şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şimdiye kadar başlık nasıl açılmamış hayret ettim.

2015 yılında christian dior tarafından piyasaya sürülen tam bir panty dropper parfümdür.

1966 yılında üretilen eau sauvage ile karıştırılmaması gereken kokudur. onunla bunun arasında sadece isim benzerliği vardır.
  • az önce sample olarak takdim edilmiş formunu bileğime ve boynuma çok az sürmeme rağmen sürekli bileğimi burnuma götürdüğüm mükemmel koku.

öncelikle armani aqua gio, bvlgari homme extreme, chanel blue ve allure edition blanch gibi fresh kokuları seven biri olduğumu söylemem gerekiyor.

sauvage, chanel blue benzeri gibi duruyor ama onun kadar rahatsız edici ağırlıkta değil. varlığını hissettiriyor, elinizi sımsıkı tutmuyor, canınızı yakmıyor, tam kararında kışkırtıcı bir parfüm.
  • rakının meyvelisi olsa böyle kokardı herhalde.
    içinize çektiğinizde hafif burnunuzu yakan, inanılmaz erkeksi, gizemli, soğuk ve metalik bir kokusu var. üstelik kalıcılık ve farkedilirlik beast mode.

bu parfümün en güzel yanı şu ki doğada kendiliğinden böyle kokan herhangi bir şey yok. yani mesela bir prada l'homme koku olarak daha zarif ve kaliteli olabilir ama etrafınızdakiler yeni yıkanmış kıyafet kokusunun üzerinize sindiğini düşünebilir veya chanel allure homme sport eau extreme kullandığınızda az önce elinizi yıkadığınız sabundan kalan bir koku olduğunu zannedebilirler. neticede portakalımsı bir kokusu var, nane var, bir şeyleri çağrıştırıyor. ama sauvage böyle değil, ortamın parfüm koktuğu belli oluyor. dolayısıyla gözleri üzerinize çeviriyor.

bir tane parfümüm olsun, her mevsim kullanayım ve her ortama uygun olsun diyorsanız, bu parfüm o.
  • çok net anason kokması nedeniyle fuel for life kokusu aldım ben bundan. diesel daha güzel bir koku bence..
  • en sevdiğim erkek parfümü. (idi)
    ancak türk erkekleri tarafından ne yazık ki keşfedildi. malum ortamlara düşüp ekmek gibi simit gibi satılmaya başlayınca türkiye (en azından istanbul) bu parfümün paralel evrendeki kötü taklidi gibi kokmaya başladı.
    sevdiğim her şeyi mahvediyorsunuz, teşekkürler türkiye.
  • ben de tekrar etmek isterim ki; yazın herhangi bir anda bu kokuyu duysam birinden yakasına yapışıp "sen ne ettin ya, ne yapmaya çalışıyorsun, git bir yıkan, temiz kıyafetler giy, insanlar öldü öldü." diye haykırasım gelir.
    ha bana kalırsa kışın da kullanmayın, ille de kullanacaksanız yazın, sıcakta asla ama asla kullanmayın.
  • açık ara dünyanın en harika kokusu, o kadar seksi ve yoğun bir parfüm ki mükemmel. reklam yüzü olarak johny depp’i kullanmaları da çok başarılı bir seçim olmuş.

bazı sembolik kokular vardır, sauvage da kesinlikle onlardan biri.
  • şu ana kadar kullandığım en güzel parfüm. çok olumlu geri dönüşler aldım, harika bir kokusu var.
  • şimdilerde raflarda yeni yeni yer almaya başlayan edp versiyonu ile çıtayı daha da yükseltmiştir. adamlar yaptıkça yapıyor tutamıyoruz.
  • bir erkeğe çok yakıştırdığım kokulardan biridir. erkek kardeşime aldık ve çok beğendim. nedense şişe renginden, kokunun karanlık tarzına ve mıknatıslı kapağına kadar chanel'in son yıllardaki efsanesi (bkz: bleu de chanel)'e rakip olarak çıkarıldığı ve hatta fazlaca benzetildiği hissiyatı uyandırdı bende. içindeki baskın bergamotla karışık ambroksan dedikleri yapay amber kokusu olmasa kokuyu bile kopyalamışlar dedirtecek kadar benzerlik yakaladım bu parfümde.

edt versiyonu için yazarsak "bleu de chanel" gibi ferah turunçgil açılışına sahip. ardından o baskın kokuya evrilip çok değişmeden öylece sürüyor. kıyafette kalıcılığı çok yüksek. farkedilirlik de çok iyi ama kokunun beğeni kısmı tartışmalı. ben erkeklere çok yakıştırıyorum ama diğer arkadaşım "rakı içmiş gibi kokuyorlar" diyor. içinde anason yok ama o kokusu garip şekilde akıllarda rakıyı çağrıştırıyor anlaşılan. yani riskli bir koku ve arkadaş çevrenize göre kullanımı riskli olabilir.

kesinlikle tamamen erkeksi ve bazı erkek parfümleri gibi kadın kullanımına müsait değil. neden bilmiyorum ama "bleu de chanel" gibi klasik giyinen 45-50 yaş altı, ergen yaş üstü genç ve orta yaş erkeklere yakışır gibi duruyor. biraz piç erkek imajı da aklımda oluşmadı değil. reklam yüzü johnny depp kokuya cuk oturmuş.