• gerçek dini gerçek anlamda yaşayanları tenzih ederek; alayının allah belâsını versin, ortak özellikleri bu.
  • görgüsüz olmaları.
  • dinin yasakladığı hırsızlık, zina, kul hakkı, iftira, insan öldürme/öldürmeye azmetme, yalan, sahtekarlık, faizcilik, dolandırıcılık gibi tüm günahları bünyesinde barındıran insanların ortak özelliklerinin yazılacağı liste.
    anket

edit: hede
  • açgözlü ve hırslı olmaları, hayvanları sevmemeleri; onlara iğrenç varlıklarmış gibi bakmaları, mal mülke aşırı düşkünlük.
  • din hususunu kavramsal boyuttan öteye götürememiş, davranişsal hareket eden bir adet kitleye sahip olmalaridir.
  • koyun sürülerini peşlerinde hiç zorluk çekmeden sürükledikleri için kendilerini tebrik ediyorum. akıl işi bu yaptıkları. sonuçta ne kadar adi şerefsiz olsalar da adamlar işlerini güzel yapıyor. kimi kişiyi sömürüyor, kimi aileleri, kimi paraları cukkalıyor. kendilerine şapka çıkarıyorum. borç istesen vermeyecek adamların evi arabası neyi varsa hepsini hiç zorluk çekmeden elde edip bir güzel yiyorlar. kısacası, eşeğim diyen vuracaksın semeri. tüm kerizlere burdan selam olsun. daha beter olun ahmaklar.
  • “böyle insanlar en büyük imansızlardır çünkü inanç bu kimseler için dünyevi amaçlara ulaşmada bir araçsa eğer o inanç tabi ki inanç değildir.”
    tolstoy
  • her şeyi bilirler, hayatı, ahireti, dini, ahlakı her şeyi çözmüşlerdir, bilmedikleri tek bir nane bulamazsınız. nasıl cennete gidilir bilirler, kim kafirdir çok iyi bilirler, kim ahlaksızdır çok iyi bilirler, kim suçludur çok iyi bilirler, ben bunu bilmiyorum, bilene bırakmak lazım demezler, içinde allah, kuran geçen cümleleri bilhassa sarfederler.

kısacası, her hangi bir zayıflığı kullanan manipülasyon teknikleri kullanan insanlardır. yeni türemediler, sadece burada yok, her yerde varlar. tartışamazsınız, laf anlatamazsınız, sizin haklı olduğunuzu bilse bile kabul etmezler insan içinde. halka seslenir gibi konuşurlar, sürekli bir amaçları ajendaları vardır, küçük zevkleri yoktur. yardım etmezler, takip etmenizi isterler, elinizi tutmazlar, akıl verirler.

bir değil, bin ortak özellikleri var. saymakla bitmez bu insanlar.
  • içlerinde zerre merhamet, allah korkusu olmaması. burunlarının havada olması, dinin ardına saklanarak saygınlık elde etmek istemeleri, kendilerinin her yaptığının doğru olduğunu düşünmeleri ve en korkuncu da sapkınlık içinde olmaları. donlar havada kapılıyormuş baksanıza.
  • helenistik dönemde yaşamış romalı şair * zamansız bu durumu, kullanan kişileri ve kullanılan kitleyi çok güzel özetlemiştir.

'bütün dinler cahile, aynı ölçüde ulvi. siyasetçiye, aynı ölçüde kullanışlı. düşünüre aynı ölçüde gülünç gelir.'
hesabın var mı? giriş yap