şükela:  tümü | bugün
 • zeki olanlar dini kullanir para kazanir. kimisi dini kullanir milyonlari pesinden surukler. kimisi dini kullanir kucucuk kizlarin irzina gecer. kimisi de dini kullanir mevki sahibi olur.

  cok faydalidir yani. say say bitmez..

  edit: bir de sanirim avuntu insanin en buyuk yasama kaynagi. allah boyle istemistir, hayirlisi boyleymis diyince gelen rahatlamayi cok seviyoruz.
 • nüfusu azaltır
 • cahil insanları kontrol altına alıp, toplu kaosu engellemek.
 • sümerlerden beri bilinen organize dinler hem devlet yöneticilerinin koltuğunu sağlama almış hem de rahiplerin, rahibelerin, hocaların, şeyhlerin çalışmadan göt göbek büyütmesini sağlamıştır.
  en alt tabakalardaki kitleleri dizginlemek için din elbette en faydalı araçtır.
  dinimiz amin.
 • insanlara kontrol edilebilir bir kimlik verip, zırt pırt kaos çıkmasını önlemek. ruhbanlaşan kaymak tabaka tezgahının bozulmasını istemez, manevi olarak tatmin olamayan insan bunu öfkeli yollarla dışa vurabilir ve buda ruhbanların düzenine çomak sokmak demektir. din ile akşama kadar havaya bakıp dilenmek neden böyle diye isyan edip ortalığı yakmaktan daha iyiyidir.

  bu işin ticaret boyutu daha büyük boyuttadır. birçok din bir nevi maneviyat pazarıdır.
 • geçmişte insanları birleştirmiştir. çok farklı etnik kökene bağlı insanlar din için bir araya gelmiştir. insanların hiçbiri diğerlerine iyi gözle bakmazlar. bu doğanın kendisinde var. diğer canlılar da ötekilere karşı hoş görülü davranmıyor. ama din insanları bir araya getirir ve daha fazla nefret ettiklerine karşı birlik olmalarını sağlar. günümüzde ise hala insanları bir araya getirse de etkisini geçmişteki kadar hissettiremiyor. gelecekte de bir şekilde diğer ölü dinlerin arasındaki yerini alacak günümüz dinleri.
 • bırakalım şu mesnetsiz sığ yaklaşımları, para kazanmak için falan gibi klişe söylemleri de olana bir bakalım. "tek tanrılı dinler devrimcidir" der lucien levy bruhl çünkü kendilerinden önce gelen irrasyonel kabile zihniyetinde çok önemli kırılmalar yaşattılar. mesela maddi evren ve manevi evren ayrımını getirdiler. ölü atalarıyla aynı evrende yaşadığına inanan ilkel insan bundan sonra bu dünya ve öteki dünya ayrımını kabul etti bu da irrasyonel evrenden yarı rasyonel evrene geçiş demek oldu. ayrıca sonu ölümle biten bir hayatın dinamosu olmuştur dinler insanoğlu var olduğu günden bu yana. insana ölümden sonraki hayatı anlamaya yönelik bir işlev görmüştür.

  edit. düzeltme.
 • din = insan bugu
 • "tanrının olmadığını biliyorum ancak bunu uşağıma söylemeyin"