şükela:  tümü | bugün
 • kıssadan hisselerde başrol oynayan kardeşimizdir.

  şöyle;

  "yeni mezun genç mühendis insan kaynakları bölümünden yetkili biriyle iş görüşmesi yapmaktadır. adam genç mezuna sorar, “başlangıç için ne kadar ücret düşünüyorsunuz?”
  genç adam “yıllık 125 bin dolar” diye yanıt verir.
  adam devam eder, “peki yılda 5 hafta tatil, ücretli izinler, tam sağlık hizmeti, her altı ayda %100 zam ve kırmızı bir corvette ile bu düşündüğünüz ücrete ne dersiniz?”
  genç adam sevinçle çığlık atar “şaka yapıyor olmalısınız!..”
  adam, soğukkanlı bir şekilde cevap verdi “evet… ama önce siz başlattınız!..”
 • yıllık performans görüşmesinin sonucu gelişmeye açık çıkınca, müdür ile görüşmeye velisi gelir.
 • henüz mezun değil, 1. sınıftır. mezun olduğu günlerin hayalini kurmaktadır. zaten boktan bir üniversitedeyse muhtemelen yatay geçiş yapmak niyetiyle okula başlamıştır. 2. sınıfta geçer.
 • kendim de yeni nesil olmama rağmen yeni nesilden umudu kesmemi sağlayan insan tipi. bugün bir grup liselinin konuşmasına tanık oldum. bir kendini beğenmişlik bir bilmişlik anlatamam zannedersin prosedürden sorumlu devlet bakanı! adam her şeyi biliyor!

  ana fikir: üniversiteden 2.5 puan yaparsançift anadal yapılıyor. açık öğretimden de bitirebiliyorsun ayrıca bir bölüm. bir de yan dal yapıyorsun sertifika veriyorlar. bir sene de yurtdışında okunabiliyor.

  şu erasmus, çap, yatay geçiş gibi her üniversitelinin saf hayallerine ölüyorum. puan barajı 2.5 ya, adamlar zannediyor ki sen 2.5 yaptığın an bir grup profesör geliyor tebrik edip seni projeye alıyor. bitirmesi var bunun bi de! lisede ortalamam 4 hmm o zaman üniversitede 2.5 haydi haydi olur diye bir mantık yok. daha dur nefes al sen liseyi bitirmedin.

  ayrıca bu gencin her üç lafından biri "oh yatarak para kazanıyor adam"

  para kazanmayı bu kadar kolay zanneden bir nesil yetişiyor. herkes ceo olacak! hem de minimum çalışma maksimum verimle. kimse çırak olmayı kaldıramıyor. tabi ben farklı mıyım? ben de aynıyım. kim çırak olmak ister ki! hepimiz ceo olmak istiyoruz! olamıyoruz işte. belki çift diploma? *

  boşuna değil 6. sınıf çocuğunun eline ipad verirsen sana der tabi "senin ipadin kaç? iki mi -yüz ekşir- üç benimki. retina display" aferin yavrum tebrik ediyorum seni. (bkz: faith in humanity)
 • önce direk mi yoksa ceo mu olmak istediğine karar vermesi gereken yeni mezun. hem direk hem ceo olunmaz, ben daha görmedim olanını.

  (bkz: direkt)
 • direkt ceo'ya vererek çok kısa zamanda bu noktaya gelebilecek türleri vardır.

  oha ne dedim böyle..
  (bkz: pole dance)
 • genel müdür yardımcısı pozisyonunu reddeder.
 • muhtemelen direk ile direkt arasindaki farki bilmeyen yeni mezundur.

  edit: başlık taşınmış; ama ibret olsun istiyorum. bu başlığı açan ekşisözlük yazarı direk ile direkt arasındaki farkı bilmiyor. varın sözlüğün halini siz düşünün.
 • öğretmenlik okumadıysa önü açık olan mezundur.
 • muhtemelen bulunan ile bulanan arasindaki farki da bilmeyen mezundur.

  edit: yazarımız bu hatasını da düzeltmiş. ne mutlu bize.