şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asli "dinozorlar ölmese insanlar dominant tür olurlar mıydı", butun sinirlara karsiyiz.... ssg kemiklerin sizlasin.

  neyse konumuza donelim, simdi buyuk yokolma falan diyoruz ama dinozorlar olmese bizim dallanip budaklanmamiza izin verirler miydi?
  dunyada belki de hic akilli bir canli olmayacakti. belki de dinozorlar akilli olacakti bizim yerimize.
  dusun milyonlarca yil oncesinden bahsediyoruz, memelerimiz henuz yeni yeni yesermis.
 • dinozorlar vs insanlar gibi değerlendirmek yanlış olur sanırım. dinozor kafalı insanlar daha mantıklı.
 • insan derken?
 • bu sorunun cevabı için; arkadaşı hayvanat bahçesine götürelim.
  bu dünyanın başına gelmiş en kötü şeydir insanoğlu.filleri,zürafaları,aslanları,kaplanları ne hale getirmişse,dinazorları da o hale getirecekti.şanslı hayvanlarmış,başlarına türlü türlü işler gelmeden nesilleri tükenmiş.
 • hep yapmak istemiştim bugüne nasipmiş.

  (bkz: derdini sikeyim butonu)
 • tabi ki hayır diyerek yanıtladığım haklı sorudur. fosil kayıtları göstermektedirki memeliler ve dinozorlar yaklaşık 40 milyon yıl birlikte yaşadılar( ilk memeli fosilleri 100 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor) , ve dinozorların son dönemlerinde memeli fosilleri seyrekçe ve oldukça küçük boyutlardaydı.
  şayet dinozorlar yok olmasaydı bir “memelilerin şafağı” kuvvetle muhtemel hiçbir zaman yaşanmayacaktı.
 • insanoğlu bukalemun misali, her ortama ve yaşam şartına ayak uydurabilir ve kendi lehine çevirebilir. dolayısıyla eğer dinazorlarla aynı ortamda yaşamak zorunda kalsaydık, zamanla ve deneyimlerin verdiği bilgelikle bu durumun da üstesinden gelebilirdi. bu durumda ilk aklıma gelen şey bu tarz canlıların evcilleştirilmesi sosyal hayata yardımcı olarak katılması. kedi, köpek gibi. bu mümkün olabilir miydi ? kim bilir sonuçta burada teori üretiyoruz.

  ikinci olarak aklıma gelen şey, evcilleştirilmesi mümkün olmayan yırtıcı varlıklara karşı tedbir almak. dinazorlardan bahsediyoruz bir çoğu çok uzun ya da cüsseli olabilir. bu durumda alınacak en öncelikli önlem, insanların uzun ve güçlü surların içinde medeniyet kurup tehlikeli varlıklardan uzak bir şekilde uzak durması olabilirdi. minas tirith gibi bir şehirde yaşayabilirdik mesela. ilginç olurdu

  daha bir sürü fikir çıkar. sen uzman mısın sen bilir kişi misin sen kimsin lan demeyin. sorulan soruya karşı varsayım sunuyoruz. iyi akşamlar.
 • olamazlardı muhtemelen. ancak dinazorların soyu sürse en azından cüsseleri daha küçük olanların evrilerek insansı/humanoid ve zeki varlıklara dönüşebileceklerini düşünen bilim insanları var. yani o meteor düşmese belki de yeryüzü bu soğukkanlı duygusuz varlıkların egemenliğinde olabilecekti. fantazi gibi gelebilir ama 2-3 milyon yılda her türlü değişim olabilirdi gibi geliyor.
 • dinozorlar o cüsse ve yaşam şekliyle daha fazla bu dünyada var olamayacakları için öldüler. değişen dünyaya uyum sağlayabilenler şu an hayatta. zira nesillerinin tükenmesinin tek nedeni göktaşı değildi. değişen koşullarda giderek fazlalaşmalarının sonucunda o dev cüsseleri besleyecek daha az av kalması, dolayısıyla aralarındaki rekabetin artması hatta artık birbirlerini avlamaya başlamaları sonlarını getirdi. (burası biraz tanıdık geliyor, sanki insanoğlu da aynı akıbete ilerliyor gibi)

  dolayısıyla belki sınırsız kaynakları olan başka bir dünyada cevabını gözlemlemek mümkün olabilir.
 • muhtemelen olamazdı. dinazorların nesli tükendiği zaman akıllı insan türü olan homo sapiens yoktu. dinazorların yok olmasına da insanlar sebep olmadı. bu sebeple zeka gücü döver gibi bir şey söz konusu değil bu durum için. dinazorlar yaşasaydı şartlar farklı gelişirdi muhtemelen. belki dinazorlar da evrimleşirdi. belki evcilleştirirdik onları. nasıl ki şuan zürafalar ya da filleri kontrol altına alıyorsak dinazorları da alabilirdik. ya da alamazdık. bilemeyiz.