şükela:  tümü | bugün
  • büyüktür.

şöyle ki çevremdeki bazı insanlara “ne amaçla ibadet ediyorsun?” diye ne zaman sormaya kalksam, “o ne biçim soru yeğenim, tabiki cehenneme gitmemek için” cevabını alıyorum. şimdi ben bu cevapta bile biraz çıkar ilişkisi olduğunu düşünüyorum. yani müslümanım diyip geçinen çoğu insan aslında allah rızası için ibadet yapmak yerine, ‘cennete girmek için’ yani tabir-i caizse kendini inandığı azaptan kurtarmak için; bir nevi sadece kendisini düşündüğü için, her koyun kendi bacağından asılır mantığıyla, bencilce hareket ederek ibadetini gerçekleştiriyor. peki allah’ın bizim kılmak zorunda hissettiğimiz namaza ihtiyacı var mı? yok. ee? bu dünyaya gelmeyi bile biz seçemiyorken, neden kendi götümüzü kurtarmak adına böyle bir sorumluluğun içine girmek zorunda bırakılıyoruz?

en basitinden örnek vermek gerekirse, ben korku filmlerini izlemeyi seven biriyim. mesela yabancı korku filmlerinde korku teması bellidir: ya bir exorcism vakası ve bu konu üzerine yaşanmış gerçek bir hikaye, ya da nefret dolu, öfkeli bir ruhun insanlardan intikam alması, kısacası dünyada yarım kalan işlerini tamamlamak için insanlara zarar veren hayalet kurgusu. mesela ben böyle filmleri izlerken geriliyorum evet ama hayatıma pek bir etkisi olmuyor açıkçası.

türk korku filmlerinde ise tek bir konu var: bir cinin insanlara musallat olması. şimdi merak edip izleyeyim bir tane dedim böyle bir film. hani derler ya insanın başına ne gelirse meraktan diye, doğruymuş. şimdi gerçekte olduğuna inandığın bir şey seni ürpertmeye yetiyor. üstüne üstlük filmin başında based on a true story yazısını görünce hepten sıçışlara geliyorsun. ister istemez hayatını etkiliyor, gece belli bir saatten sonra tuvalete gidemiyorsun mesela. tabi bu durum benim için geçerli.

böyle şeylerden hiç etkilenmeyen insanlar da var, onlara çok imreniyorum gerçekten.
  • şemsin 40 kuralından 1. kural:
    yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. şayet tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. yok, eğer, tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.