şükela:  tümü | bugün
 • bir sürü kanıtı var. ama, benim aklıma gelenler şimdilik şunlardır:

  1.bütün peygamberlerin dağda vahiy alması. ve hiçbirinin de o an yanında bir şahit yok. nerden bileceğiz, belki adamlar bizi kandırıyor. her peygamberim diyene inanmıyorsak onlara niye inanalım. aradaki fark nedir.

  2. sahte peygamber vs gerçek peygamber birbirinden nasıl ayırt ediliyor. nihayetinde her ikisinin de argümanı aynı. birine insanlar inanmış birine inanmamış. demek ki peygamberlerin kaderi insanların elinde. hz isa’ya kimse inanmasaydı bugün kim tanırdı onu.

  3. kutsal kitapların isimlerinin farklı içeriğinin ise aynı olması.

  edit: gelen mesajlar üzerine...

  -üç semavi dinde de ‘eğer biri size bir iddiayla gelirse 4 şahit yoksa inanmayın’ der. şimdi adam dağa inzivaya çekiliyor yıllarca. sonra dağdan inip tanrı beni peygamber seçti diyor. şahit var mı? yok. niye inanalım?

  - ayrıca doğada bir sürü olay var ve dinler kendilerince bu olaylara cevap vermiş. belki eskiden bu cevaplar yeterliydi, ama artık yeterli değil. mesela bir çocuk engelli doğunca, dinlerin şöyle bir açıklaması oluyor: imtihan dünyasıdır. ya kendisi ya ailesi bu imtihana tabi kılınmıştır denir. ama, aynı durum hayvanlar aleminde de yaşanıyor. bir kedinin yavrusu gözleri görmeyebiliyor. peki, o da sınavda?

  - dinler daha çok ibadet ve itaat üzerine ilerliyor. sanki bütün amaç buymuş gibi. ama sevgili insan, otur azıcık düşün: bu sonu olmayan evren, uzay boşluğu, bu sayısız yıldız, gezegen.. bu kainat, bu okyanuslar vs... hepsi senin bir pazar günü kilise gitmen için olamaz be kardeş. hepsi senin iki rekat namaz kılman için de değildir. bu kadar dar alana indirgenemez. eğer amaç sadece iki rekat namaz kılman için olsaydı, bizden ışık hızında milyar yıl uzakta henüz ismini dahi bilmediğimiz bir gezegen niye var. onun varlık aracı nedir?

  - dinler insanların bu kainatı, bu ihtişamı tamamen anlamlandırmayı engelliyor. başka şeyler var sevgili insan. sandığın gibi bir pazar günü kiliseye gitmen kadar basit değildir sebep!
 • dinozorlardan, kangurulardan ve penguenlerden bahsedilmemiş olması.
  dünya 4 milyar yaşında kitaplarda öğretildiğinden çok daha eski.
  dünya yuvarlak, düz değil
  dünya güneşin etrafında dönüyor, tam tersi değil
  dünya stünların üzerinde durmuyor yerçekimi diye bir şey var.
 • sadece bir tane örnek bile yeterli.

  mesela bir ayette "sizden 1 kişi onlardan 20 kişiye bedeldir" diyor.

  neyse bunlar gidip yeniliyor. derken ikinci bir ayettte "tanrı bunda sizin için zorluk gördü, sizden 1 kişi onlardan 2 kişiye bedeldir" diyor.

  düşünün, tanrı, melekleri ve yerde savaşan yandaş insanlar topyekün saldırıyor ve müşrik düşmanı yenemiyor. tanrının öngörüsü yok. her şeyi bilemiyor, bilemediği gibi her daim düşmanı yenemiyor (hava desteğine rağmen).
 • 3 tane anlamsız, ilkokulda din dersi almış fakat sonradan deist olmuş birinin dahi güleceği kanıtlar içeren mizahi başlık. hepsine tek kelime ile yanıt vereceğim ve beni zeka yürüterek ateist olmuşlarla, aklını kullanarak iman etmişler anlayacaklar. sen de biraz emek vereceksin delikanlı.

  1. hz. isa
  2. hz. musa
  3. tevhid
 • dünyadaki canlılar acı çekerken tanrının görmezden gelmesi.
 • sadece müslümanlık değil diğer dini liderin, şatafatlı ve lüks hayatlarına bir bakın.
  açlık ve yoksulluğun halinden anlamayacak seviyedeler.

  din amaç değil araç olmuştur.
  pırıl pırıl kafalarınızı zırvalar ile doldurup sizi sömürmekten başka bir işe yaramıyor. insanlığa ve dünyaya hiçbir katkısı da bulunmuyor.

  onlardan değilsen sana zalim derler

  edit: eksileyen göt oğlanları yıllık 24 bin tl ile köle gibi çalışın öbür dünya hayallerinizi kurun. hayatta bineceğiniz tek mercedes belediye otobüsü.
 • birçok ayetin hz. ömer'in ağzından çıktığı gibi kitaba girmesi.

  1. bakara - 125: makam-ı ibrahim'in ibadete açılması
  2. ahzab - 53: peygamber eşlerinin örtünmesi
  3. tahrim - 5: peygamber efendimize eşlerini boşama özgürlüğü tanımış, boşanma durumunda daha hayırlıları müjdelenmiştir.
  4. enfal - 67: bedr esirlerinin öldürülmesi.
  5. maide - 90: içkinin şeytan işi ilan edilmesi, kesin olarak yasaklanması.

  böyle uzar gider.

  hz. ömer'in ağzından çıkanların ayet olarak kitaba girmesini alimler şöyle açıklar:

  kendisi peygamberane kabiliyetlere sahip, hak ile batılı ayırt eden manasına gelen “faruk” unvanını elde etmiş, ferasette normal insanların idrakinin çok üzerinde olağanüstü bakış açısına haiz bir sahabe imiş.

  * * *
  buradan şunu anlıyoruz: peygamberane kabiliyyetlere sahip bir faruk olmak, ayet indirmek için yeterliymiş.

  e hani peygamberler sadece elçiydi?
 • (bkz: yok)
 • sonlu bir hayatın cezasının sonsuz azap olması matematikten çok da anlamayan bir insanın fikri olabilir ancak.

  15 milyon insan öldürdüğü söylenen hitler bile sonsuz ateşi haketmez.

  zira 15 de 15 milyon da 15 trilyon da sonsuzun yanında sıfıra eşittir. hiç bir suç sonsuz ceza hak edemez.

  matematiği yaratan tanrı kendi matematiğini böyle şuursuzca sikmez.

  ekleme: adam diyor ki “sen rabbine iman etmeyerek bu evrendeki her bir atoma, sana verdiği nefesin her bir zerresine, sana verdiği katrilyonlarca nimete saygısızlık etmiş oluyorsun”. adam anlamıyor ki evrendeki atomların sayısı bile sonsuzluğun yanında sıfırdır.

  ekleme: başka bir adam mesaj atmış. şöyle diyor “inkar ederek rabbinin gelecekte yaratacaklarını da inkar etmiş oluyorsun”. heh. şimdi sonsuz azap çok mantıklı oldu. tşk
 • mekki medeni ayetlere bakılınca muhammedin dilinin sertleşmesi :)