şükela:  tümü | bugün
  • politikacı kendi ülkesinin insanlarına yalan söyler, diplomat ise başka ülkelerin insanlarına.
  • uluslararası ilişkiler bölümünde okuyanların, % 90 ının, büyüyüp, adam olunca elde etmek istedikleri ünvan, şan, şöhret.
  • dikdortgen seklinde, eni kisa boyu uzun zarf cesidi
  • civilization'da ba$ka medeniyetlerden teknoloji calmak, isyan cikarmak ya da sadece elci olsun diye kullanilabilecek kara birimi.
    saldiri: 0
    savunma: 0
    hareket: 2
    fiyat: 30
    gereksinim: writing
  • ilişkilerde becerikli, iş bitirme kurnazlığına sahip olması icap eden kişi.

örnek vermek gerekirse:

diplomatin biri fakir bir adama gider ve:
    - oglununun evlenmesini saglayabilirim, der. fakir adam yanitlar:
    -asla oglumun hayatina karismam.
    -ama kiz lord rothschild'in kizi.
    -o zaman baska...

diplomatin siradaki duragi lord rothschild'dir:
    -kiziniz için bir kismet buldum lordum.
    -ama benim kizim evlenmek için çok küçük.
    -ama bu delikanli halihazirda dünya bankasi baskan yardimcisi.
    -o zaman baska...

diplomat bu sefer solugu dünya bankasi baskaninin yaninda alir:
    -size baskan yardimcisi olarak tavsiye edecegim bir delikanli var.
    -ama benim simdi ihtiyacimdan fazla baskan yardimcim var zaten.
    -ama bu çocuk lord rothschild'in damadi.
    -o zaman baska...
  • türkiye'nin bir çok konuda askerlerinden daha çok işine yarayan kitleleri.örnek olarak ismet inönü'nün ii.dünya savaşı'na girmemek için uyguladığı diplomatik manevralar. hatta bu savaş sırasında ülkeyi gezen inönü'ye sefil kalmış köylülerden biri 'bize aylardır çayı üzümle içiriyorsun' demiş,inönü de 'ama çocuğunu babasız bırakmadım' demiştir.
  • yeni dünya düzeninde ülkenin amaçlarına ulaşması için en çok ihtiyaç duyduğu kişilerdendir. bunların yetiştiği en önemli okul ise mülkiyedir.
  • diplomat, turk uygulamasinda, biraz da, "salla basini al maasini" deyimini yorumlayan kisidir.
    bir de diplomatlarin kuyruklari vardir. bunlarin basinda, buyukelciliklerdeki basin musavirleri gelir. bu basin musavirleri de "yalakalik" deyimini son derece carpici ve aleni bicimde yorumlarlar. bulunduklari ulkenin basininda turkiye ile ilgili cikan yanlis, tarafli ya da haksiz elestiri iceren yazi ve haberleri (n sadece buyukelci tarafindan ogrenilenlerini) "duzeltmek" amaciyla ilgili basin kuruluslarina mektuplar yazarlar ve bu mektuplari hazirlayip, yalakalik olsun diye buyukelciye imzalattirmaya da bayilirlar. ve (sadece bir) mektup hazirlamak (daha dogrusu buyukelciye yaptigi yalakaligi iyice katmerlestirip, gorev suresinin daha da uzatilmasi amaciyla buyukelcinin ilgili kurumdan istekte bulunmasini saglamak) icin yaklasik 4 gunluk (siki bir) calisma donemi uygularlar.
  • size cehenneme gitmenizi oyle bir dille anlatir ki, bu
    yolculuk icin can atarsiniz.