• şu sıralar practical ocultism in daily life `günlük yaşamda uygulamalı gizli bilimler pratik okültizm` adlı kitabını okuduğum ingiliz okültist ve yazar.

kitap, sömürülmeye oldukça açık ve ispatı zor daha doğrusu öznel bir konuyu ele alıyor. medyum, falcı ve büyücülerin para karşılığı kehanet ve benzeri çalışmalar yapmalarını eleştirmiş ve gerçek spirütialistlerin para karşılığı herhangi bir hizmet vermeyeceğini hatta veremeyeceğini satır aralarına serpiştirmiş dion fortune. iyi niyetli olsalar bile, bir kişinin geçmiş yaşamlarını, karmalarını ya da geleceğini okumakta yetersiz kalacaklarının, kendi bilinç altı ve çevresel etmenlerle elde ettiği bilgilerin kirlenmiş olacağını dile getirmiş. belli bir disiplini takip ederek bireylerin kendi yaptığı özverili çalışmalarla istedikleri bilgilere ulaşabileceğini not etmiş.

eski mısır'dan itibaren okült grupların uyguladığı inisiyasyon gibi çalışmaları inkar etmemiş dion fortune. fakat, instatörün de bir insan olduğunu ve tarikatlardaki kaçınılmaz yozlaşmayı vurgulamış. yüksek bilinç varken herhangi bir inisiyeye ihtiyaç duyulmadan bireyin kendi başına metafizik konularda belli başlı çalışmalar yapabileceğini açıklamış kitabında. üstelik bu tip bir çalışmanın çok daha değerli olduğunu ve insanın kendi içine dönüp önce özüyle ilgili çalışmalar yapmadan edinen bilgilerin de pek işe yaramayacağını anlatmış tane tane.

dion fortune bir okültist. doğal olarak da yazdığı kitaplar da daha çok "gizemli" şeyler üzerine. fakat, okurken pek çok kişisel gelişim kitabından daha iyi olduğunu fark ettim. okültizm, ezoteriz ya da spirütializm gibi konularda ilgilenmese bile okuyan herkesin hayatına olumlu dokunuşlarda bulunacağını düşünüyorum. altı çizilebilecek ve üstünde düşünülmesi gereken pek çok cümlesi var.

örneğin:

"eski bir hikayede, gittikleri yolu ayakları için fazlaca sert bulan iki yolcudan söz edilir. bunlardan biri, " dünyadaki tüm sığırları öldürelim, derilerini tabaklayalım ve yolu bir uçtan bir uca kaplayacak bir halı yapalım, öyle ki rahatça yürüyebilelim" dedi. fakat diğeri şöyle dedi, "bu mümkün değil, çünkü yol tüm ineklerin derisinden daha uzun. tek bir deriden ayaklarımıza ayakkabı yapalım ve böylece yumuşak halımız gittiğimiz her yere gelecektir."

kitabın ikinci bölümünü okurken bu satırlara denk geldim ve yılların depresifi olarak küçük bir aydınlanma yaşadım. harekete geçmiyorum ve dünyanın planlarımı uygulayacak şekilde dönüşmesini bekliyorum. çevreyi değiştirmek kendimizi değiştirmekten çok zor. hatta imkansız. oysa kendimizi ve bakış açımızı değiştirerek kendimiz için farklı bir dünya yaratabiliriz.

biliyorum, bakış açını değiştir vs gibi tavsiyeleri pek çok psikiyatrist, psikolog ve kişisel gelişimci de veriyor. fakat nasıl yapabileceğin konusunu pek de aydınlatamıyorlar. dion fortune o kadar sadece ve açıklayıcı bir şekilde bu konuda nasıl çalışılabileceğini açıklamış. üstelik bir değil birçok farklı yöntem de önermiş ve kendi yönteminizi oluşturmanız için nasıl bir yol izleyebileceğinizi yazmış. önyargınız varsa bile bence bir kenara bırakıp birkaç kitabı ya da yazısına şans vermelisiniz.

"bir kitap okudum hayatım değişti" derler ya. bu sıralar hangi kitaba elimi atsam iç dünyamda derin fırtınalara neden oluyor. ya ben olgunlaştım ve daha kapsamlı düşünme becerisi edindim ya da bu aralar ihtiyaç duyduğum bilgiler bir şekilde kitap olarak karşıma çıkıyor.
  • gerçek adı violet mary firth evans olan ingiliz bir okültist.

takma adı olan dion fortune, aile sloganı olan deo, non fortuna cümlesinden gelir.

"deo, non fortuna", "kader değil, tanrı." anlamına gelir.

bu da aile arması
  • ezoterizmin güzin ablasıdır,öğütleri dinlenilesidir.kendisi doğuştan medyum özelliklerine sahiptir.ilk başlarda madam bovalsky ın kurdugu teosofi derneğinde takılmış sonralardan altın şafak cemiyetine geçmiştir.bazı üyeleri gibi bu cemiyetteki bilgileri ifşa etmiş ve sonradan da atılmıştır.ardından adı fraternity of the ınner light olan cemiyeti kurmuştur.
  • gerçek adı violet firth’tir.
  • düşünce ve fikirleri, belki de öğretileri mi desem bilemiyorum ama mükemmel biri
hesabın var mı? giriş yap