*

 • dvdlerin en eğlenceli bölümleridir. yönetmen tek tek çektiği sahneleri siz onları izlerken anlatır. "bu sahnede başroldeki hıyar on kerede bi repliği söyleyemedi sopayla dövdüm kendime geldim, bu sahneyi denise richards'ın memelerini daha çok görebilmek için ağırdan aldım" gibi yararlı açıklamalarda bulunur.
 • ilk olarak laserdisc lerde gorulen bu uygulama gercekten film hakkinda hic bilmediginiz $eyleri aciklamakla beraber , bu i$i yapan ki$i icin de gercekten can sikici ve yorucu olsa gerek; cunku nedense hep yonetmenin yanina 1-2 kankasini , ba$rol oyuncusunu falan da veriyorlar, sohbet ortaminda gecsin adam tek ba$ina 2 saat debelenmesin diye. das boot gibi neredeyse 4 saatlik filmin commentary'si 4 ki$i iledir mesela, adam naapsin 4 saat kendi kendine.
 • bazen audio commentarylere filmde rol alan aktör ve aktrisler de konuk olur. bu durumda sohbet çok daha eğlencelidir. çekimler sırasında yaşanan komik olaylar hatırlanır, hep birlikte gülünür. en süperi de sevişme sahnelerinde yaşanır. film boyunca bik bik konuşan bu kişilere birden bir suskunluk gelir. kadın oyuncu "ay set de çok soğuktu çekim de çok uzun sürdü üşüdük eheh" falan der. erkek oyuncu " bu sahneyi çekerken karım da setteydi profesyönelliğimize hayran kaldı eve gidince aynı pozisyondan istedi hemen" gibi abidik gubidik laflar eder.
 • the league of gentlemen ve sonra inside no. 9 commentarylerini dinledikten sonra yeni sardığım müthiş olay. hatta o kadar sevdim ki sırf commentary'sini bizimkiler (gents) yapmış diye gittim blood on satan's claw ve theatre of blood filmlerinin de dvdlerini aldım. ayrıca no. 9 ve tlog'ın 3. sezonundakileri hala dinlemedim ki gelecekten bir beklentim olsun.

  bunca yıldır ibadet gibi dizi/film izlerim nasıl daha önce bulaşmadım bu işe bilmiyorum. imdb trivia oku anca dimi salak seni. ikinci ağızdan edinilen bilgiden ne olacak? aç commentary'i dinle. bıktım kendimden. şimdi sırf commentary'sini dinleyebilmek için film/dizi izler oldum. (en iyi 100 commentary listesi, redditte de bir çok öneri var tavsiye ederim bir göz atmanızı) panel show'ların bile varmış meğer! daha dinlemedim gerçi de ne gerek vardı ki acaba? zaten o programların kendi commentary, değil mi? zaman bulursam bakacağım onlara da. oyunlarda da commentary oluyor. geçen sene portal 2'ninkine başlamıştım ama devam edemedim. oyunların yapılış şekliyle filmlerinki kadar ilgilenmiyorum ama bir daha oynayacak olursam kesinlikle commentaryle oynarım artık.

  bazı commentaryler çok kötü oluyor. tam bir zaman kaybı. mesela the inbetweeners'ınkini dinliyorum geçen. adam sahnede ne olduğunu tarif ediyor, spoiler vermemeye çalışıyorlar "acaba şimdi ne olacak dersiniz" tarzında yorumlar vs... ya arkadaş ben daha yeni izledim zaten diziyi! anlatsana bana çekim aşamasında ne oldu ya da ne bileyim ben, karakterlerin arka planını anlat. kesin bu arkadaşlar da hayatlarında commentary dinlememiş bunlara tarif ederken de 'yahu işte izleyici sizinle izliyomuş gibi olacak' demişler sadece. evet sizinle izliyormuş gibi olacağız ama bu ekstra içerik canlarım. kimse ilk kez izlerken commentary açıp izlemiyor hiçbir diziyi/filmi. çünkü mesela gerçek commentarylerde yönetmen/yazar diyor ki "bu sahnede finale foreshadowing yaptık." spoiler alert!!!

  şimdi sevdiğim filmleri hatırlamak için bir daha izlemem lazım ki commentarylerini dinleyebileyim. dizileri bir daha izleyemem ama o kadar da değil. zaman yoooook! izlenecek/okunacak/oynanacak çok fazla şey var. bak düşününce strese girdim yine. ömür çok kısa.

  bu entryde başlığın "director's" kısmını görmezden gelmiş gibi oldum çünkü bahsettiğim işlerde sadece tlog'ın birkaç bölümünde katılımcılar arasında yönetmen de vardı. ama başka yazacak başlık da bulamadım, neyse.
 • vcd döneminden dvd'yi es geçip direkt dijitale atlayan biri olarak bu harikulade seçeneği hiç farketmemişim meğer.

  bazı filmlerin yorumlarını içeren ses dosyalarını bulabileceğiniz bir link.
  https://listentoamovie.com/
hesabın var mı? giriş yap