şükela:  tümü | bugün
  • diploma olmadan cumhurbaşkanı da olabilirsin.
    işinin ehli olup olmadığın önemli. gerçi o da önemli olmayabilir.
  • hem de çok şahane olunur. hangi okul yazılımcı yetiştiriyor diye sormak isterim? teknolojinin hızına yetişen bir müfredat olduğunu sanmıyorum. gayet güncel örneklerle temellenebilen bir konudur. yeteneklerinize ve yaratıcılşığınıza güvenin.. hiç bir şey okumadan harika yazılımcılar olabilirsiniz.
  • elon musk gibi bir adam kitap okuyarak roket bilimci olmuş. üniversite okumadan yazılımcı olunur pek tabi. sadece yazılım işini sevmek gerekir.
  • lan diploma olmadan neler olunuyor neler... bir boomer olsaydım derdim ki "o kodları diploma mı yazıyor?" şanslısınız çünkü boomerım. o kodları diploma mı yazıyor? üniversite okumanın, oradan alınacak diplomanın belki de en az geçerli olduğu dönemleri yaşıyoruz. iyi bir alaylı yazılımcı deneyimlendikçe yazılım mezunu çok adamı cebinden çıkartabilir. yeter ki çalışın.
    somut örnek isteyene (hem de sözlükten) somut örnek verilir. (ama tabi kendisine sormam lazım)
  • yurtdisinda yazilimci olarak calisiyorum, o kadar mulakata girdim, birak diploma sormayi, hangi okul veya ne mezunusun diye soran olmadi hic. turkiyedeki okullari tanimiyorlar ki, sorsa ne yazar.

olay tamamen senin mulakattaki sorulara verdigin cevaplara bagli. teori sorularina cevap veremiyorsan, programlama diline hakim olsan bile elenirsin. en basitinden hashtable nasil calisir diye soruldugunda anlatabilmeniz gerekiyor.
  • tanımı evet olan sorunsaldır.

kimsenin bilmediği çok net bir şey var ki bilgisayar bilimi ile yazılım çok ama çok farklı iki konudur. bilgisayar bilimi yazılımı kapsarken yazılım bilgisayar biliminin ürettiklerini kullanır. udemyden alacağın iki kurs ile çok iyi bir yazılımcı olabilirsin ancak adam akıllı eğitimini almadan bilgisayar bilimci olamazsın. web sitesine koyduğun resimlerin kalitesini bozmadan boyutunu (kaplama alanını (mb veya kb)) küçülten bir libraryi kullanabilirsin ancak bu library bu image’ı nasıl küçültüyor, kalite nasıl kaybolmuyor, bu işlemin arkasındaki encoder decoder nasıl yürüyor ve tarayıcı, işletim sisteminin de yardımını kullanarak bu işlemi bu kadar hızlı nasıl halledebiliyor sorularının cevabını öğrenmek için bilgisayar bilimi üzerine çalışman, ve bu bilgiyi kanıtlayacak diplomayı alman gerekiyor.

yıl 80 ler 90 lar olsa hadi neyse de günümüzde bu kanıtı vermek için bu diploma şart. yoksa kimse sana güvenmez eski köye yeni adeti getirmeyi başaramadığın sürece. tabi bu dediğim cs dediğimiz biligisayar bilimi için geçerli.

diyorsan hacı boşver bunları, git iki paki hindi abimizi ablamızı dinle öğren web sitesi mobil uygulama nasıl yapılır, otur iki proje geliştir, sonra gir sektöre, zaten açlık var sektörde kaparlar havada seni.
  • sorunsal degildir.
    olur.

diploma olmadan yazilimci olursunuz, onda problem yok ama ama trilyon tane ornegi goremeyecek kadar korseniz cikarim yapamazsiniz. yapmayin yani, gidin cay koyun baska birsey yapin. ise yarayin.
  • 1999 yılında anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümünden mezun olunca direkt iş hayatına atıldım. yaklaşık 20 yıldır yazılım sektöründeyim. 12 yıl kamu, 8 yıl özel sektör.

devlet memuru olarak atanınca bilgi işlem biriminde yazılım geliştirmeye devam ettim. bir taraftan da iktisat bölümünü bitirip meb onaylı programcılık sertifikası aldım. geçen yıl bakanlık ünvan değişikliği sınavı açınca programcı kadrosuna başvurdum. sınavdan çok iyi bir puan aldım mülakatı bekliyorum. mülakatı da kazasız atlatırsam ünvanım programcı olacak.

özet geçecek olursam, yeter ki yazılıma merakınız olsun. iş tecrübesi oldukça kendinizi daha çok geliştiriyorsunuz. mühendislik diplomam olsaydı ve nispeten daha genç olsaydım yurtdışında iş kovalardım.
  • hukuki bir engel yok. diplomasız doktor, eczacı, avukat vb. olamazsın. bunlarda diploma zorunlu yani diploman yoksa bu tarz meslekleri icra edemezsin çünkü kanunen yasak. yazılım için bildiğim kadarıyla kanuni bir engel yok. diploman yoksa kod yazamazsın diye hukuki bir yasak da yok. olur yani, yapabilirsen tabi.