şükela:  tümü | bugün
 • ne kadar büyük bir yalan olduklarının anlaşılacağı korkusudur. ama tabi ki bütün yaptıkları (katliamlar, insanları cadı diyerek meydanlarda yakmalar, içine şeytan girmiş denilerek recm etmeler, şeytan icadı denilerek mucitlerin derilerinin yüzülmesi, dillerinin kesilmesi ve gözlerinin oyulması vs.) boşa çıkmıştır. dinlerin tamamının koskoca bir yalan olduğu kabak gibi ortaya çıkmıştır artık.

  ama bilmem kaç dil bilip, bilmem kaç kitap yazmış, hayatının tamamını müthiş verimli bir şekilde uzmanlığını yaptığı alanda çalışıp bilgi sahibi olmaya harcamış profesörler bile bizim mahalle imamı kadar bu hayatın nasıl yaşanması gerektiğini anlatamaz mesela. ne kadar kolay değil mi? bir tane kitabı okuyup ezberliyosun ve hop, mutlak doğruyu buldun, artık sen süpersin ve geri kalan herkes cehennemde yanacak.
 • (bkz: engizisyon)
  (bkz: recm)
  (bkz: kavram kargaşası)
 • muhafazakar ve dogmatik yapı.

  muhafazakar olmak demek, muhafaza etmek, var olanı korumak, herhangi bir gelişim ve yeniliğe kapalı olmak demek.

  dogmatik düşünce, malumunuz, tartışmaya hepten kapalı olmak.

  hal böyleyken ne iliminden ne biliminden bahsetiyorsunuz?
 • tamamen yalandır. bir sıfatı "hakîm" olan bir zatın, bir allahın dinine nasıl böyle bir iftira atarsınız? ayrıca yalan olduğuna dair en iyi örnek (bkz: endülüs)
 • bilimle uğraşan bilimle yetişen nesil sorgular mantık arar, hal böyle olunca din olayı arka plana gider. bu işten para kazanan tüccarların işine gelmez.
 • şeyhinin abdest alırken ayağını yıkadığı suyu içen gerizekalılar var bizim memlekette. herkes bilime inansa şeyh nereden bulacak öyle salak müridi.

  hiç boşuna teori kasmaya gerek yok, dinci camia çok sağlam yiyor bu işlerin kaymağını. bunlara bağış yapılıyor, kesilen kurban veriliyor, ihtiyaçları karşılanıyor, ne desen var. o yüzden bilim deyince tüyleri diken diken oluyor.
 • örgütlü din denen şey bir sürü boş beleş insanın bin yıllık bilgileri tekrarlayıp milyonlarca insan üzerinde hakimiyet kurması olduğundan gayet anlaşılabilir bir durum.

  kaç tane “din alimi” bilimin karşısında durabilir sizce?
 • kutsallık atfedilen dini metinlerde yazan masalların bilimsel gerçeklerle çelişmesi, bunu gören insanların "bunları yaratan bir tanrının kurallarıyla anlattıkları nasıl çelişir" diye inancının sarsılması bunlardan biridir. dolayısıyla özellikle gücünü dinden alan iktidar sahipleri -gazali gibi- aklı, sorgulamayı, incelemeyi sevmez ve istemezler. aydınlanan insan dini otoriteye baş kaldırır, iktidar sarsılır. bunu bilen muktedirler önlemini önceden alır.

  bir diğer direkt olmayan sebepse inancın bilimsel merakı baltalamasıdır. kalkıp newton örneği vermeyin ağzınıza vururum. "nasıl olur da balık fosili dağın tepesinde bulunur?" sorusuna "allah'ın bi hikmeti" cevabını verdiğin nokta bittiğin noktadır. oradan sonra hiçbir ilerleme bekleme.