şükela:  tümü | bugün
  • diploma gerektirmez ama kol gibi karizması vardır bu mesleklerin.

örneğin balıkçılık türkiyede oldukça karizmatik bir meslektir hele birde ağzınız 2 laf yapıyorsa karizmatiktir her ne kadar norveçli balıkçılar kadar ellerine kremlemeselerde karizmatiktir...

çamaşırhanede çalışmak, gerçi ülkemizde pek geçerli değil ama genelde film ve kliplerde esas oğlan/kız çamaşırhanede çalışır kaslı/çıtır karizmatik/taş olmaktadır bu meslek icracıları.
  • oto yıkamacılığı.

bugün gittim birine, ''6 araba var, 5 saat sürer. ister git, ister bekle'' dedi adam. ''ben gideyim o zaman'' dediğimde, ''sen bilin'' dedi.

insan bari ''sen bilirsin'' der. sen bilin ne lan? o derece takmadı herif beni. karizmatik miydi peki?

ayağında sarı kanalizasyon botlarıyla gayet karizmatikti.

''sen bilin yarraaam'' dedi aslında. vuuu.
  • "tasarımcı" olmak. nasıl olsa günümüzde herkes birer tasarımcı, sanatçı, bir şeyin otoritesi, hayat koçu.
  • marangozluk.

adamlar aralarından 2 tane peygamber bile çıkartmıştır.
  • sosyal medya uzmanlığı.

herhangi bir diplomaya ihtiyaç duyulmadan icra edilen meslek. ortalama 10k takipçi olunca otomatik olarak yapılan meslek.
  • başkanlık
  • mühim olanın kağıt kürek değil, yapılan icraatın olduğu meslek gruplarıdır.

(bkz: hacker'lık)
    (bkz: anne ben hacker oldum)
  • (bkz: yoga uzmanlığı)

al enerji ver enerji peygambersin.
  • (bkz: sigorta eksperliği)

sigortacılık vs. ünivesite bölümleri var ama bunun için spesifik bir diploma gerekiyor mu bilmiyorum açıkçası; ama benim bildiğim belli kriterlerle falan olunabiliyor.
  • (bkz: yancılık)