*

şükela:  tümü | bugün
 • acar yıldırım' ın sahip oldugu vettori - early call yavrusu ingiliz safkan. ekürisi kurtaran' la basarili yarislar cikarmasinin yani sira 1900 - 2100 metre arası yarislarda zor gecilir.
 • bir ukrayna şehri.
 • bir ırmak.
 • bi de bunun dinyester adında bi kardeşi vardır...
 • volga ve tuna nehirlerinin ardından avrupa’nın en uzun 3. nehridir.uzunluğu 2285 kilometredir. üç ülkeden geçer : rusya, belarus ve ukrayna
  onun orta ve aşağı kesimlerini görebiliriz. kıyıları asimetriktir. sağ kıyısı yüksek ve dik, sol kıyısı düz ve alçaktır.
  dnieper nehri, dnepropetrovsk ve zaporozhje arasında kalan bölümlerdeki hızlı akıntılarıyla meşhurdur. hatta imparator konstantin, el yazması hatıratında bundan bahsetmiştir. bu akıntılar, üzerinde gitmeyi neredeyse imkansız hale getirmişlerdi...nehir üzerindeki 9 akıntının her birinin kendi karakteristik özellikleri ve ismi vardı. en kötü olanı “nenasytetz” ( açgözlü/doymak bilmez) adındakiydi. en deneyimli kaptanlar bile buraya yaklaşınca son dualarına başlarlardı.
  bu akıntılardan kurtulmak için ilk girişim 18. yüzyılda yapıldı. 19. yüzyılda ise bazı bay pass kanalları açıldı. fakat nehrin tamamen yolculuk yapmaya müsait hale gelmesi, “dnieproges” olarak da bilinen dnieper hidroelektrik santralinin inşasından sonra mümkün olmuştur.
  günümüzde, dnieper nehri üzerinde 6 adet rezervuar vardır ve akıntı ortadan kaldırılmış, su seviyesi barajlanıp asansörlerle geçiş sağlanmıştır.
  nehir, balık açısından çok zengindir. görünen endüstriyel ana türler, turna balığı, sazan, tatlı su levreği ve diğerleridir.
  kışın dnieper nehri 50 ile 85 cm arasında kalınlıkta buz tutar.
  ukrayna nüfusunun % 55’i dnieper kıyılarında yaşamaktadır.

  “eğer dnieper nehrinde bir gemi gezintisi yapmadıysanız, ukraina’yı gezmemişsiniz demektir…” der ukraynalılar. ve, şüphesiz ki doğrudur bu. dnieper nehri, bir taşıma – ulaşım kanalından çok daha fazlasıdır ülke için. bu, bir ulusun şarkıları ve efsaneleriyle ölümsüzleştirilmesinin tarihidir. aslında, dnieper için, doğu slav kültürünün beşiği tanımı uygun düşer. ilk antik slav kenti –kyivan rus-dnieper’in kıyılarında kurulmuştur.
  çok eski çağlardan bu yana nehir ,ona ‘slavutich’ (zaferin oğlu) adını veren doğu slavlar için bir yerleşme ekseni olmuştur. pek çok trajik ve zaferlerle süslü ukrayna tarihi bu nehirle birleşmiştir.
  ukrayna’lı şairler, sanatçılar ve besteciler, sayısız eserlerini onun ruh haline ve manzarasına adamışlardır. dnieper nehri, doğal olarak, milli bir sembol olmuştur…
 • 2003 basbakanlik kupasi kosusunu jokeyi halis karataş'la grand ekinoks u maglup ederek kazanan safkan.
 • yarin 19:15 te dubai de 1800 kum pistte halis karatasla sheikh maktoum bin rashid al maktoum challenge round ii (gr 3) kosusuna katilacak kum pistte hic gecilmemis at. gecen sene moon ballad in kazandigi dunyanin en prestijli kosusu dubai world cup gr1 ede kayit yaptirmis. kazanirsa 6 milyon dolar alicak ama victory moon ve moon ballad karsisinda pek sansi bulunmayan at.
 • acar yildirim ustune kayitli olan fakat esasinda aziz yildirim'in sahip oldugu akil almaz ingiliz safkan. kum kosularda gecilmemistir. 13 subat 2004 de dubai nad el sheba'da sheikh maktoum bin rashid al maktoum challenge round yarisinda jokeyi halis karatas'la kosarak 4. olmustur. dubai world cup icinde kayit yaptirdi. 6 milyon dolari dogal olarak alamadi.
 • kirim hani mengli giray'in, dinyeper'e özi dedigi vakidir. benim dokuzuncu gobekten dedem de özi demistir, hic bir akrabaligim olmayan 4. mehmed de. demek ki neymis, biz buraya özi dermisiz.
 • acar yıldırım'ın (aslında aziz yıldırım'ındır bu safkan)sahibi olduğu kumda süper yarışlar koşan-ki bunlardan biri de dubai world cup,ama o yarışta başarılı olamadı fakat koşması bile mühim-sadece bir yarış kaybeden,çimde de grand ekinoksgibi bir şampiyonla kapışmış ve hatta bir kaç kez geçmiş olan şampiyon safkan..
  orjin:vettori(ire)-early call(gb)
  başarilari:
  -başbakanlık kupası koşusu
  -anafartalar koşusu
  -19 mayıs koşusu
  -celal bayar koşusu
  -sait akson koşusu
  birincilikleri