şükela:  tümü | bugün
  • inanılan kutsal kitabı türkçe okumaktı benim için. zamanında, yaşadığı dönemdeki insanlardan daha yüksek iq'lu olduğu için, kendi menfaatlerini gözeten bir dizi cümle söyleyen bir adamın yazdığı kitap olduğunu fark ettim. hele ki kadınları dövün ama suratına vurmayın, peygamber varken yüksek sesle konuşmayın falan yazılarını okuyunca tam olarak emin olmuştum.
  • dinlerin insan yapısı olduğunu farkettiğin an sorgulaman biter ve artık deist veya ateist olarak devam edersin hayatına. 21.yyda dinsizliğin veya dindarlığın misyonerleriğini yapmak kadar saçma sapan birşey yok bence. kitlelerin inandığı tüm dinlerin kitapları basılmış, bir tık ile 3 kişinin inandığı dinin kitabına bile ulaşabiliyorsun. türkiye'de milletin derdi geçim sıkıntısı olmuş herkes parasının derdinde. dine girmek veya çıkmak işsiz güçsüz adamım derdi. oturacaksın tüm kutsal kitapları okuyacaksın, indikleri dönemin zihniyetine göre yazılanları yorumlayacaksın, emir ve yasakların günlük hayata uygulanabilirliğine kafa yoracaksın sonra mantıksız gelecekte çıkacaksın öyle mi?
  • incili okuyarak anladigim sürprizdir.
  • o an, kulakların çınlasın
    seni burdan, andığımda
    aman, sakın ağlamayasın
    bizi sakla gözyaşında
  • kuran demirin indirildiğinden, uzayın genişlediğinden, petrolden, parmak izinden söz ettiği için inanmakla agnostisizm arasında bi yerlerdeyim.
  • allah katinda tek din islamdir.
    ve kitabi yasadigi donemde iq su yuksek olan biri degil, senin i q ulasamiyacagi ve kavrayamayacagi bir bir duzende bilgi ve bilim kaynagi ile son halinde sergiler
    kadini el üstünde tutar .

yalanci ve bozguncularin anasinkine sokulacağıni apaçık söyler.

yavsaklar hem bilmiyolar hem bilmediklerini de bilmiyolar.
  • altından ırmaklar akan cennete açılan bir kapı vardır bildin mi?

onun gıcırtıyla kapanışını izlediğin anla aynıdır.

peygamberler ile günümüz politikacıları, aktivist veya kanaat önderleri arasında bir fark yok. değişen tek şey şüphe etmekten utanmayan bizlerin, bunu söylemekten de çekinmiyor oluşumuz. dindarlar da bir gün hak verecekler de umalım ölmeden önce olsun bu.

edit: benim bunu fark ettiğim an, ortaokulda dindar arkadaşlarımla yaptığım konuşmalara denk gelir. insan elinden çıkmış dizeler ve ona bir türlü yön veremeyen gafiller... çocuk aklımla bile örtüşmemişti, sonrasında da hiç inanmadım zaten. velhasıl hiçbir zaman müslüman olmadım, zihnim kulluk kapanına hiç girmedi. gururluyum.
  • bla bla bla. neymiş kuran'da yazıyormuş her şey. be burnuna uçuç böceği kondurduklarım madem her şey yazıyor da niye hiçbir şeyi bulamıyorsunuz. mal mısınız evladım. bakın ben size söyleyeyim, kuran'ı eğmekten bükmekten her şeyin yazdığını zannediyorsunuz.

fark edildiği anlar;

erkeksiz hamile kalmak.
    ölüyü diriltmek.
    ay'ı ikiye bölmek.
    denizi ikiye bölmek.
    miraca uçmak.
    uzar gider...

use it.
  • cennet için vaadedilen her şeyin dünyada da olduğunun fark edilmesinden hemen sonradır.

bunu yazanların hayal gücü bu kadarına yetmiştir.
  • 80 yaşındaki şair 8 dakikada bir şiir yazar. sorarlar ona.. “hocam 8 dakikada bu kadar güzel şiiri nasıl yazdınız?” diye..
    hoca durur.. sakince cevap verir:
    8 dakikada değil! 80 yıl+8 dakikada yazdım!”

velhasılı, “an” değildir o..

edit: “yıl” kelimesi eklenmiştir.