şükela:  tümü | bugün
 • yabancı dil öğrenme tekniğidir. bir çocuğun ana dilini nasıl öğrendiğinden yola çıkılarak geliştirilmiştir. önce basit dialoglar, günlük hayatta kullanılan kelimeler, öğrenilenlerin doğru yerlerde kullanılması ve tekrarı, doğru telaffuz, söylenileni anlama, müzik dinlerken/film-tv izlerken algıda seçiciliğin gelişmesi , en son ve gerektiği zamanlarda gramer.
 • grammmar translation method öğrencilerin hedef dili iletişimsel olarak kullanabilmelerine yeterince imkan sağlamadığı için ortaya çıkmış bir dil öğretme yöntemidir. temelde prensibi çeviriye asla müsaade edilmemesidir. anlamın, çeşitli görsel ve işitsel öğeler nezdinde doğrudan sezdirilmesi nedeniyle direct methot olarak adlandırılır. öğrencinin kendi dili sınıf içerisinde kullanılmaz ve kelime öğrenimi grammar öğreniminden daha ön planda tutulur. başta da belirttiğim gibi amaç hedef dilde iletişim kurmaktır.
 • grammmar translation method karşı doğmuştu ve çeviri ile ana dil kullanımı tamamen yasaktır. kelimeler vb hareketler ile gösterilerek öğretilir.
  l. sauveur bu metodun önemli bir temsilcisidir.
  tümden gelim ile dilbilgisi anlatımından çok dilin sınıfta kullanımını destekler.
  bilinen kelimeler bilinmeyen kelimelerin öğretiminde kullanılır.
  sınıfta ana dil yerine hedef dil kullanılır. ana dil kullanımı yasaktır.
  dersler öğretmen öğrenci arasındaki soru cevaplar ile geçer.
  sadece dil değil o dili konuşanların kültürel yapısı da öğretilir.