şükela:  tümü | bugün
  • üst edit:edit: "alkol kullanmayan insan" yazacaktım sığmadı başlığa. sonra karıştı. bu çıktı ortaya. içki içmek olarak değiştirecekler. evet. daha da "bu ne ya" "türkçeyi düzgün kullan" falan diye uzatmayın. belli ki karışmış hatalı olmuş.

-----

normalde çok olağandır. alkolü sevmemek için tek nedeniniz din olmamalı. alkol bu yahu nesini seviyorsunuz?

(bkz: #69938874)

ama bu kişiyi yani dini nedenleri olmadığı halde alkol içmeyen insanı ülkemizde bulmak çok zordur.

iki seçenek vardır, ya birisi alkol alıyordur, ya da almayan kişi dini nedenlerden dolayı almıyordur. iyi de arkadaş bundan başka seçenek yok mu? yani dinen yasak olmasına aldırış etmeksizin, sırf sevmediği için alkol almayan insan neden bu kadar az?

neden bir insan alkolü - alkollü ortamı vs sevmediğini söylediği zaman hemen o kişiye "şucu musun bucu musun" deniliyor?

şu kısa zaman* içinde yurtdışında* bulundum ve dinle zerre kadar alakası olmadığı halde (ki birisi ateistin önde gideni) hayatında hiç ama hiç sigara ve alkol kullanmamış üç kişi ile tanıştım.

ama bizde ne yazık ki bir insanın alkol alması batılı, medeni olması ile alkol almaması ise dinci yobaz vs olması ile eş tutuluyor. batılı, medeni olduğu halde alkol sevmeyen, tüketmeyen insan neredeyse yok gibi. çok yazık.

edit: alkol kullanmamak yazacaktım sığmadı başlığa. içki içmek olarak değiştirecekler. evet.
  • antibiyotik kullanıyordur.
  • manyak olmadığındandır. alkol içmek nedir lo!
  • bilincinin yerinde olmamasından hoşlanmayan, sarhoş olunca kendini güçsüz hisseden insan olabilir.
    sağlıklı yaşamak istiyor olabilir.
    ırsi bir hastalık şüphesiyle kardeşime bir şey olursa uyum için ilk bana bakarlar diye düşünüyor olabilir.
    zorluklarla karşılaşınca sarhoş olarak kaçmak istemiyor olabilir. (bu uyku için de geçerli.)
    yine en güzel anlarını kutlamak için içmeye veya sarhoş olmaya gerek duymuyor olabilir.
    ha derseniz ki bunların hepsi sarhoş olmakla ilgili, içince illa sarhoş mu olmak gerekir, tadı ve kokusu o kadar kötü olan bir şey başka neden içilir bilmem. belki hepsi o kadar kötü değildir ama ben hem daha tadı için içen birini hem de tadı güzel olan içki görmedim.
    yani son olarak tadını sevmeyen insan olabilir.
  • bizler burada dinci yobazlığa karşı alkolü bir bayrak gibi sallıyoruz ama michel ragon'un kaybedenlerin belleği'nde anlattığına göre zamanında fransız anarşistleri ağızlarına içecek olarak sudan, yiyecek olarak da sebzeden başka bir şey koymazlarmış.
  • diyet yapıyordur.
  • kendisini gayrimüslim hisseden biri olarak bu benim.
    kola gazoz vb gazlı içecek de içmem, cips de yemem.
    ketçap mayonez de kullanmam, ve içki içmem.

ha fermente edilmiş üzüm suyuna içki demem ama onu da anca özel zamanlarda bir kadehle sınırlarım.
  • benim o vatandaş.dini nedenler yakınımdan geçmez.alkol olayını çok denedim olmadı.22 yıldır ortalama her gün 1,5 paket sigara içerim fakat alkollü içeceklerin hiçbirini sevemedi bünyem.yapacak bir şey yok.baktın olmuyor,bakmayacaksın!
  • turizm sektöründe çalıştığım zamanlarda bar müdürümden tut pekçok barmenine varıncaya kadar hepsini içinde sayabileceğimiz grup.

yani klasik içkileri geçtim adamlar beylis ya da martini bianco bile içmezdi.
    en alt kademede çalışanlar kafası ayık gezmezken yıllarını bu işe vermiş kişiler hiçbir dini gerekçe olmaksızın içmiyorlardı. ötesi sigaraları bile yoktu.
  • aga manyak mısınız alkol içilir mi? içki içsenize?
    (bkz: içki içmek)