şükela:  tümü | bugün
 • basta avalon hill firmasi tarafindan yapilan, yedi kisiyle oynanan, risk ve satranc karisimi muthis bir board oyunu.

  oyun 1900'un haritasinda oynaniyor. 7 tane 'great power' var: italya, turkiye, rusya, ingiltere, fransa, almanya ve avusturya-macaristan, her oyuncu bunlardan birini secip oynamaya basliyor. oyunda sans faktoru sifir denecek kadar az. bilgisayara karsi oynadiginiz bir versyon cikmisti bir ara, o bayagi sacmaydi.

  http://www.diplomacy.ca/ iyi bir baslangic noktasi olabilir.
 • ingilizce diplomasi.
 • single player olarak oynandığında ne kadar kötü ise, multiplayer olarak oynandığında o kadar iyi olacağını düşündüğüm bir oyun. dostluk, ihanet, kalleşlik, bağlılık; hepsini yaşayabileceğiniz bir oyun. türkiye ile oynarken istiklal marşının çalması acaip gaza getiriyor insanı ama dediğim gibi single player'da rakipler çok salak, gerçekçi hareket etmiyorlar. ingiltere ana toprağını terkedip tunus'a yerleşirken, rusya hiç sıcak sulara inmek istemiyor?!
 • hennry kissenger'ın iki ciltlik eseri. birinci cildi iş bankası yayınlarından çıkmıştır. ikinci cildi ise henüz çevrilemedi.birinci cildinde modernleşen dünyadaki diplomatik ilişkilerden ve bu alanda başarılı kimselerden bahsedilmekte soğuk savaş dönemi ve güç küreleri anlatılmaktadır.ikinci cildinde abd'nin nasıl savaş yarattığı, bizim körfez savaşından nasıl üç koyup babayı aldığımız ayrıntıları ile anlatılmıştır. sabırla türkçesini de okumayı bekliyorum
 • büyük bir heyecan ile alınıp fos çıkan, "bu muydu lan" dedirten strateji oyunu.! osmanlı imparatorluğu ile 1940 larda ingiltereye dahi bayrağınızı çakmak ayrı bir zevk gerçi.!
 • heroes of might and magic 3 te para vermeden de neutral ordularin size katilmasini saglayabileceginiz ozellik. ama 4 te para vermeden bir sey yapamadiginizdan ihtiyac yoktur.
 • zamanında c64 version'u üzerinde saatlerimizi harcadığımız anlaşıldıkça zevki artan güzel oyun...
 • easyde oynarken bile zorlandigim hala kazanmayi beceremedigim daha ikinci senede dayanamayip savas actigim gunun birinde mutlaka kazanacagim oyun...
 • 7 kişiyi topladığınız ve bilmeyen herkese oyunu öğrettiğiniz zaman çok eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz harika bir kutu strateji oyunu. malesef türkiye'de çok az oranlarda oynanmaktadır. bu durumu oyunun hiç bir oyun firmasınca üretilmemesine bağlayabiliriz. oyunu iyi oynayabilmek ve kazanabilmek çok geniş bir stratejik bakış açısı gerektirir. oyun içindeki 7 devletin her birinin birbirine göre farklı avantajları ve dezavantajları vardır. bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  rusya: rusya tek 4 merkezle başlayan devlet olması açısından üstünlüğünü bir anda 4 devletle birden karşı karşıya kalma tehlikesiyle kaybedebilir. bu yüzden hem kuzeyden ingiltereyle hem de güneyden avusturya macaristanla kuracağı ortaklıklar kendi yararına olacaktır. aynı zamanda fransa ve italyayla yapacağı uzun vadeli anlaşmalar rusyaya oyun bile kazandırabilir*. fakat herşeyden once 4 tane komşusundan en az iki tanesiyle iyi geçinmesi lazımdır ki bunlar kendisine arkadan sarkıp cok ciddi bir tehlik oluşturabilicek bir ingiltere ve rusyanın kendisiyle müttefikliğinin yardımıyla türkiyeyi alıp arkasını sağlam alabileceği bir avusturya macaristan olması çok iyi olur. rusya için kilit noktalardan biri ingiltereye bırakılmaması gereken norveç, ve cok daha onemlisi, cok hayati bir bölge olan türkiyeye bırakılmaması gereken karadenizdir. rusya 4 potansiyel düşmanına rağmen biraz avantajlı bir konuma sahiptir.

  türkiye : oyun içinde en çok sevdiğimiz ve kazanmasını en çok istediğimiz ülkemiz de güneyini ve doğusunu sağlama almış bi şekilde oyuna başlar ki bu avantajın türkiyeye oyun sonunda en azından survival elde ettirmesi büyük ihtimaldir. başlangıçta sadece iki komşusu olan türkiye bu ülkelerden biriyle ** sağlam bi müttefiklik kurdugu vakit oyunun büyük bir bölümünde varlığını hissettirecektir. fakat aslında iki ülkeyle de tam olarak müttefiklik yapılmamalıdır. önce ingiltereyle kurulacak bir rusya karşıtı ittifakı ve avusturya macaristana gönderilen dostluk mesajları, ardından rusya halledilip kuzey taraf güvence altına alındığında italyayla beraber bir avusturya macaristan seferi türkiye için kazanılan bir oyun manasına gelebilir. yine en kilit noktalar türkiye için rusyaya verilmemesi gereken karadeniz ve ege denizi olabilir.

  avusturya macaristan : başlangıcı gercekten en zor olan ülkelerden biri. fakat oyun başındaki diğer oyuncuların acıyan bakışları avusturya macaristan için bir avantaj olabilir. en başta italyaya bulaşılmaktan kaçınılmalıdır çünkü oyun başındaki bu iki devletin savaşları hiçbir zaman ikisine de yarar sağlamamış devamlı al ver şeklinde devam etmiştir. kuzeydeki almanyanın da kendi çaresine bakmak zorunda olduğunu farzedersek aradan çıkarmak gereken iki devlet vardır: rusya, türkiye. bu noktada bu ülke oyuncusuna ağır bir diplomasi görevi düşer ki avusturya macaristan bu ikiliden biriyle anlaşma yapıp diğerini ekarte etmesi lazımdır. yakından incelersek iki ülkenin de ele geçirilmesi bu ülkeye yakın faydalar sağlamaktadır. avusturya macaristan için en kilit noktalar tirol ve galiçyadır. düşmanın hiçbir zaman nerden geleceği belli olmaz.

  italya: italya oyunun en izole edilmiş köşeye atılmış ülkesi gibi görünür. kendisi doğru düzgün savaş açıp toprak kazanamaz gibidir fakat aynı şekilde italyayı fethetmek de en zor şeylerden biridir. çok ciddi deniz gücü gerektirir. yani en azından italya oyunun en son vakitlerine kadar yaşamayı garantiler. italyayla oynayanlar için ise taktik çok basittir: "tunusu al ve bekle". bu bekleme süresi 3 4 yıl sürebilir. ancak iki komşusundan biri ** çökmeye başladığı an hemen bir akbaba sürüsü gibi konup kalan parçaları kendine katmalıdır. italyanın oyuna bu şekilde biraz geç girmesi bir dezavantaj oluşturur kendine fakat survival alma ihtimali yüksektir.

  almanya: diğer bir avusturya macaristan vakası geçerlidir almanya için. yine 4 bir yan düşmanlarla çevrilidir. fakat bunlardan ancak ikisinin almanyayla uğraşabilicek gücü bulabilir kendinde: fransa ve ingiltere. aslına bakarsak almanyagerçek dünya savaşlarında olduğu gibi oyunun başında oldukça hızlı hareket ederek çoğu merkezi kapatıp bu iki devletin de saldırılarına karşı koyabilir. fakat hollanda, belçikave danimarkayı hızla elegeçirebilmesi için öncelikle güzel bi diplomasi oyunu oynaması gerekebilir. herşeye rağmen sırtını denizlere dayamış bir ingiltere almanya için fransadan daha ciddi bir tehlikedir. bu yüzden rusyayla yapacağı bir ingiltere karşı ittifakı almanya için hayati önem taşıyabilir. tabi önce ingiltereyle fransaya dalınıp bitirilip sonra bi önce bahsettiğim ittifakla ingilterenin halledilmesi almanyaya bir oyun getirebilir. önemli bir nokta fransayla dost olunsa da olunmasa da mutlaka italya fransa üzerine kışkırtılmalıdır. ayrıca silezya ve prusyaya dikkat! rus ordularının alman topraklarında gözü olabilir.

  fransa : fransa aslında rahat görünen ama işi bir o kadar zor olan bir ülkedir. doğusundaki almanyayı başlangıçta güçlendirmemesi gerekirken kuzeyindeki ingiltereye cok dikkat etmelidir. aslında ingiltere fransa için ciddi bir tehdit oluşturur. çünkü sağlam bir deniz gücüne sahiptir. fransa için en iyi taktik italyayla piemonta adım atanan bozacağı bir saldırmazlık anlaşması yapmak ve almanyayı bir şekilde ingiltereye saldırması için ikna etmektir. bu durumda almanya bir tanecik gemisi ve tek gemi çıkarabileceği merkezi* olduğu için ingiltereden fazla bir pay alamayacaktır. tabi böyle bir saldırı için rusya da ikna edilip norveçin önerilmesi yararlı olur. tabiki daha sonra ki donemde almanya da bu ikili tarafından kolayca paylaşılabilir. fransa için onemli olan noktalar ingiltereyle deniz sınırları olan mid ve eng kanalıdır. bu noktalar ozellike ingiltereye kaptırılmaması gerekir. ayrıca edinburghde ingiliz gemisi bulunmaması durumunda sürpriz bir mid-irish hamlesi edinburghu fransız kontrolune getirecektir.

  ingiltere : ve ingiltere tahmin edilebileceği gibi ele geçirilmesi oldukça zor bir yerdir. yayılmak ise başarılı bir diplomasiyle mümkündür. bunun için rusyanın zaafı bulunan kuzey bölgesi oldukça güzel bir seçenektir. almanyaya verilecek basit bir isveç önerisiyle rusyanın az birlikle tutmayı planladığı kuzey bölgesi çökertileblilr, burdan 3 e yakın merkez elegeçirilebilir. bunun için türkiye veya avusturya macaristanı kışkırtmak güzel bir secenek olabilir. ayrıca caktırmadan gemi üstünlüğüyle fransanın arkasına sarkılabilir burdan da sırtımızı sağlama alabiliriz. ayrıca ilk etapta almanya çıkarması başarısız sonuçlanabilir. o yuzden yayılma için en uygun bölgeler deniz kıyıları olan fransa veya rusya olarak seçilmelidir. ingiltere de oyundaki avantajlı ülkelerdendir. öte yandan middeki fransız gemilerine de dikkat etmek gerekir. çünkü savunmasız bir edinburghe sadece 2 hamle uzaklıktadırlar.