*

şükela:  tümü | bugün
  • "pythagoras hayatın bir festivale benzediğini söyler. nasıl ki kimi festivale yarışmak, kimi alışveriş için, ama en iyiler seyirci olarak gelirse, hayatta da basit insanlar şöhret veya menfaat, filozoflarsa hakikat peşindedirler," der.
  • doksografların atası aristoteles ise, diogenes de biyografların atasıdır. o yazmasaydı kim bilecekti onca filozofun adını? ilk filozofların eserlerinin çoğu kaybolup gitmiştir, sonrakiler ise diogenes sayesinde ne zaman kimlerin yaşadığını neler söylediklerini bilirler; doğrudur yanlıştır eksiktir fazladır kimse emin olamaz bundan ama hiç bilmemekten iyidir diyerek onun "ünlü filozofların yaşamları ve öğretileri" adlı eserini daima başvuru kaynağı yapmış, yanlarından ayırmamışlardır. diogenes andığı filozofların fikirlerini yorumlayıp eleştirmez, hayatlarını anlatır, fikirlerini aktarır ve köşesine çekilir, hepsi bu.
  • the lives and opinions of eminent philosophers adlı eseri ile antik yunanistan'a ışık tutan sünepe tarihçi. thales ile başlayan ve roma dönemine kadar uzanan zaman diliminde önemli herkes için söyleyeceği bişey vardır bu arkadaşın. ama halk arasındaki efsaneleri ve bazen de bizzat kendi kurgusunu kattığı için tamamen güvenilir olarak görülmez, yine de 2000-2500 yıl öncesini salt gerçek olarak ortaya koymak imkansız olduğu için değerli bir tarihçidir.
  • özellikle sokrates öncesi filozoflar için temel kaynakları veren kişi.
    (bkz: ünlü filozofların yaşamları ve öğretileri)