şükela:  tümü | bugün soru sor
 • jurrasic park sonrası ülkemizde çıkan dinazor manyaklığının ürünü olarak ortaya çıkmış bi dergi.. çocuk kandırma mantığıyla çalışıp fosforlu dinazor iskeleti veren yayın.. bu iskelet aynı zamanda plastik parçalarla da kaplanıo ayrıca her derginin orta kısmında 3 boyutlu (kırmızı yeşi çılgın dinozorlar gözlüğü lazım görmek için) resimler vardı.
 • dinazorun çoğul hali.
 • geli gibi kanip iskeleti olusturmak icin hicbir dergisini kacirmadigim cocukluk eglencem. hatta hepsinin birlikte satildigi bir paket de bulmuslugum vardir ki, onu alinca iskeleti kurmus idim.

  ancak iskeletin dis yuzeyini kurmaya yarayan parcalar hicbir zaman cikmadi, ya da dergi yayindan kalkti, bilemiycem.
 • bir de serefsiz dergi iguanadonlari kapici salih efendinin kicina benzettikleri icin cok kizardim hep bu dergiye.

  halbuki kapici salih efendi yakisikli adamdi.
 • fosforlu dinozor iskeletini verdikten sonra dış kaplamasını da veren dergi. yalnız bu dış kaplama (deri) fosforu kapattığı için tüm cazibesini yitiriyordu, zaten dış parçalar tam da yerine oturmuyordu. bir de jurassic park'ın çizgi romanını vermişti. filmi ilk kez gördüğümüzde "şimdi şöyle olacak böyle olacak" bile diyebiliyorduk. keşke bir daha çıksa da fosforlu dinozor iskeleti verse, odalarımızı şenlendirse...
 • iskeletin dış yüzeyi olan deriyi de tamamladıktan sonra yayın hayatına son vermiş dergi ki bu olay sanırım 17.sayıda vuku bulmuştur. hatta maketi de mevcuttur bende hala.
  (bkz: hey gidi eski günler)
 • dış maketinin resmi, dergi icinde rengarenk ve göz alıcı bir şekilde gösterilirken, derginin verdiği dış kaplama sadece yeşil renkteydi. daha sonradan öğrendim ki dergide o maketi 'şey kem küm boyayıverin' diyorlarmış. zaten dinazor dediğin fosil olarak daha bir gerçek olur diyerekten, hiç dışını eklememiştim. fosforlu fosil ile de gece odamın ışıklarını kapatarak oynamıştım.
 • o fosforlu iskelet disinda pek cok cocuk ve gence dinozorlari bilim dilini cocuklari kucumsemeden ve cok da agirlasmadan gayet guzel kullanarak anlatmis, ilkokul donemimin muhim dergisi. hic kacirmazdim, hatta ezberlerdim turleri; simdi pek azini hatirliyorum ama cok sey ogretti bize sagolsun var olsun.
 • bütün sayılarını yıllar evvel kaybedip kudurduğum, bir zamanlarki taptığım dergi. gerçi şimdi olsa yine taparım şüphesiz, lâkin bulamamaktayım..

  hatta en arka sayfada alfabetik sırayla bi sürü tür tanıtmaktaydı, her ay ilerlerdi. bende ondan gaz alıp (yaş 7 bu arada) ufacık kağıtları zımbalayaraktan kendime iki cilt halinde ansiklopedi oluşturmuştum, oturup çizmiştim o dinozorları bir bir. ancak son sayısında "g" harfinde bitirmişlerdi olayı da nası üzülmüştüm aah ah...
 • verdiği t-rex maketinin derisi mat bir yeşil renkteydi, dergide boyayın siz de buna benzetin diye de pek şık bir t-rex fotoğrafı koymuşlardı. ben de aldım elime suluboyayı, zamanının en heybetli yaratığına makyaj yapmaya başladım, şebeğe çevirdim. sonra suluboya kurudu, uçtu gitti. dinozor da çizdirdiği karizmasına bir nebze de olsa kavuşmayı başardı.