şükela:  tümü | bugün
  • sürüş teknikleri dersinde her zaman çift el olarak işin ustaları anlatır.
  • bu tiplerin tutuş şekilleri 3'e ayrılır.

1) 9:15 tutuş şekli:

direksiyon simidi saat olarak düşünülürse, sol el 9, sağ el 3 pozisyonuna getirilir. böylelikle, günlük trafikte rahat bir kullanım sağlayan 9: 15 olarak adlandırılan doğru direksiyon tutuş ayarı yapılmış olunur.

2) 10: 10 tutuş şekli:

bu tutuş manevra kabiliyeti açısından daha fazla manevra yapabilmeyi sağlar. ancak; günlük trafik akışı içerisinde kolların sürekli direksiyonun üst noktalarından tutulması, sürücüye rahatsızlık verir. üst noktalardan tutuş pozisyonları tehlike algısının yoğun olduğu kısa süreli trafik ortamlarında tercih edilmelidir.

3) 11: 05 tutuş şekli:

gerek 9: 15 gerekse de 10: 10 pozisyonuna göre daha fazla manevra kabiliyeti sağlayan bir pozisyondur. 11: 05 operasyonel tutuş olarak da adlandırılır; yoğun manevra ve kısa süreli sürüş anlarında tercih edilir.

edit: internetten alıntı.
  • doğru olanı yapıyordur
  • formula 1 pilotudur.
  • benim bu.

trafik bu şakaya gelmez, kontrolü her zaman kendisinde olmak isteyendir. can taşırsan bu sorumluluk daha da artar. biz de yapmasını biliriz, tek elimiz direksiyondayken sol el araba camında ya da sağ el vitesin üzerinde.

gerenk yok, canını kimse sokakta bulmadı. makasçı itler var ölmüş hayvan leşleri var her zaman emniyet önemli.
  • benim bildiğim kadarıyla usta sürücüler direksiyonu iki dizlerinin arasına alıp öyle araç sürerler. bir elleri camdan dışarı sarkar, diğeri de yan koltukta oturan manitayı mıncıklamakla meşgul olur. ne öyle direksiyonu iki elle hem de 10.15 pozisyonunda tutmak. hanım evladı mıyız biz.
  • iki elle tutmak bilimsel bir tutuş şekildir. manevra kabiliyeti açısından en çok tercih edileni 9.15 tutuş şekildir. ister üstünüze alının ister alınmayın tek elle tutup artistlik yapıyorsanız malsınız demektir. sırat köprüsünde kendinizi balık tutarken bulursanız şaşırmayın.
  • yarış pilotuyum ve iki elle kullanıyorum
  • telefon kullanmadığımda ben...
    belli ki sizin 1 ay önce sapasağlam, sıfır aldığınız ön lastik birden yarılıp arabanızı savurmamış.
    arabaların içinde doğdum büyüdüm. dokuz yaşında pedallara ayağım değmeye başladığı anda sanayi sitesi içinde araba kaçırıp kullanmaya başladım. 13 yaşında ilk trafik kazamı yaptım ki suçsuzdum, orospu çocuğunun biri arkadan gelip çarptı. yolda yürürken takılır düşerim ama araba tepesinde bana hiç bir şey olmaz diyecek kadar kendinden emin şoförüm, ben bile gittiğim yola göre 2 elle tutuyorum amq. siz kime şekil yapıyorsunuz?

ha bomboş ankara yolunda tut tek elle, etrafında araç yokken. onun haricinde tek el kullanım kendini değil çevreni tehlikeye atmaktır.