şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dinlenme tesislerinin yolcuları yolunacak kaz misali görmesinden kaynaklanır. bir tas çorba 9 lira, yarım ekmek karışık tost 7 lira, bir barday çay 1 lira olur mu be ey insafsızlar? o otobüslerde yolculuk yapanların içinde gariban var, fukara var, bir dilim ekmeğe muhtaç insanlar var. *
 • özellikle varan tesisleri'nde görülecek bir durumdu.
 • dinlenme tesislerinde "hazır müşteri bulmuşuz, neden sikmeyelim?" mantığındaki işletmecilerden kaynaklanmaktadır.
 • ekseriyetle kelimesini gercekten birilerinin kullandıgını bana göstermiştir.
 • bugun vatandasi nasil sikcem acaba kafasindakilerin kisa yoldan zengin olmalarina sebep olur. ulen turkiye'deki butun dinlenme tesisleri aralarinda anlasmislar sanki, hepside mi pahali olur?
 • tag otoyolundakiler için konuşursak,ekseriyetle pis olmasından daha kötü olmayan durum.
 • anormal zamanlarda çalışılan ve yerleşim yerlerinden uzak, ürün tedariki ve altyapı zorlukları göze alındığında bir nebze hak verilebilecek durumdur.
 • ekseriyetle değil tamamıyla pahalıdır. ucuz hiçbir şey yok. normal yaşantıyla fiyatı aynı olan tek şey var o da sigara.

  ayıp olmasın, doğuya doğru bazı illerdeki dinlenme tesislerinde 50 kuruşa çay içebiliyorsunuz. şehrin merkezinde bile en dandik kahvede 75 kuruş iken pahalılıkta zirve yapan dinlenme tesisinde 50 kuruştu. bir an garson benimle dalga geçiyor zannettim ama değilmiş. bir bardak çayı 50 kuruşa içtim.
 • amerikada çölün ortasındaki benzin istasyonunda dahi fiyatlar normaldi. sadece benzin 1 dolar pahalıydı ki o hali bile türkiye deki benzinden daha ucuz.

  yani sevgili halkım sadece bizim gibi süper ülkelerde olur öyle şeyler.
 • daha önce söylendiği gibi tamamen pahalı olmasıdır.

  (bkz: yolcu işi) tabiri bu gibi yerler için kullanılmıştır. sebeplerini sıralarsak:

  1. dinlenme tesislerinin müşterileri sabit değildir. sürekli değişen bir sirkülasyon içindedir. bir gelen bir daha kolay kolay gelmez ki gelen de kendi isteğiyle değil otobüs orada mola verdiği için mecburen bulunmaktadır.

  2. müşterileri sabit değil demiştik ama müşteri sayısı çoğu zaman üç aşağı beş yukarı birbirine yakındır.

  3. gelenler orada mecburen bulunduğu için alış verişini de mecburen orada yapacaktır.

  4. sabit müşteri derdinde olmadıkları için de yemekleri genelde kalitesiz, düşük maliyetli ama normalden daha pahalı olurlar.

  sonuç olarak bu sebepleri birleştirirsek dinlenme tesisleri gelen yolcuların bir defalık geldiklerini bildiklerinden müşteri memnuniyeti kavramını umursamazlar, nasıl olsa gelmiş, mecburen burdan yiyip içecek, bir daha da gelmeyecek, kalitelisini de versem alacak kalitesizini de. e öyleyse ne diye maliyeti fazla tutayım hem onun yerine başkaları yine gelecek nasıl olsa. e gelmişken dayayayim gitsin zihniyetine sahiptirler.

  zevkten yoksun bir dekorasyonla yapılan lokanta kısımları, masalarda koca plastik kaplarda duran bayat ekmekler, ekseriyetle saçma dizilerin açık olduğu (ekseriyet kelimesini burası için kullanabiliriz) ama nedense kimsenin izlemediği, görüş açısı bakkalların boyun eriten görüş açısına sahip yükseklikte bir televizyon, aşçısından tut tuvaletçisine kadar kimsenin gülümsemediği çalışanlarla dolu olan bu dinlenme tesislerinin hemen hepsi pahalıdır.

  o pahalılığa değen tek şey sanırım çay sigara eşliğinde otobüsün yıkanmasini izlemek.