• bu tam anlamıyla ben oluyorum. arkadaş ortamında da genelde içmeyen tek kişi olmanın sıkıcılığından kurtulmak için birçok kez içmeyi denedim ama yok olmuyor zerre haz etmiyorum.
  • içki tüketimini azalttım. ayda bir ortalamayla gidiyorum diyebilirim. sürekli yurtdışına çıkıyorum, o olmasa bu ortalamanın da çok altına inerim.

tat konusundan başlarsak; taze sıkma portakal suyu kafa yapıyor olsaydı, her yer zil zurna sarhoş dolardı. veya bak x içkinin tadı çok iyi dediğimiz içkiler kafa yapmıyor olsaydı, kimse yüzüne bakmazdı. yaklaşık 20 senedir rakı sofrasına oturuyorum. rakı alkollü olmasa da içerdim, çok iyi gidiyor diyen adamın alnını karışlarım. kendimizi kandırmayalım.

belli konularda bilinç arttıkça -ki bu çoğu durumda belirli zamanın geçmesini gerektiriyor- vücuduna soktuğun şeylere çok daha fazla dikkat ediyorsun. şuursuz hale gelmek eskisi gibi keyif vermiyor. düzenli spor yapan insanların içmemesi veya az içmesi bir tesadüf değil.

içkinin diğer birçok maddeden yegane farkı yasal olması. sosyal hayatta bunu takip eden belli alışkanlıklar ve ritüeller oluşmuş. yeme, içme konusunda zevk geliştirebilmek için temel ihtiyaçların öncelikli olarak karşılanabilmesi gerekiyor. bunun dışında tabi ki din ve geleneklerin de alışkanlıkların geliştirilmesinde payı var.

ama bunlara bakıp içkiyi veya bu "kültürü" ululamak gördüğüm en saçma salak işlerden biri. yurtdışında bunlar yok denmiş de yok öyle bir şey. yukarıdaki sebeplerden içki kullanmayan veya çok az içen dünya kadar insan var. sayısı daha da artacak, bütün eğlence hayatının içki üzerine temellenmiş olmasına & sosyal hayatın büyük bir parçası olmasına rağmen
  • ne faydası var diyerekten içmediğim şeydir.
  • 1 yudum aldiktan sonra bayilana kadar durmayanlarda gordugum, 45-50 yastan sonra gecerli olabilecek bir sebep: (bkz: hemoroid)

asiri alkol tuketme aliskanliginiz varsa ilerleyen yaslarda hemoroidle olan iliskisini arastirin derim.
  • bende bulunan bir arkadaş. bi seferinde çok ciddi bir trafik kazası yapacakmış, ucuz atlatmış. ondan sonra da alkolü tamamen bırakmış.
    içmeme sebebini de 4 5 sene sonra anca öğrenebildik.
    var böyleleri yani, çok da şey etmemek lazım.
  • belki de hemen sarhoş olduğu için gereksiz yere kendini rezil etmek istemiyordur. hem anın tadını çıkarmak varken niye içsin.
  • şöyle sebepleri olabilir;
    kişi kontrolü kaybetmekten hoşlanmıyordur.
    pintidir.(fiyatları düşününce pinti değil bilinçli tüketici desem daha doğru sevgili sözlük.lanet kapitalizm.)
    alkolle ilgili kötü anılar(sarhoş baba,sarhoş koca...
    p.s. ben tadını beğenmeyenlerdenim.
  • karaciğerine tapıyordur safraya ibadet ediyordur içmez size ne mk
  • -kontrol manyagıdır
    -baya agzına sıcıyodur ertesi gün
    -yaştan ötürü artık bünyesi kaldıramıyordur
    -sapıtıyodur içince, pişmanlıkları vardır
    -içince nerde durması gerektiğini bilmiyodur artık akıllanmıstır
    -hamiledir
    -sağlıksal nedenler
    -en hoş olmayanı: sevgilisi içmesini istemiyodur (bkz: gözlerini deviren emoji)
  • babam hobi olarak şarap üretiyor. her akşam da içer. baba evimde her akşam alkol alınan bir ortam olur. üstelik dini nedenlerim yok çok şükür. domuz falan bulursam kaçırmam.
    zamanında çok içtim, şu an gerek duymuyorum. değişik bir şeyi tatmak amaçlı bir yudum dışında uzun zamandır içmiyorum.
    ergen kafasındayken yaa alkol almayan insanla takılınır mı derdim, ortama alkol almayan biri geldi mi, üstüne çok giderdim nasıl içmezsin diye. bu davranışın ne kadar çocukca olduğunu içmeyi bıraktıktan sonra anladım. etrafta böyle laflar edenleri kendi haline bırakın, büyüyüp olgunlaşınca geçer.
hesabın var mı? giriş yap