şükela:  tümü | bugün
  • tarihteki ilk kredi karti markasi
    (bkz: ilk)
  • (bkz: visa)
    (bkz: mastercard)
    (bkz: american express)
  • 1956 civarinda atlanta da mudavimi olduklari lokantalarda yedikleri yemekleri veresiye yazdirip daha sonra bir seferde topluca hepsini odeme fikriyle yola cikan bir grup insanin uyelik statusu gozeterek ortaya cikarttiklari bir charge card..
  • turkiyede kocbankin verdigi kredi karti
  • diners club kartı, 1990'lı yıllardan beri türkiye'de kullanılmaktadır.

1990'da lisede tıfılken bu kartı kullanan, turizm sektöründe birisine tesadüfen rastlamıştım. "sadece belli kişilere, mali durumu iyi olanlara veriliyor" yanıtını almıştım.
  • her türlü alışveriş noktasında etiketi olup (artık) hic kimsede olmayan kredi kartı.
  • ilk defa bloomingdale's magazalarinin sahibi tarafindan ihtiyactan piyasaya surulmustur.
  • abank ile geri dönmüş oluşum.
  • 400tl ve 600tl yillik aidat ucretleri ile turkiye'ye geri donmus tarihi kredi karti. bircok buyuk havalimaninda lounge hizmeti, anlasmali az sayidaki restoranda indirim ve mil kazandirmasi belli basli hizmetleri olarak goze carpiyor. acikcasi mil biriktirmek icin kullanilir mi emin degilim, neticede kredi kartlarinin sundugu avantajlar ne kadar yaygin bir kullanim agi olduguyla dogru orantili. adios'a gore 10tl fazla mil verecek diye bircok buyuk markada taksitli alisveris yapamamak bile can sikici olabilir. ote yandan yilda birkac kez yurt disina cikan, herhangi bir havayolu sadakat programinda belli bir seviyeye gelmemis ve pek matah olmasa da "simdi bir lounge iyi giderdi" diyenler icin ideal bir tutar oldugunu dusunuyorum bu miktarlarin. yani sadece bu hizmet icin bile dusunulebilir. 600tl lik kart bir misafiri de ucretsiz sokmanizi sagliyor ustelik. abank hakkinda ise bir tecrubem yok fakat diners club gibi global bir markanin bir sekilde ulkemizde yeniden var olacak olmasi sevindirmistir.