şükela:  tümü | bugün
  • fizik muhendisligi lisans egitiminde verilen kuantum mekanigi dersinde ispati yetismeyen ve aydinlanamayan denklem . zeeman olayindaki enerji spekturumuna katkisiyla karsimiza cikar fakat ispati saglam matematik bilgisiyle yuksek lisansa birakilir . hatta kitapta soyle bir not dusulmustur : "bunun ispatini ne yazik ki burada yapamayacagiz bu denklemi oldugu gibi kabul etmelisiniz ! "
  • öyle ha deyince yazılamayan denklemdir. önce metriğe uygun gama matrislerini bulmanız gerekir*, ancak bundan sonra denklemi yazabilirsiniz. sonra bir de bunu çözmek vardır ki kütleli fermiyon aldıysanız vay halinizedir.
  • einstein'in e^2= p^2 c^2+ m^2 c^4 denkleminin kokunu bulmaniza yarayan denklemlerdir. (bu denklem piyasada e=mc^2 olarak bilinse de asil ise yarayan hali budur.)

dirac'in tam olarak sunu demistir:
    "ulan e^2 yi yazacagima e'yi yazayim. o zaman bir olcek kadar p alayim biraz da m karistirayim bakalim ne olacak:
    e= alpha p c + beta m c^2
    simdi de bakayim bu denklemin karesi gercekten p^2 c^2+ m^2 c^4 yi verecek mi?
    hasiktir diyorum, kareyi alinca gelen capraz terim (2 alpha beta p m c^3) elimde patladi! bu alpha ve betayi matrix yapsam belki olur lan, soyle olsun: alpha beta+beta alpha=0"
    sonra olaylar gelisir
  • tam dovmelik denklem diye dusunuyordum ki yalniz degilmisim.
    http://blogs.discovermagazine.com/…dirac-tattoo.jpg
  • bunun çözümü klein gordon denklemini de çözer.
  • kuantum mekaniği ve genel görelilik kuramı arasında köprü olmaya en yakın adaydır. zira bu ikisini birleştirmeyi başaran olmamıştır, kanımca olamayacaktır.
  • 20. yy de fizigin basina gelen en buyuk devrimdir. sirf cozumunde gelen negatif enerjilerden, dirac daha anti maddenin a si bilinmezken boyle birseyin olabilecegini ongormustur. daha sonra pauli olurma la ole sey minvalinde bir makale yazip tam yayinlayacakken, deneysel kanitlar cikmis pauli o makaleyi yemistir.
  • diracin buldugu denklem,dirac bu denklem yazarindan daha akillidir demistir.
    condensed matter da da kullanilir. mesela bir iki bandin dokundugu noktada hamiltonian i low order acarsaniz dirac denklemini elde edersiniz.