şükela:  tümü | bugün
  • arkadaş, şimdi diyorlar ki, din şöyle böyle bir şey, dünyaya barış ve iyilik getirecekmiş de bilmem ne. peki o zaman nasıl oluyor da bunca yüzyıllık bir zaman içinde dinlerin yarattığı bir barış ortamını göremiyoruz? tam aksine dinin olduğu her yerde savaş, ölüm, açlık, aşırı zenginlik ve yoksulluk. sakın şimdi "gerçek din bu değil" demeyin bana. hele hele islamiyyetten hiç konuşmayın. eğer her kes bu fani dünya hayatını bir kez yaşayacak ve dinden beklenen barış ve huzur ortamını bir tek insan bile göremeyecekse, dinin hangi yararından bahs ede biliriz bu dünya için? ha, eğer asıl olan ahiretse, lütfen o zaman dinlerin bu dünyaya barış getireceğinden falan bahs etmeyin.
  • kurban bayramı sabahı kavurmayla kahvaltı yapmamış insan beyanatı.(bkz: peace be with you)
  • çoğunun sadece yemek kısmıyla ilgilendiğini de ortaya çıkarmıştır ayrıca, ki bu din olmadan da yapılabilen bir şey bence.

not: içe düşülen boşluktan kurtulmanın daha iyi çözümleri var.
  • dinlerin var olma sebebine aykırı düşünce.dinin yararını görmen için önce ondan yarar beklememen gerekir.

edit:tanım
  • yanlıştır. insanları az ile yetinmeye teşvik edip içinde bulundukları duruma şükrettirip kapital sisteme insan kaynağı sağlar dinler. yoksa yoksulluk sınırının 3 bin lira olduğu bir ülkede milyonlarca insan 800 lira asgari ücret ile nasıl geçinir ve isyan etmez sanıyorsunuz.
  • (bkz: arapların din olmasa pislik bi millet olacak olması)
    din insana korkularından kaçtığında sığınacak bir limandır. kötü bir olay yaşayan insanlar veya korktukları zaman din e daha çok bağlanırlar bu da piskolojikerinde olumlu bir şey yaratır. bu dünyada tadamayacaklarını ahiret e takacaklarını düşünürler.
  • hiç 16 saat aç kalmamış insan beyanatı.

şaka bir yana.

eğer dine giden tüm ekonomik kaynakları keserseniz ve hala o din varlığını sürdürebilirse,insanlar için faydalı olduğu düşünülebilir.
  • yanlış önermedir.

"hiç bir yarar" dersek yarar ve zararlarını izole etmişiz ama yarar bulamamışız gibi bir anlam ortaya çıkar.

halbuki öyle değildir.

dinler sayesinde (daha doğrusu dinin ileri gelenleri sayesinde) özellikle sanat alanında gelişmeler vardır.
    dinlerin pratikte bir "komünite, birliktelik" hissiyatı sağladığı ve grupların bir arada kalmasını kolaylaştırması da vardır. 2 köyden birinde birliktelik, din sayesinde daha güçlüyse diğer köye göre daha uzun süre varlığını sürdürme ve gelişme olasılığı vardır. bildiğiğimiz ortama adaptasyon ve avantaj yaratan özellikler. evrim teorisi prensipleri yani.

sonracığıma bir çok bilim adamı aynı zamanda din adamıydı eskiden. dini kurumlar sayesinde diğer bilginlerin kitaplarına erişerek o sayede bilimi öteye taşıyabildiler. mendel mesela - genetiği bulan - rahipti aynı zamanda. deneylerini manastır bahçesinde yapıyordu.

dinin pratik bir çok artısı var. ama bunlar din olmasa da olur muydu? olurdu heralde, bilemeyiz. speküle etmek gerekirse belki kurban bayramı gibi fakirlere genel bir yardım kampanyası olmazdı - zira diğer kültürlerde bu türden bir geniş katılımlı kampanya örneği ben bilmiyorum.

ancak esas soru "zararlarını meşru gösterecek kadar yararı var mı?" sorusudur.

o sorunun cevabı bence hayır. zira bilim sanat ve diğer alanlardaki bazı ileri adımlar din sayesinde olmuş olsa da , din belki 10 katı, 100 katı ileri adımı da durdurmuştur.

bakın bu şuna benziyor:

2. dünya savaşında japonların çinliler üzerinde deneyler yaptıkları bir birim var, çok merak eden açsın baksın : unit 731 - ama sonra bana mesaj atıp lan bu nasıl bir şey allah belanı versin uykularım kaçtı falan demesin.

bu unit 731 insanlar üzerinde deneyler yaparak (detayını anlatamam) bir çok tıbbi bilgiye ulaşmış ve bu bilgiler yıllardır tıp alanında kullanılıyor.
    şimdi bu bilgilere ulaşmak için aklın vicdanın alamayacağı şeyler yapılmış, ama hiç bir yararı yok mu? var.
    peki değer mi? bence değmez.

bu da onun gibi bir şey. dinlerin yararı var mı ? var.
    peki astarı yüzünden pahalı mı? evet.
  • sen diğer dünyanın olduğunu garantiledin de mi hazırlığını şimdiden yapıyorsun? eğer varsa da, bunun için dinin doğru bir yol olduğunu nasıl anladın, ben onu merak ediyorum.
  • temizlik, iyi insan olmak falan gibi şeyler dinin getirdiği bir artı gibi görünse de aslında bunlar dini iyi gösterebilmek için yapılmış şeyler. insan din olmadan da iyi ve temiz olabilir. bunu dinin zorunluğuyla yapıyorsa bir insan, o normal bir insan değildir zaten