şükela:  tümü | bugün
 • jurrasic park sonrası ülkemizde çıkan dinazor manyaklığının ürünü olarak ortaya çıkmış bi dergi.. çocuk kandırma mantığıyla çalışıp fosforlu dinazor iskeleti veren yayın.. bu iskelet aynı zamanda plastik parçalarla da kaplanıo ayrıca her derginin orta kısmında 3 boyutlu (kırmızı yeşi çılgın dinozorlar gözlüğü lazım görmek için) resimler vardı.
 • dinazorun çoğul hali.
 • geli gibi kanip iskeleti olusturmak icin hicbir dergisini kacirmadigim cocukluk eglencem. hatta hepsinin birlikte satildigi bir paket de bulmuslugum vardir ki, onu alinca iskeleti kurmus idim.

  ancak iskeletin dis yuzeyini kurmaya yarayan parcalar hicbir zaman cikmadi, ya da dergi yayindan kalkti, bilemiycem.
 • bir de serefsiz dergi iguanadonlari kapici salih efendinin kicina benzettikleri icin cok kizardim hep bu dergiye.

  halbuki kapici salih efendi yakisikli adamdi.
 • iskeletin dış yüzeyi olan deriyi de tamamladıktan sonra yayın hayatına son vermiş dergi ki bu olay sanırım 17.sayıda vuku bulmuştur. hatta maketi de mevcuttur bende hala.
  (bkz: hey gidi eski günler)
 • dış maketinin resmi, dergi icinde rengarenk ve göz alıcı bir şekilde gösterilirken, derginin verdiği dış kaplama sadece yeşil renkteydi. daha sonradan öğrendim ki dergide o maketi 'şey kem küm boyayıverin' diyorlarmış. zaten dinazor dediğin fosil olarak daha bir gerçek olur diyerekten, hiç dışını eklememiştim. fosforlu fosil ile de gece odamın ışıklarını kapatarak oynamıştım.
 • o fosforlu iskelet disinda pek cok cocuk ve gence dinozorlari bilim dilini cocuklari kucumsemeden ve cok da agirlasmadan gayet guzel kullanarak anlatmis, ilkokul donemimin muhim dergisi. hic kacirmazdim, hatta ezberlerdim turleri; simdi pek azini hatirliyorum ama cok sey ogretti bize sagolsun var olsun.
 • bütün sayılarını yıllar evvel kaybedip kudurduğum, bir zamanlarki taptığım dergi. gerçi şimdi olsa yine taparım şüphesiz, lâkin bulamamaktayım..

  hatta en arka sayfada alfabetik sırayla bi sürü tür tanıtmaktaydı, her ay ilerlerdi. bende ondan gaz alıp (yaş 7 bu arada) ufacık kağıtları zımbalayaraktan kendime iki cilt halinde ansiklopedi oluşturmuştum, oturup çizmiştim o dinozorları bir bir. ancak son sayısında "g" harfinde bitirmişlerdi olayı da nası üzülmüştüm aah ah...
 • zamanında zatıma eğlenceli saatler geçirtmiş ancak 18. sayısından sonra "satmıyor abi bu" denilerek diğer sayıları çıkartılmamış olan dergidir.ilkokul döneminde ilgi ile takip edildip rutin halinde bayilerde uzun süreli aramalar sonucu ulaşılabilmekteydi.her sayıda mutlaka o sayıdaki konuları işleyen bir dino test bulunur ve en son sayfada cambridge'den bir paleontolog "bir sauropod günde kaç kilo ot yer?" "t-rex su içer miydi?" "dinozorlar okey oynar mıydı?" gibisinden egzantrik soruları cevaplardı.o dönemde geyet ilginç gelirdi tabi.
 • ülkemiz bir dönem insanlarında sadece anıları kalmış olan dergi.

  sene 1991. babamın işi dolayısıyla ingiltere'deyiz. yavaş yavaş geçmekte olan dinozor aşkı, bir dergiyle alevleniyor: dinosaurs. yavaş yavaş söktüğüm ingilizcemle her sayısını okuyorum. ilk sayısıyla birlikte hediye edilen 3 boyutlu gözlükle orta sayfadakı gerçekçi dinozor resimlerine bakarak iç geçiriyorum, bu dünyada yaşasam, jurassic döneminin ortamını tatsam diye. gelgelelim, gözlüğü kaybediyorum günün birinde. her ne kadar almaya devam edip bilgileri okusam da, orta sayfaya gelince hüzünleniyorum. o yeşil-kırmızı resimler acıdan başka bir şey vermiyor bana.

  birkaç ay sonra türkiye'ye döndüğümde dergiyi unutmuştum. uzun bir süre geçtikten sonra, gameshow almaya gittiğim büfede turuncu kapaklı bir dergi ilişiyor gözlerime: dinozorlar, hem de birinci sayı! gözlük de içindeymiş üstünde yazıyor! ne mutluyum, hemen kapıyorum dergiyi, takıyorum gözlüğü. özlediğim görüntü önümde, ama eski zevk yok. çocuk olmadığımı anlıyorum o saniyede, yazan bilgileri okuyorum. o da sıkıyor bir süre sonra. dergi bir yana, gözlük bir yana gameshow okuyorum.

  bu vesileyle çocuk olmadığımı anlamama araç olmuştur bu dergi. tutmamış da, kapanmış sonra. duyunca yine içimde bir şey koptu, çocukluğumun hatırasıydı belki.

  gözlüğe gelince, emmanuelle izledim onunla ben. o yaşta oradaki ortam daha cazip geldi.