şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “çocuklara din adamlarının saygınlığını anlatın” diyen fatih kurt hangi saygınlıktan bahsediyor acaba ? kadın dayak yiyorsa şükretsin diyen nureddin yıldız'ın saygınlığı mı ? yoksa peygamberi rüyada gösteren terlik satan cübbeli ahmet'in saygınlığını mı ?

  dini yayınlar genel müdürü fatih kurt'un huzurlu aile sağlıklı toplum etkinliğinde söyledikleri :

  --- spoiler ---

  "eğitimde en temel ve ilk prensip, allah inancıdır. o'nun eşsiz kuvvetini en erken dönemden itibaren evlatlarımıza vermeliyiz. bizim geleneğimizde de bu vardır"

  “çocuk üç yaşına gelene kadar zihninde ‘allah’ isminin canlı tutulması gerekiyor”
  --- spoiler ---

  kaynak
 • milliyet gazetesi'nin haberine göre diyanet işleri başkanlığı dini yayınlar genel müdürü sn. fatih kurt'un sözüdür. izmir gaziemir'de düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan sayın kurt, şöyle demiş:

  “çocuk üç yaşına gelene kadar zihninde ‘allah’ isminin canlı tutulması gerekiyor”.

  bu sözün üzerine fazla bir yorum yapmaya gerek yok. siyasal islam, ideolojik bir akımdır ve yaşamın her alanına olduğu gibi küçük yaştaki çocukların eğitimine de müdahale ediyor. burada yapılacak olan, bu örgütlü ve ideolojik müdahaleye izin vermemek ve çocuklarımızı korumaktır.
 • dini egitim hic baslamamali bence.

  ya her alternatifi detayi ile islemeli ya da hic var olmamalidir. sen karakteri henuz gelismekte olan bir bireye tek bir opsiyonu anlatirsan onu o yone itelemis olursun sadece.
 • katılmadığım önerme.
  dini eğitim ana rahminde başlamalı.
  3 yaş çok geç.
  iblis çocuk sendromu yaşamamak için erken önlem alınız.
 • yetmez. din eğitimi anne karnında başlamalı. ultrason cihazından fetüsün beynine "allah allah allah" kelimesi zikredilmeli. böylelikle dindar bir nesil yetişmiş olur.

  şaka bir yana (aslında şaka değil, ileride söyler bunu birisi) bu fikri savunanlara hala yayın kuruluşlarında söz hakkı tanınabiliyor. ne bileyim, bunu söyleyenleri ciddi ciddi dinleyebiliyorlar. insanlar feyz aldığını düşünebiliyor. nerede kaldı inanç özgürlüğü... daha çok karşılaşılaşacağız böyle haberlerle, bunlar ne ki.
 • sadece bi söz değil.

  ben defalarca gördüm çankayada camilerde 5 yaş ve üstü için kuran kursu kayıtlarımız başlamıştır tanıtımlarını.

  hatta nasıl yani olmuştum. resim bile çektim ama kimbilir nerde. beyler 5 yaş ındakilere din eğitimi vermeye başkadılar çoktan. 3 yaşındakilere mi vermeyecekler.
 • cinsellik eğitimi de tam o yaşta başlanmalı ki verim alınsın.
 • dini eğitim, bizim kültürde zaten bu yaşlarda başlıyor. sonuç pek müspet değil. aynı yolu deneyip farklı bir sonuç almayı düşünmediğimize göre, biraz yöntemi değiştirelim. dini eğitim 18 yaşından önce başlamamalı.
 • bu işi normalde uzmanlar konuşmalı. pek tabi dışkısal yapıda bir ülke olduğumuz için herkes eğitim ile ilgili konuşma hakkını kendinde buluyor.

  çocukların doğumdan itibaren belli dönemleri olur. bu dönemler içinde çocukların anlaması için somut şeyler gerekir. bu döneme somut işlemler dönemi denir. bu dönem bitene kadar bu çocuğa tanrıyı anlatamazsınız. anlattığınızda ise onun kafasında filmlerdeki zeus gibi bir profil oluşur. yani idrak edemez. bir çocuğun soyut tanrı kavramını anlaması için soyut işlemler dönemine geçmesi gerekir. bu dönem kaç yaşında başlar sorusunun cevabı da 11 yaş civarıdır. ancak ben de bu coğrafyada yaşamanın verdiği çok bilmişlikle bu yaş sınırın biraz düştüğünü varsayıyorum. (ne de olsa bu toprakların insanıyım azcık hakkım olsun değil mi. ) özetle 3 yaş bir çocuğun tanrı kavramı ile buluşması için uygun bir yaş dilimi değildir.

  bununla birlikte bu yaş dilimi çocuğun karakteri, cinsel kimliği ve dilinin gelişmesinde çok önemli bir dönem. bu açıdan güzel "ahlak"lı yetiştirme konusunda adımlar atılmalıdır. bunu söyleyince bazı arkadaşlar "ahlak" ne ki diyor. özetle: çevresine saygılı deyip geçmek istiyorum. zira bana göre kötü davranış olan şey bazılarına "özgürlük" olarak geliyor.

  daha da özetle: hadi lan!
 • şaşırılmaması gereken açıklamadır. ne yani çoçukların yetişkin olup kendi kararlarını verene kadar dokunulmamalı ve hür iradeleriyle istedikleri dini veya inanış felsefelerini seçmelilermi deseydi. (bkz: din) (bkz: toplum)(bkz: afyon) ??