şükela:  tümü | bugün
 • musterilere teke tek satis yapma...mesela saticilari vasitasiyla zorla herkesin eline katalog tutusturup satis yapmaya calismasi avon'un direct marketing yaptigi anlamina gelir..
 • ülkemizde hipermarketlerde çeşitli tanıtım faaliyetleri ile de yapılmaya çalışılan pazarlamanın bir kolu. firmaların genelde aracı kurumlar yardımı ile ürünlerinin tanıtımını ve satışını gerçekleştirdikleri, direct saling ile karıştırılmaması gereken pazarlamanın 4p sinden biri. mağaza dışındaki uygulamaları da oldukça yaygındır. çizgi altı ve çizgi üstü olarak iki ana kola ayrılır.

  çizgi altı uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi için:
  http://www.mcsdanismanlik.com/
 • kahve ya da kola makineleri de birer direct marketing unsurudur. dağıtım kanalında bulunan bilumum unsurdan arındırılmış bir pazarlama türü olduğu için maliyetleri de "nispeten" düşürebilmektedir. bu yüzden ekranlarda bir sürü saçma sapan ürün satılmaya çalışılmaktadır*. programı izleyen bin kişiden üçü alsa, ya da maillere atılan çöp mesajların bir iki tanesi sonuç getirse yetmektedir.

  bence direct marketing zaman zaman boktan birşeydir. hatta çoğu zaman boktandır. tek amaç tüketici davranışının zayıf noktalarını bulup oralara çalışmaktır çoğu zaman. tabi kahve makineleri bu sistemin masum elemanlarıdır...
 • sanilanin aksine kapi kapi dolasip pazarlama yapmak degildir. temelde, arada ucuncu parti kullanmayarak hedef kitleye ulasimi saglayan her turlu mecra ve yontem dogrudan pazarlama dahilindedir; internet, sms, e-posta, posta vs. gunumuzde database marketing ile ic ice kullanilmaktadir ki yapilmasi gereken de zaten budur; hedefi bilmeden mass bir iletisimde bulunmak degil, kisisellestirmede bulunarak hedef kitlenle dogrudan iletisim kurmaktir direct marketing.
  kaynaklarda direct marketing'in alt basliklari olarak sunlar gecmektedir: promosyonel pazarlama, etkinlik pazarlamasi, saha pazarlaması, veritabanina dayali pazarlama ve de interactive marketing*