şükela:  tümü | bugün soru sor
 • psikolojik sorunlara neden olabilecek etkilerdir.

  küçükken köye gitmiştik. yaklaşık olarak 6-7 yaşındaydım. birkaç arkadaşla birlikte köyde oyun oynuyorken yerde ölmüş kurbağa gördük. ben de ilk defa böyle ölü bir hayvan görüyordum heralde gömmek ve mezar yapmak istedim. bunu yapınca arkadaşlar ve ailem bana yapma olum günah, insan olmayan gömülür mü hiç dediler. bakın burada bile nasıl bir ayrımcılık, hayvan sevgisi yoksunluğu var. neyse işte dediklerine aldırmadan gömdüm. sonrasında o günün akşamında köyde yaşlı bir amca öldü. ailem, bak sen kurbağıyı gömüp mezar yaptın o yüzden öldü dediler. o günden sonra 2-3 gün üzüntüden kahrolmuştum, benim yüzümden öldüğünü zannederek. şimdi anlıyorum ki ne kadar saçmaymış ama bıraktığı etki gerçekten psikolojik yönden çökerticiydi. eminim bu tarz bir sürü olay vardır çocukların korkutulduğu, psikolojisinin bozulduğu. daha iyi bir gelecek için çocuklarınızı bu tür şeylerden uzak tutun.
 • korku, şüphe, takıntı (yobazlar buna vesvese diyor) ve tabii ki itaat. bu dördü zaten bir çocuğun hayatının kararması için fazlasıyla yeterli oluyor.
 • beynin algılamaya başladığı andan beri kısıtlanarak ve koşullanarak gelişmesinden ötürü ergenlikte belirtileri belli olmaya başlayacak ve gelişim tamamlandığında sorunlu bir insan yaratacak etkidir.

  din istemiyor diye eşlerini hiçbir zaman tamamen çıplak görmemiş insanlar tanıyorum. kendi çocuklarına bakmaya utanan,göz kaçıran insanlar biliyorum. bunlar size normal geliyor olabilir ama maalesef büyük sorunlar.
 • nefret.. evet nefretten başka hiç bir şey bırakmıyor.
 • din'den kasıt nedir? evvela bunun yanıtının verilmesi gerekir.

  dinden kasıt "din-i hak islam" ise, doğru kaynaktan verilen islam terbiyesi ile çocuklarda:

  - vicdan
  - edep
  - ahlak
  - hakikatı keşfetme merakı
  - bilim üretme aşkı
  - insanlara faydalı olma şevki
  - çalışkanlık
  - vakar
  - izzet
  - cesaret

  ve benzeri etkileri bırakmalıdır.

  "madem bunları veriyorsa müslümanların hali nicedir?" diyen yüzeysel vatandaşlara islam'ın ilk çıktığı andan itibaren kaynağına yakın tüketildiğinde gerçekleştirdiği etkiyi işaret etmek kafidir.

  islamiyetten önce araplar yeryüzünün en geri kalmış toplumlarından iken, islamiyetten sonra 1 asır içinde döneminin en medeni ülkelerini geride bırakan devrin en ileri bilim adamlarını ve alimleri yetiştirmesine bakmak kafidir. en zayıf toplumundan türkler ile birlikte dünyaya hakim, güçlü, cesur ve lider medeniyetine geçmesini incelemek kafidir. türkler ki her zaman çin'i avrupayı, savaştıkları her toplumu yenen bir milletken, galibiyetlerinden kısa süre sonra fethettikleri ve fatihi oldukları toplumların içinde eriyen bir milletken (bknz: avrupada eriyen hun kavimleri, çin'i fethedip çinlileşen türk kavimleri) islamiyetten sonra azınlık olarak hakim oldukları her coğrafyada %10-20 nüfusla çoğunluğun türk olmasını sağlayabilen bir medeniyete dönüştü. çünkü türklerde eksik olan kan islam kanıydı ve bununla meczedince tamamlandılar. islamla cesaretleri irfana dönüştü, güçleri izzete dönüştü ve hükmettikleri halklar onların örnek türk ve müslüman karakterinden etkilenip dini hak'ka geçerken türk oldular.

  haliyle yine kaynağından islamı alabilip çocuklarımıza verebilsek sonraki nesiller de yine yeryüzünün hakimleri ve hakanları olur.
 • çok fazladır.
  ileri de sonuçları da bi o kadar acıdır.o etkilerden kurtulmak için mantığın sesine kulak verirsiniz ama içinize öyle işletmişlerdir ki hala günah işliyorum kaygısı vardır.
  öğrendiklerinizi unutup doğrularını öğrenmeye çalışmakta,çaldıkları zamanınızdır.
  bana göre din eğitimi 16 yaşına kadar sadece aile içinde öğretilmeli sonrası artık çocuğa kalmalı.
  camilerin olması gerektiği gibi çalıştığına güvenemiyorum.
 • on edit; elestiriyi dogru kabul ederek, dinin degil verilen din egitiminin diyelim, durduk yere din dusmani olarak yaftalanmayalim simdi.

  en buyuk etkilerinden biri sizofreniyi beslemesidir. her cocuk ozellikle ilkokul cagina kadar hayali varliklara inanir, etkisi altinda kalir.
  super kahramanlar, kotu varliklar vs. eger dine ait metafizik varliklar yogun sekilde empoze edilir, bir de uzerine korkutma amaci ile kullanilirsa, hayat boyu surecek bir travma yaratilir ve kiside sizofreniye sebep olur. toplumsal olarak kabul gormus kavramlar oldugu icin de yadirganmaz ve hem suistimale davetiye cikarir (hoca,seyh vs) hem de kisiyi saldirgan hale getirebilir.

  bugun bir vatandas cikip casper sevimli hayalet gercek dese, uzaylilarla konusuyorum dese alay konusu olur, biraz daha israrci olursa akil hastaligi nedeni ile tedaviye zorlanir. ama uc harflilerle (rtuk’e selamlar*) ilgili bir bahiste hemen hocalara yollanir. kimse de akil sagligini sorgulamaz, zira toplum da bunu gerceklik olarak kabullenmistir.

  sonuclar ise acikli olabilir, “ icine seytan girdi ben de oldurdum” vs sayisiz ornek.

  siz siz olun cocuklari bu tarz kavramlarla korkutmayin, hem akil sagligini yitirmesine hem de ileride kendisine ya da etrafina zarar vermesine sebep olursunuz.
 • islam dininin sahsim uzerinde biraktigi etki gayet guzeldir. kucuklukten beri o dogrultuda yetistirildim, gayet memnunum.

  magara'dan ciktigini zanneden yazarlar birazdan damlar.

  (bkz: magara alegorisi)
 • dinin etkisi değildir o, dinin anlatım şeklinin ve dikte edilirken takınılan tutumların bıraktığı etkidir. ve elbette verilen yanlış bilgilerin. sen sonsuz şefkatli allah'ı sonsuz gaddar intikamcı öfkeli gösterip çocuğa böyle tanıtırsan, dinde önceliğin insani ilişkilerde hak hukuk saygı ve merhamet olduğu gerçeğini öğretmeyip "sen başını ört sen sakal bırak namaz kıl oruç tut kitabı okuma sen ne anlayacan" diye tutturursan bu senin sorunundur, dinin değil, çocuğun da değil. kusura bakma. ebeveyn/öğretmen olarak bu tamamen senin sorumluluğunda çünkü.
 • kendi bedeninden korku duymak, hatta nefret etmek.