şükela:  tümü | bugün
 • evsahibinin "bir daha ki gelisimde bu evi temiz gormezsem kovarim lan sizi" tehditleri sonucu evde girisilen temizlik cesidi.
 • (bkz: bal dök yala)
 • bahar zamanının pms dönemiyle birleştiği durumlarda anti depresan etkisi yapan etkinlik. yoğun bir süpürme, silme, ovma, parlatma, radyodaki şarkılardan fal tutarak efkarlanma sürecinde primitif bir düzeye inen bünye evden üç çöp torbası dolusu çöp çıkardıktan ve deterjan ve çamaşır suyu kokularıyla hafif sarhoş olduktan sonra ruhen de arınmış gibi olur. konuyla ilgili olarak

  (bkz: temizlik malzemeleriyle mutlu olan kadınlar)

  yine de buna hazırlıklı olmak ve uygun bir zamanlamayı seçmek önemlidir. aksi taktirde çok fena ters etkileri olabilir.
 • kadinlarin istenmeyen tuylerden kurtulmaktan bahsederken de kullandiklari tabir.
 • bu çeşit temizlik yapılırken bayanlar başlarına eşarbı kulaklarının arkasından bağlarlar.böylece hem tozdan korunurlar hem de eski bir temizlik ve temizlikçi kadın geleneğini devam ettiriler.
 • bir hazir corbanin piserken tasmasi sonucu ya da evdeki kayip bir objeyi ararken baslayabilecek, durdurulamayan, ara verilemeyen, onlenemeyen temizlik durtusu sonucu bir gun ila bir hafta arasinda sizi mesgul edecek ev etkinligi.

  cif jel, cif krem, camsil, deterjan, camasir suyu, lavaboac, kosla, vileda, elektrikli supurge, utu, bir paket cop torbasi (orta boy) ve en onemlisi bir cift temizlik eldiveni olmadan baslanmamasi onerilir. temizligi odalara bolerek bol ve yoket mantigiyla yaklasirsaniz ve guzel bir muzik acarsaniz cok daha verimli sonuclar alabilirsiniz.

  bittiginde kendinize bir portakal suyu sıkarak enerjinizi tazelemeye calisabilirsiniz. mis gib kokan bir ev ve rahatlamis bir zihin ile inanin temizliginiz bittiginde paraniza ve emeginize degdigini anliyorsunuz. kolay gelsin.
 • kadınlar arasında dip temel temizlik olarak da adlandırılan temizlik türü. oğluna kız arayan yurdum teyzelerinin temel kıstasıdır kız seçme konusunda. bir delilik nöbeti misali evin bütün halılarının çırpılması, hatta bununla kalmayıp süpürülmesi, yerlerinin silinmesi, bal dök yala yapılması, toz alınması, mutfak dolaplarının, banyo fayanslarının silinmesi şeklinde bütün gün boyunca yapılır. akşam da oram buram ağrıyo şeklinde kocaya şikayet edilir fakat eş bu temizlik türünden bihaber olduğundan 'bütün gün evde oturuyosun bi de şikayet ediyosun' der eşi ev hanımıysa tabi.