şükela:  tümü | bugün
  • şimdiye kadar başlık nasıl açılmamış hayret ettim.

2015 yılında christian dior tarafından piyasaya sürülen tam bir panty dropper parfümdür.

1966 yılında üretilen eau sauvage ile karıştırılmaması gereken kokudur. onunla bunun arasında sadece isim benzerliği vardır.
  • az önce sample olarak takdim edilmiş formunu bileğime ve boynuma çok az sürmeme rağmen sürekli bileğimi burnuma götürdüğüm mükemmel koku.

öncelikle armani aqua gio, bvlgari homme extreme, chanel blue ve allure edition blanch gibi fresh kokuları seven biri olduğumu söylemem gerekiyor.

sauvage, chanel blue benzeri gibi duruyor ama onun kadar rahatsız edici ağırlıkta değil. varlığını hissettiriyor, elinizi sımsıkı tutmuyor, canınızı yakmıyor, tam kararında kışkırtıcı bir parfüm.
  • rakının meyvelisi olsa böyle kokardı heralde.
    içinize çektiğinizde hafif burnunuzu yakan, inanılmaz erkeksi, gizemli, soğuk ve metalik bir kokusu var. kalıcılık ve farkedilirlik konusunda da oldukça iyi.
  • üst mesajda rakının meyvelisi tanımı bence de cuk oturmuş. hayır içindeki notalarda anason yok bergamot var ve çok baskın ama o diğer notalarla nasıl harmanlanmışsa koku hal değiştirmiş. ben bile kardeşimin odasına girince ilk kez rakı içiyor sandım ama değildi. koku tam anason kokusu da değil; daha bir güzeldi.

zannedersem bergamot kokusu, abmbroksan dedikleri amberin yapay elde edilen hali sebebiyle bu karaktere bürünmüş. biraz metalik tarzını da sanırım bu yapay madde sağlıyor. geri kalan kısımlarda ise çeşitli baharatlar ve çiçekler hakim. baharatlı kısmı hakim koku durumunda. çok hassas burnunuz varsa belki çiçeksi kokuları algılarsınız ama zor yani. ilk kokladığınızda metalik amberlik bergamota eşlik eden baharatlar hakim. çok değişmiyor ama birkaç saat sonunda ambroksan ve baharatlar kalıyor.

kime yakışır? derseniz... bence atletik, en azından balıketinden hallice olmayan ten rengi farketmeyen her giyim tarzına uyar. hani reklam yüzü johnny depp ve hayat verdiği tüm karakterlere giden imaj canlandı aklımda. bir tek çok soğukta sönük kalır. daha ılık bahar kokusu tarzı var kokunun bence.

yalnız bir eleştirdiğim bir de sevdiğim yanı var. eleştirim ismine yönelik. dior'un bu isimde (biraz farkla) zaten kokusu vardı ve buna hiç benzemiyordu. bırak ey diorrr bu işleri ! onların ismiyle daha çok satarımları. sen bu kelime oyunlarıyla ne yapmak, nereye varmak istiyorsun ! o mis gibi karabiber kokulu "eau sauvage extreme" ve diğer "eau sauvage" serisinin adından mı faydalanmak istemektesin? ! oysa bu hareketlere lüzum yok ! mis gibi, bal gibi, atarlı - giderli kendi kulvarında bir koku çıkartmışsın ! ey dior! sen kimsin yaa ! sen kimsin. senin bunlara ihtiyacın yok.

gelelim beğendiğim yanına. az önceki paragrafta esip gürlerken arada değindiğim gibi neredeyse kendi kulvarını yaratabilecek bir tarza sahip. benzerine denk gelmek zor. biraz prada'nın bir kokusunu andırıyor ama o da bence gerçekten "az biraz". blue de chanel'in traş kolonyasına benzemesi bile daha fazla inanın. benzerlik o derece yani. o sebeple ismi yeni bir şey olsaymış daha güzel reklam yapılabilirdi bence dior tarafından.
  • çok net anason kokması nedeniyle fuel for life kokusu aldım ben bundan. diesel daha güzel bir koku bence..
  • ağır koku. yazın baş ağrısı yapabilecek düzeyde.
  • en sevdiğim erkek parfümü. (idi)
    ancak türk erkekleri tarafından ne yazık ki keşfedildi. malum ortamlara düşüp ekmek gibi simit gibi satılmaya başlayınca türkiye (en azından istanbul) bu parfümün paralel evrendeki kötü taklidi gibi kokmaya başladı.
    sevdiğim her şeyi mahvediyorsunuz, teşekkürler türkiye.
  • bu parfümün kış ayları dışında kullanımı yasaklanlanmalidir. kullanan kişiye kabahatler kanununa göre ceza kesilmelidir.
  • ben de tekrar etmek isterim ki; yazın herhangi bir anda bu kokuyu duysam birinden yakasına yapışıp "sen ne ettin ya, ne yapmaya çalışıyorsun, git bir yıkan, temiz kıyafetler giy, insanlar öldü öldü." diye haykırasım gelir.
    ha bana kalırsa kışın da kullanmayın, ille de kullanacaksanız yazın, sıcakta asla ama asla kullanmayın.