şükela:  tümü | bugün
 • genelde daha başarılı olurlar.
 • diplomalı mesleklerde genelde insanlar genç yaşlarında yaptıkları seçimlerden dolayı zorunluluk olarak devam ederken, ileri yaşlarda yapılan tercihler sonrası uzmanlaşan ancak diploması olmayan insanlar diplomalılara göre daha başarılı olabiliyorlar

  bunun da temel nedeni mesleği sevdiği için tercih etmesi
 • genelde daha başarılı olduklarına dair her hangi bir ölçülebilir veri yoktur. o halde
  "genelde daha başarılı olurlar." savı kişisel gözlemlerine mi dayanıyor? büyük ihtimalle.

  peki kişisel gözlemlerle yeteri kadar örnek üzerinde çalışılmış mıdır? %99 hayır.
  o halde genelde daha başarılı olmazlar.

  tabi başlık tekil, girdi çoğul olması da yapılan tespitin hatalı olabileceğinin bir kanıtı.
 • (bkz: alaylı)
 • ilk entry'deki önerme basitçe doğrudur; aynı pozisyonda çalışan iki yazılımcıdan diplomasız olanı sırf "diploma" gibi bir sinyalleme aracına sahip olmamasına rağmen oraya gelebilmiş olduğu için, diplomalıdan olumlu yönde ayrışan yönlere sahip olma ihtimali, bunun tersine kıyasla daha yüksektir.

  (bkz: representativeness heuristic)
 • (bkz: algıda seçicilik)

  aslında diplomasız yazılımcıların daha iyi olduğu yok, öne çıkan diplomasız yazılımcıların diplomasız olmaları nedeniyle daha çok fark edilebilir olmaları söz konusu.

  tabi bu ülkede yazılımcılığa adım atan diplomasız her 10 kişiden 3'ü falan başarılı olurken okuyanlarda bu 10 kişiden 1'e düşebiliyor. çünkü fakülteler 2 yıl sonraki yerini bile kestiremeyen, kafadan bölüm sallayarak üniversite okuyan genç kardeşlerimizle dolu. bunların çoğu işin zorluğunu kavrayıp daha başlamadan bırakırken kimileri de bir şekilde derslerden geçerek boş beleş bir şekilde üniversitelerden mezun olabilmekte.
 • baba üniversitelerden olmadığı sürece, diplomayı ipine takan yok rahat olun. yazılım dünyası çok fazla "memur" çalıştırabileceğiniz bir yer değil, kimse size bilmem ne üniversitesini bitirdiniz diye hayvani projeleri emanet etmez,sonuca bakar. işini biliyorsa ilkokul mezunu bile olabilir.

  kaldı ki, diplomalı olanlar kendini diplomasızlar kadar çok geliştirmeye çalışmıyor, "üniversite mezunuyum lan,bana iş mi yok" diyor. sonra bakıyor ki, hakikaten yok! kendimden biliyorum.

  özetle; diploamasız kaldın diye üzülme, mezun oldun diye sevinme.
 • diplomasızdır. gidip ikinci üniversiteyi okursa diplomalı olacaktır. tabi ne diploması olduğu da önemli.

  olay insanda bitiyor aslında.
 • yazilim isinde hangi arka plandan geldiginiz, eger sadece kodlama yapiyorsaniz, cok asiri onemli olmayabiliyor, ornekleri cok. ama is daha karmasiklastigi zaman, coklu sistemlerin entegrasyonu, bunlarin mimarisi, detay konfigurasyonu gibi durumlar pek cok farkli disiplinden bilgi gerektirir ve bu eksigi tecrube ile doldurmak daha zordur. tabi ki kendini gelistirmek isteyen adama engel hic yok internet derya deniz, ama iyi ingilizce sart.