şükela:  tümü | bugün
  • bu yıl gösterimi yapılacak bir belgesel.

şöyle bir afişi var.

şöyle de kısaca açıklanmış
  • fragmanı bugün yayınlanmış 105 dakikalık, bol ödüllü belgesel.
  • harika bir belgesel.
    uzun zamandır bu kadar izlemeye değer bir belgesel izlememiştim. adının vaat ettiklerinin ötesinde devlet aklı üzerine de etkileyici bir fikir sunuyor. belgesel tavsiyesi isteyenler kaçırmasın.
  • adalet nerede diye sorduran belgesel.

--- spoiler ---

ismi 1990 yılına kadar bulunan 13. t-rex fosili olmasından geliyor. sue isimli fosili bulan ve ona hayat veren ekibin yaşadığı büyük adaletsizliği ve nankörlüğü anlatıyor. peter larson ve arkadaşlarının bulduğu ve ömürlerinin bir bölümünü verdikleri sue için başlarına gelmeyen kalmamış. ilk bulunduğunda arazi sahibine verilen 5000 doların, ki ben bile bir an feci uygun kapattılar diye düşündüm, video kayıtları bile olmasına rağmen uzun süren hukuki mücadele sonunda sue yeniden maurice williams isimli arazi sahibine geri veriliyor ve 7.6 milyon dolara açık arttırma ile satılıyor. işin en acıklı kısmı ise peter larson müzede sue'nun gösterileceği ilk güne çağırılmıyor bile.

--- spoiler ---
  • son zamanlarda sağda solda dinozorların varlığına inanmayan insanlar görüyorum, oturun da şu belgeseli bari izleyin.