şükela:  tümü | bugün
 • düzene ayak uydurmayı red edip , düzene başkaldıran kişi.
  örneğin amerika'nın irak işgalini benimsemeyip, düzene ayak uydurup cia dan harçlık alabilecekken salaklık edip diklenen kişi.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • gazeteci murat utku'nun tekel işçilerinin direnişini konu edindiği ve işçi filmleri festivalinde gösterilen belgesel. yarın (21 mayıs'ta) tütün deposu'nda tekrar gösterimi yapılacak filmde tekel işçilerinin onurlu mücadelesi ve ekranlara yansımayan dramı sade bir dille anlatılıyor. eylem sırasında hükümet kanadından yapılan açıklamalar, işçilerin protestoları, çadırlarda yaşananlar tüm ayrıntılarıyla bu belgeselde gözler önüne seriliyor.

  ps: ayrıca belgeseli tanıtan bir haber bu akşam saat 19:10'da cnn türk'te yayınlanan afiş programında yayınlanacak.
 • "ırak savaşının ortasında bir kameraman" olan mücahit akagündüz'ün bağdat ve çeşitli kentlerdeki anılarını anlattığı sıradışı kitabı.
 • duyan da der, bunlara karşı yoktan var edilen bir zulme karşı direnen insandır direnişçi.

  oysaki türkiye'deki günümüz şartlarında direnişçi, kendi yarattığı pisliğin içinde kendi kendine yaranmak için kişinin kendine verdiği addır.

  masumane bir hareket olarak başlayan gezi parkı olayları, masum halkın haklı taleplerinden filizlenip bir terör gösterisi hâlini aldı. fakat ne yazık ki bu masum halkın içindeki belli bir grubu oluşturan cahil internet ergenleri, olayı direniş kavramıyla açıklamaya başladı. devletin kolluk kuvvetlerinin, olayı terörize etmeye çalışan ve durumu farklı boyutlara taşıma çabası içinde bulunan aykırı gruplara karşı güç kullanması ve kurunun yanında yaşın da otomatikman yanması, yine aykırı gruplara yaramıştır ve bu direnişti, direnişçiydi bilmem ne saçmalıkları da yine aynı grupların işine gelen yaklaşımlar olmuştur.

  haklı halkın masum talepleri, maalesef aykırı grupların eylemlerinin gölgesinde kalmış ve olaylar tamamen bu aykırı grupların güdümünde sürmeye devam etmiştir. öyle ki masum ve haklı halktan bir kesim bile bu aykırı gruplara ayak uydurmuş, mesela yıkılıp yakılmış belediye otobüsleriyle poz verip fotoğraflar çektirerek altına saçma sapan sözde espri notları düşmüşlerdir.

  son sözde, direniş ve direnişçi kavramları günümüz türkiye'si için son derece ütopiktir ve maalesef farkında olamayışın bir göstergesidir.
 • bir belgesel. kelime oyunu ile "diren işçi" kelimelerinin farklı renklerle bitişik yazılışı güzel olmuş.
  http://www.youtube.com/watch?v=gsxnufvvez8#t=67
  gazeteci murat utku yönetmiş, siyad'dan en iyi belgesel ödülü almış.
  tekel işçilerinin mücadelesini anlatıyor. ben gibi götü rahatta tatlı su demokratlarına mücadele ve kazanmanın yolunu yordamını gösteriyor.
 • 2.nci dünya savaşı sırasında almanlara aktif olarak karşı koymuş polonya ve fransız direnişi içerisinde, almanlar tarafından doğrudan hedef alındıkları için yahudiler de vardır ki; savaş sırasındaki edindikleri tecrübe ve bağlantıları savaş sonrası dönemde de kullanmışlar ve israil'in kurulması, savaş suçlularının yakalanması ve mossad'ın hızlı gelişmesi noktasında ciddi fark yaratmışlardır. dahası gehlen abd için batı alman istihbarat teşkilatını kurduğunda doğu cephesinde görevli iken edindiği polonyalı bağlantılarını sovyetlere karşı kullanmıştır.

  çoğu savaş sonrası kendi ülkelerinin istihbarat örgütlerinde çalışmaya devam etmekle birlikte, hepsinden önemlisi 2.nci dünya savaşı sırasındaki başarıları ve yarattıkları fark, barış zamanından organize edilecek yarı profesyonel bir örgütün yani stay behind/gladio'nun kurulmasının bir ihtiyaç olarak görülmesine neden olmuştur. tabi ki başarılarında özellikle savaşın son yıllarında alman ordusunun gerek asker kalitesinin gerekse askeri kapasitesinin düşmesinin etkisi yadsınamaz.

  direnişçiler genellikle sol jargonda ve fransa(le resistance) ve sovyetler özelinde, ideolojik açıdan direnişin faşizm karşıtlığını vurgular biçimde partizan olarak anılır.

  https://youtu.be/ldbrzp-sckg?t=358