şükela:  tümü | bugün
 • 1925'te bu gün yasayla yasaklanan aktivite.**
 • özünde insanlara doğru yolu göstermek, ahlaklı olmaya, insan olmaya davet etmek gibi değerleri olan bir felsefenin, gözü dönmüş siyasetçiler tarafından iktidara gelmek ya da iktidarda kalmak için kullanılan hali.
 • insanların dini egilimlerini kullanarak oy toplamaya calışmak,insanların bu duygularını somurmek.son zamanlarda ulkemizde de popolerlesen akım. "bak size ılımlıyız,yakınız" imajı verilerekten insanların oylarını almaya calışan tiplerin ortaya cıkmasıdır. turk insanının cogunun pekte fazla dusunmedigini kafasına gore takıldıgını dusunursek basarılı olmaması icin hicbir sebeop yoktur. insanların inançlarını kullanarak bi yerlere gelmek tabiki gecicidir. ama bu arada bunu yemeyen insanlara dokundugu apaçıktır.
  bazi alakali konular icin buyrun :
  (bkz: ortacag kilisesi)
  hepsi olmasada (bkz: sag partiler)
 • kuruluş itibariyle kendi içerisinde tutarlılık sağlamayan bir cümle olduğu anlaşılamadığı için günümüzdeki tartışmaların bir türlü çözülememesinin nedenidir.
  -aslında çok çeşitli nedenlerle- dinin başlı başına bir tahakküm aracı olduğu; dergah, tarikat, mezhep, peygamberlik gibi kavramların siyasetten ayrı tutulamayacağının kabul edilmemesi böyle bir şeyin gerçekten var olabileceği izlenimi uyandırmaktadır. oysa bir kabul edebilsek; göklerden geldiğine inanılan ve birilerince kurumsallaştırılan dogmaların siyasetten ayrı olamayacağını; siyasi partilerle tarikatların aynı anlama geldiğini, bütün sorunlar bitecek işte; ama sanırım 1-2 yüzyıl daha beklemek zorundayız yeni ortaçağın bitmesi ve yeni bir aydınlanma çağı için.
 • recep tayyip erdoğan'ın " izmirliler, bakın size dinsiz diyorlar. dinsiz olmadığınızı bizim partimiz gibi dindar bir partiye oy vererek gösterin!" anlamındaki sözüyle türkiye cumhuriyeti'nin laik bir hukuk devleti olduğunu belirten anayasanın 2. maddesini açıkça çiğneyerek çok güzel örneklediği eylemdir.
 • bir ülkenin başbakanı tarafından yapılması, 15 - 20 kişilik bir ilçe parti teşkilatı toplantısında yapılmasından çok çok daha tehlikeli ve üzücü olan oluşum.
 • tarih boyunca insan topluluklarinin ortak inanclarinin guc sahipleri (veya sahip olmak isteyenler) tarafindan iktidar araci olarak kullanilisinin en yaygin ornegidir. ulkemizde hakkinda cok konusuluyor olmasinin temel nedeni ulkemizde dini inanclarin onemli olmasi, iktidar namzetlerinin de bu pastadan buyuk dilim istemeleri seklinde ozetlenebilir. zannedildiginin aksine sadece bize ozgu degildir; anglikan kilisesinden bible belt'e ornekleri uzatilabilir.

  icerik farkli olsun olmasin benzer sekilde kullanilan diger iktidar aletlerine de degineyim, bu ornek dolu yazimda:
  (bkz: hamaset edebiyati) (bkz: koktendevletcilik) (bkz: irkcilik) (bkz: kurt milliyetciligi) (bkz: turban sorunu) ..

  ..gider bunlar.

  a unutmadan: (bkz: demagoji)
 • türkiye cumhuriyeti'ne gelmiş geçmiş siyasetçiler arasında sanırım bunu yapmayan tek isim ismet inönü idi. (bkz: ismet inönü/@cnbce)
 • dini siyaset olarak görmeyenlerin yanılgısıdır. siyaset sanki uzaylılara ait bir kavrammış da dini kullanıyormuş gibi düşünenlerin kaygısıdır. halbuki bugün -geçmişte de olduğu gibi- dini liderler, iktidar olduğunu sanan siyasetçilerden çok daha fazla muktedirler. çıkıp da "saf duygularla oynuyorlar" falan demek abesle iştigaldir.