şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: deist)
  • deistlerin ne şiş yansın ne kebap mantığında olduklarını düşünen ve bunu götü sağlama almak şeklinde tarif eden armutları ortaya çıkarmış başlık.

    semavi dinlere göre o dinleri ve temsilcisi olan peygamberleri reddedenlerin sonu ebedi cehennemdir. hal böyleyken deistleri böyle bir kolaycılıkla suçlayanları anlayamıyorum. dersiniz ki deistler, eğer tanrıyı da reddedersek öte dünyada bir cezaya maruz kalabiliriz mantığıyla tanrı inancına sahip oluyorlar. daha önce bir deistin, tanrıya inanmayanların cezalandırılabileceğini söylediğini duydunuz mu? eğer bunu duyduysanız, yani söyleyen varsa bilin ki o da deizmin peygamberidir. zira bu bilgiye ancak evreni yaratan tanrı ile iletişime geçerek öğrenebilir.

    bir de deizmi ateizme geçiş evresi olarak gören dallamalar var. bu dallamalar da genel de ateistlerden çıkıyor. onlara göre teizm, deizm ve ateizmden oluşan üç basamaklı merdivenin her bir basamağı bir ıq seviyesini gösteriyor ve ateizm, en yukarda olan yıldızlı ıq basamağı oluyor. sanki deistlerin çok çalışıp okulu bitirince diploma alıp ateizme terfi etmeleri gerekiyor. bir deist, aklının çalışma şeklini ve yıllarca uğraşıp neden sonuç ilişkileriyle ulaştığı kendine özgü sonucu sizin bu saçmalıklarınızla mı değiştirecek?