şükela:  tümü | bugün
  • işte bu hanım kızımız gibi insanlara ehliyet verip trafiğe salıyorlar, sonra biz uğraşıyoruz.

https://youtu.be/nwqd_hw1t8a?t=17

frenin yerini falan biliyor mu acaba?
  • bu tür eğitim araçlarında sağ tarafda da fren ve gaz pedalı oluyor diye biliyorum. eğitmen korkudan frene basmayı unuttu galiba.
  • komisyon görevlisinin frene neden basmadığını anlamadığım kaza. diyelim ki bastı, çalışmıyorsa kızın ne suçu var? bastı çalışmıyor diyelim el freni neden çekilmiyor? o arabalarda neden 2 tane fren var? denetleyen kişi basmasın diye mi?
  • ehliyetsiz araç kullanıyor bi de üstüne kaza yapıyor. rezalet.
  • güzel bindirdi arkadan yalnız. haha
  • kız desen dalgınlıktan uçmuş kaptırmış gidiyor, yanındaki gözetmen ne kendi tarafındaki frene basıyor ne el frenini çekiyor ne de direksiyona müdahale ediyor. kaza oluyor ona rağmen kıza sağa çek diyor. * toros desen ayrı bir değişik, yolun ortasında naptığı belli değil.

kısaca nerden tutsan elinde kalıyor.
  • mala bağlayan kız değil de yandaki eğitmen bence.

kız acemi, yeni kullanıyor ve de heyecanlı. hata yapması gayet normal. e peki yanda saksı gibi oturan eğitmen? neden basmıyor kendi debriyajına, frenine?

pomçikkom da 8. kez direksiyondan kaldı ama onun eğitmeni çok deneyimli ve olası birçok ölümlü kazadan hem halkımızı hem de pomçiğimi koruyabildi.
  • ögrenci henüz ehliyet almadigi icin kazanin tüm sorumlusu komisyon görevlisidir. görevlinin kazayi öngörerek frene basmasi gerekir. oysa ben türkiye'de ehliyet sinavina girdigimde söyleydi:

komisyon görevlisi dediginiz iki adet ilkokul ögretmeniydi. ehliyet kursu ögretmenligi konusunda bilgisi ve deneyimi olmayan, görme problemi oldugundan süphelendigim, yasli ilkokul ögretmeni yanima oturdu. bir diger ilkokul ögretmeni ve digeri ehliyet kursu ögretmeni arka koltuga oturdular.

zaten bir yerde dümdüz giderek u dönüsü yapmaktan ibaret olan bu sinav toplamda 3-4 dakika sürüyordu. buna ragmen benden sonra sinava giren birisi arabayi carpmis. arkada oturan kurs ögretmeni "frene basin" diye bagirdigini, ne yasli ögretmenin ne de sürücü adayinin frene basmadigini söyledi...

yurtdisinda (almanyada) bir komisyon görevlisi arkada oturur, kurs ögretmeni önde oturur, ögretmen herhangi bir pedala bastigi anda siren calar ve/veya lamba yanar, sinav iptal olur. ögretmen sadece kazayi engellemek icin pedala basabilir.. sinav 45 dakika sürer, park yapmak, acil durum freni mecburidir, bunun disinda otoban veya sehiricinde sürülür... hasili, otomobil kullanmayi bilmiyorsaniz ehliyet alamazsiniz!

ülkemizde siren takma olayi zamaninda denendi, kurs ögretmenleri sürücü adayina yardim etmek icin sireni devre disi birakatilar... zaten sinav olmasi gerekenden cok daha basit, bunu da islevsiz hale getirdiler.

edit: yurtdışında derken butun dünyayı degil, kendi gördüğüm yerleri kastettim. almanya'da yasıyorum.
  • biri söyleseymiş ortadaki fren diye.
  • el freni mel freni diyenlerin kızdan farkı yok, hocanın da ayağının altında pedal var ehliyeti kasaptan mı aldınız? suç hocada işte