şükela:  tümü | bugün
  • böyle insanlar çok fazla. her türlü pisliği yap sonra git namaz kıl, oruç tut sıfırlansın günahlar. "oldu canım" derler.

    buna benzer bir durum hırıstiyanlıkta var. peki hırıstiyanlarda olan bir durum neden biz de de olmasın ki. her şeyin bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını düşünürsek, hırıstiyanlıktaki günah çıkart bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktı. insan nefsi olan, bencil ve kötülük yapmaya meyilli bir varlık ama öte yanda da ölüm diye bir olgu var. nefsinden ötürü günah işlemeye meyilli, çünkü günah keyifli bir şey. ama yaptığı kötülüklerden ötürü cezalandırılmak da istemiyor. insanın çelişkisi çok vahim. hırıstiyanların günah çıkarma ritüeli kısmen bu çelişkiyi ortadan kaldırıyor. günahları işle işle sonra git af dile. affedil.

    oradaki insan da buradaki uzaylı mı. benzer dürtüler, benzer günahlar, benzer korkular müslümanlarda da var. hırıstiyanlar günah çıkararak bu durumu kısmen çözmüş. peki müslümanlar nasıl çözüyor: ibadetle. hırsızların, dolandırıcıların, katillerin, haydutların, şehir eşkıyaların hepsi değildir ama büyük bir kısmının namazında niyazında, orucunu tutan kurbanını kesen, hacca giden insanlar olması bu durumun sonucu olsa gerek.