şükela:  tümü | bugün
 • debe editi: hala başlığa doğru düzgün girilmiyor, yazılan entryler görünmüyor. dün sürekli sol frame'de sansürlüydü. buna rağmen debe'ye girdiği için çok mutlu oldum, demek ki tahmin ettiğimden fazla insana ulaşmış. destek için teşekkürler.

  kanzuk'un dünkü açıklamasından sonra "beyler mesaj alınmış, tadında bırakıyoruz" demeyeceğim tabii ki. bunu diyecek insan da ben değilim. herkes kendi kararını verecektir. ama kanzuk'un dün yaptığı açıklama beni tatmin etmedi. ne koyduğu temaları beğendim, ne de sözlerine güvendim. dün gece bu entryde editlediğim gibi direnişe katılan bir sürü yazar uçuruldu, hem de kanzuk'un açıklamasından sonra. bu başlıktaki sansür kalkmadı. dakikada sadece iki entry silinmesine izin vermek de kötü niyetli bir yaklaşımdır, sorunu kabullenip çözmek yerine yasaklama zihniyetinin dışa vurumudur. metni samimiyetsiz buldum, elle tutulur hiçbir şey yok. o yüzden icraatları görene kadar kendi çapımda aynı şekilde direnmeye devam edeceğim.
  ---------------

  28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi ile başlayan, bütün entry'lerini silen yazarlar listesi ile devam eden direnişe bir katkı da ben sağlamak istedim ve işbu entry’yi hazırladım. bir haftayı geçkin süredir yeni tasarım, ekşi şeyler, direniş konularındaki başlıkları yakından takip ediyorum ve gözlem yeteneğime güveniyorum. birkaç kişiye okutarak yazdığım bu entry, mevcut durum ile ilgili kendi düşüncelerimi ve gözlemlerimi içermektedir. katılıyorsanız favorileyebilirsiniz, liste yapmayacağım. eklenmesini istediğiniz yerler, yanlış bilgi içeren yerler, gözden kaçan ama verilirse çok güzel olur denebilecek bilgiler varsa lütfen yazın.

  ekşi sözlük’te neler oluyor?

  özet geç diyenler için öncelikle olan biteni kısaca hatırlatmak istiyorum.

  kronolojik olarak gidersek her şey aslında 28 şubat 2016 ekşi sözlük'ün tasarımının değişmesi ile başladı. yazarlar haklı eleştirilerini dile getirdiler. bunların başında okumayı zorlaştırıcı beyaz arkaplan, sub-ethanın kaybolması, mesajınız var yeşilinin kaybolması, devamını okuyayım butonu, ilk etapta tasarımın değişik browserlarda hata vermesi, entry aralarındaki ve sol framedeki başlıklar arasındaki boşluklar, reklamların büyümesi, hatta biraz daha eskiye giderek entry numaralarının ve araştır butonunun kaldırılması gibi konular tartışıldı. ama gelen cevap şu oldu: (bkz: #58863001) bu arada ciddiye alınmadıklarını fark eden yazarlar 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi’ni başlattılar ve ilgili başlıklar hariç hiçbir başlığa entry girmeme kararı aldılar. bazıları sözünden döndü ama onlardan daha fazlası gittikçe direnişe destek çıkıyordu. bazı yazarlar çeşitli browserlar için bir önceki tasarımla okuyabilmemizi sağlayan uzantılar yazdılar.

  sonra şu oldu: (bkz: #58949679) eksiseyler.com domainli bir site açıldığı, bu sitenin onedio tarzında olup, sözlükte mevcut güzel entrylerden bir derleme, bir hap şeklinde okuyucuya sunulduğu, içinde görsellerin ve editörlerin olduğu ortaya çıktı. hemen akabinde bazı yazarlar ekşi sözlük kullanıcı sözleşmesi’nde 26.01.2016 tarihinde tek taraflı değişiklik yapıldığını ve bunun hukuksuz olduğunu dile getirmeye başladılar. bazı yazarlar ekşi şeyler’de kullanılan entryleri için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladılar. (bkz: 7 mart 2016 ekşi sözlük hakkında suç duyurusu) tekrar ayın 5’ine dönersek, bütün yazarların bütün entry'lerini silmesi başlığında debe’ye giren (bkz: #58966274) nolu entry ve bütün entry'lerini silen yazarlar listesi başlığı ile ikinci dalga başlamış, direniş pasiften aktif hale gelmişti. 6 mart akşamı sözlük yönetimi direniş başlıklarına entry girmeyi, oralardaki entrylerin editlenmesini ve entry silinmesini zorlaştıran bazı önlemler aldı. çoğu yazar hala entrylerinin tamamını silebilmiş değil. şu sıralar 880 yazar 585 bin entrysini silmiş bulunmaktadır. karartma da aralıklarla devam etmektedir.

  aynı zamanda bütün bu süreçte katil japon baligi ve otenazi isteyen elf nickli arkadaşlarımız direnişe destek vermeleri dışında bir neden olmaksızın (ki otenazi isteyen elf daha ilk zamanlar zaten mevcut entrylerini silmişti) sözlükten uçuruldular. hafiz mestan,hedef ben miyim tayfun, must, a secret life, bir cirkin adam, atf i beyan, rehabilitasyon, lingux, katharsiss ve desman sözlükten uçuruldu. aynı zamanda 7 mart 2016 gene debe listesine müdahale rezaleti gibi durumlar da ortaya çıktı.

  uçurulan yazarların sayısı o kadar arttı ki artık yetişemiyorum. (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişinde uçurulanlar)

  neden direniyoruz?

  hepimizin çeşitli nedenleri var, ama öne çıkan 3 ortak neden şunlar:

  (1) tasarım değişikliği ve yazarların haklı eleştirilerinin yok sayılması
  (2) kullanıcı sözleşmesinin hukuka aykırı bir şekilde tek taraflı değiştirilmesi
  (3) uçurulan yazarlar, moderasyonun yokluğu ya da sansürcü moderasyon

  aynen gezi direnişi’nin ağaçları ve parkı koruma isteğinden, polis şiddetine ve daha sonra da büyüyerek hükümete tepki haline gelmesi gibi ilerledi ekşi sözlük direnişi. tasarım değişikliğine karşı olan tepki çığ gibi büyüyüp ekşi şeyler hukuksuzluğu ile katlanarak arttı ve uzun zamandır orada burada konuşulan ama hakkında aktif bir şey yapılmayan moderasyonsuzluk/sansürcü moderasyon tepkileri ile birleşerek başka bir şekil aldı. ekşi sözlük’te moderasyon gittiğinden beri kabullenmekte zorlandığımız, yolunda gitmeyen bir şeyler vardı ama ilk defa yazarlar ile çaylaklar bu çapta bir araya geldiler. 2013’ten beri aktif olmayan yazarların destek için gelip entrylerini sildikleri günleri yaşıyoruz. yazarların batan gemiden kaçar gibi diğer sözlüklere sığındıklarını görüyoruz. entrylerini yedekleyip gidenleri, hesabını silip gidenleri, entrylerini silebilmek için ekstra çaba sarf eden yazarları gözlemliyoruz.

  direnişteki yazarlar için iki konu önemli görünüyor: amatör ruh ve ifade özgürlüğü. kimse sözlükten para, maaş, dürüm talep etmiyor. ekşi şeyler’den de talep etmiyor. biz telif haklarını michael jackson’a veren, ihlal edenlere taocu, dombili diye tepki veren insanlarız. bu ekşi sözlük’e has bir gelenek. yazarlar bunu talep etmez iken, yönetimin bir nevi entrylere el koymaya çalışması kabul edilebilir değil. benzer bir şekilde reklam için göz sağlığının tehlikeye atılması da amatör ruha ters. para kazanabilirsiniz, kimsenin paranızda gözü yok. ama bunu ekşi sözlük ruhuna uygun, yazarları yok saymadan yapmalısınız. biz hayatımızda sürekli profesyonellik tarafından hırpalanan insanlarız. profesyonellik adı altında zekamıza hakaret ediliyor, emeğimiz sömürülüyor, ruh sağlığımız bozuluyor. sözlükün bizim için bundan kaçış yeri olduğu unutulmamalı. ifade özgürlüğüne gelirsek… ticari itibar diyerek, gg diyerek şeffaf olmayan bir şekilde entryler karartılıyor. yöneticilerin silinen entrylerde eleştirilen kişi ve kuruluşlarla ilişkide oldukları ortaya çıkıyor. bazı moderatörlerin sırf gıcık olduğundan kimi yazarları uçurduğu gözlemleniyor. yazarların kimlikleri mahkemelerle paylaşılıyor, bu yapılırken yazarlara haber bile verilmiyor. durum bu.

  ne istiyoruz?

  (1) yeni tasarım yazarların haklı talepleri göz önünde bulundurularak tekrar yapılana dek eski tasarıma geri dönülmesini,
  (2) direniş sürecinde uçurulan arkadaşlarımızın geri getirilmeleri ve yazarların entry girme/editleme/silme eylemlerini zorlaştırıcı uygulamalara son verilmesini,
  (3) kullanıcı sözleşmesinde yapılan tek taraflı hukuksuz değişikliğin geri alınmasını ve sözleşmenin yazarların onayı olmadan uygulanmamasını,
  (4) ekşi şeyler sitesinde yer alacak tüm entryler ve editöryalden geçmiş son hallerinin yazarların izni olmadan kullanılmamasını
  (5) moderasyonun tekrar kurulmasını, çöp entrylerin geriye dönük şekilde temizlenmesini (format format format), bu süreçlerin şeffaf yürütülmesini ve her türlü debe, sol frame müdahalelerine, başlık karartmalara derhal son verilmesini
  (6) yazarların ifade özgürlüklerinin korunmasını ve entrylerden dolayı başımız derde girdiğinde hukuki destek sağlanmasını

  talep ediyoruz.

  sözlük yönetimi geri adım atmazsa ne yapmayı planlıyorsunuz?

  biz yola “sonunu düşünen kahraman olamaz” mottosu ile çıkmışız. gözümüz kara. zaten entryleri toptan silme eylemi kaybedecek bir şeyi olmayan yazarların cesaret edebileceği bir şey. sonuçta ne olacağı, olayların nereye varacağını bilmiyoruz, bir saat sonra hepimiz uçabiliriz. bilinen tek bir şey var: artık ekşi sözlük’ün mevcut halinin, yazarlara, fikri mülkiyete ve ifade özgürlüğüne değer vermeyen, amatör ruhunu kaybetmiş ve tamamen para odaklı yönetilen, günden güne kasıtlı olarak vasatlaşmasına izin verilen ekşi sözlük’ün bir parçası olmak istemeyen yazar sayısı küçümsenecek bir sayı değil. ve tepkilerimizi değişik şekillerde göstermeye devam ediyoruz. hiçbir direniş başarısız değildir, bu da olmayacaktır.

  direniş başladığında ekşi itiraf başlığına ergen triplerini yazmaya devam edenleri eleştiren bir entry girmiştim, "şunu yazmasanız ne kaybedersiniz" diye. biri mesaj atıp sen bu direniş başlığına yazmasan ne kaybedersin diye sormuştu. “sözlüğü” diye cevap vermiştim. sözlüğü kaybedene kadar direniş sürecektir.

  böyle bir facebook sayfası kurulmuş.

  twitter'da #eksidedirenisvar hashtaglerindeyiz.

  edit: devamını okuyayım butonu eklendi. nasıl unutmuşum bilmiyorum.
  edit 2: uçurulan iki arkadaşımız daha eklendi.
  edit 3: facebook sayfası ve twitter hashtagleri eklendi. bu arada başlıkta 41 entry görünmesine rağmen neden 20 tanesini okuyabiliyoruz sevgili sözlük yönetimi?
  edit 4: debe editi.
  edit 5: uçurulan yazarlar ne yazık ki bitmiyor.
  edit 6: entrylerini silen yazarlar ve silinen entry sayısında güncelleme ve uçurulan yazarlar başlığına bkz. ve 6. talep eklendi.
 • (bkz: anket)
  önemli değişikliklerin yazarların onayına sunulması. çok basit (bkz: olan biten) herkeste var. bildirimi oradan yaparsın, süre de ver ve herkes an be an durumu görsün. yönetim hiçbir şey kaybetmez. herkes sözlüğü sahiplenir hatta. en eski sosyal platform olan ekşi'nin bu sayede bir çok benzer ve kendince farklı platformlara da örnek olması sağlanır.
 • (bkz: ilk üç gün ben de destekledim)

  şaka la şaka. hala destekliyorum.

  yine de,

  adettendir, tasarimdaki degisiklilere olan itirazi gezi direnisine benzetenlere once destur, akabinde derdini sikeyim, hemen ardinda da muhakeme yetenegine sicayim dedikten sonra,

  elestirilere tahammül gosteremeyen, taleplere tatmin edici cevaplar vermekten aciz sozluk yonetimine yapilan elestirilere de katildigimi bildirmek durumundayim. neymis efendim, facebook ve twitterda da beyaz arkaplan kullanılıyormus, yav allahaskina twitterda yazilarin arkasi gri, facebook da daha cok resim var. burasi ise sozluk, resim yok, okumamiz lazim, bunu gormekten aciz misin kanzuk bey? boyle mi savunuyorsun?

  uçurulan arkadaşlarin ucma sebebi olarak da, protesto etmeleri degil, kufretmeleri oldugunu soyluyorsun, kufur konusundaki bu hassasiyeti neden bir tek kendin icin gosteriyorsun? gunun en cok entry alan basliklarindan olan survivor 2016'ya bir bak, her bir yarismaciya ayri ayri sovulmus, teki dava acsa adamlarin iplerini verecegine onlari ucursana? yav yemisim survivori, ornek olsun diye soyluyorum. yahu moderasyon sisteminin çöktüğünü kabul et ve bunu degistirmek icin uğraş. burasi okunmak icin sunulan bir site, beyaz arkaplanda okumanin zorlugunu anlayabilmek icin kindlelarin neden icat edildigini düşün.

  debe listesindeki sansuru aciklayabiliyor musun?

  adam entrysini silmek istiyorsa siler, bunu engelleme hakkin olmadigini gormuyor musun?

  eksiseyler.com sayesinde daha fazla para kazanacaksin, entry sahiplerine telif vermeyecek misin? izinsiz kullanma hakkin yok ve bunu sozlesmeyi tek tarafli degistirmekle saglayamazsin. sozlesmeyi kabul etmeyeni de uyelikten cikarma hakkin yok. ugrasmazlar saniyorsun degil mi? ugrasiriz. manyagiz lan biz. bulasma bize. para toplariz avukat tutariz. meseleyi uzatiriz. olmadi mi. bak isibe geldigi gibi soyluyorum. siktir plur gideriz. belki de oylesinden daha mutlu olursun. ama merak etme biz de daha mutlu olacagimiz bir yer buluruz. bence bizle anlassan iyi edersin. senin de isine gelir bizim de.

  kullanici sozlesmelerinin tek tarafli degismesi ise rezalet. hukuk diplomasini bakkaldan kredi kartina 9 taksitle alsaydim bile bunun hukuksuz oldugunu bilirdim.

  getirtmeyin beni oraya. valla ciddiyim.
 • 1-formati geri istiyorum.
  2-iki kelimeyi bir araya getiremeyen tipler yazar yapilmasin istiyorum.
  3-entry nolarini geri istiyorum
  4-eski temayi istiyorum.
 • gözaltındaki arkadaşlarımızın serbest bırakılması! şaka değil, ciddiym. hem de çok ciddiyim. anlatayım.

  siz ne temasından, ne şeyler'inden bahsediyorsunuz? gerçekten bu zihniyetle uzlaşı yapılacağını düşünen varsa silkelenip kendine gelsin öncelikle.

  bu protestolar nasıl gezi direnişi kıvamına geldi? ufak ufak başlayan entry silme protestolarının ardından panikleyen yönetimin önce bazı yazarları uçurması, ardından entry silmeyi "yasaklaması" sonrası zıvanadan çıktı her şey. "bütün entry'lerini silen yazarlar listesi" başlığına entry girilemedi, edit yapılamadı, mevcut entry'ler silinemedi. buradan sonra koptu olay ve gezi direnişi dediğimiz şeye dönüştü.

  ben bu baskıcı, sansürcü ve zalim tavırlarıyla, tıpkı gezi'deki diktatörü görüyorum karşımda, sözlüğe bakınca. uyguladığı yöntem de bire bir aynı. bu kadar çok yazarın tepki verme sebebi de yine tıpkı gezi'de birkaç ağaç için başlayan hareketin ağacı aşıp oradaki insanlara orantısız kuvvet uygulanmasına tepki gösteren insanların sokağa dökülmesine benziyor. peki, bizim diktatör ne yaptı sözlükte? entry'lerin silip gitmek isteyen yazarların bunu yapmasını engelleyerek sözlük'te tutmaya devam etti, ediyor. bir nevi zorla alıkoymadır bunun adı. gözaltı derken de tam bunu kastediyorum. şu anda çok sayıda arkadaş, entry'lerini silerek buradan gitmek istemelerine rağmen bunu yapamıyor. bu zorla alıkoymanın, benim benzetmemle gözaltının derhal son bulması gerekmektedir öncelikle. bunu yapmayan bir iradeyle uzlaşı için masaya oturulmaz.

  sözlükte bu alıkoymalar sürerken yönetimden talepte bulunup uzlaşı yolu arayan iyi niyetli yazarlar unutmasın ki, şimdi yapılacak küçük bir gaz alma hareketi, bu zihniyetin değişeceğinin bir göstergesi olmayacak. karşınızda gerçekten iyi niyet gösteren birileri olsa, gitmek isteyenlerin önüne türlü çeşitli engeller çıkarmaz. nitekim iyi niyet taşınmadığını gündüz de anlatmaya çalıştım: (bkz: entry'lerim ekşi şeyler'de kullanılmasın/#59025449)

  öncelikle, gitmek isteyenleri serbest bırakın, gitsinler. burada amaç bireysel bir tepki koyup kişisel emek sömürüsünün önüne geçmek sadece. bundan ötürü sözlük dolaylı olarak gelir kaybı yaşar mı? yaşayabilir, mümkündür. ancak amaç bu değil. açık söyleyeyim, eğer sitenin reklam almasını engellemek gibi bir amacı olsa bu insaların, bunu, sözlükten gitmek yerine burada kalarak öyle basit bir şekilde yapabilirler ki, bir süre sonra buraya hiç kimse reklam vermek istemez. kendi adıma kimsenin ekmeğine kan doğramak gibi bir niyetim yok, bunu da çok aşağılık bir tavır olarak görürüm. kendini korumaya alıp gitmek başka, karşındakine bıçağı saplayıp zarar vermek başka. ben katil değilim, doğrudan zarar vermem, tavrımı koyar giderim diyorum. bu gidişin dolaylı zararı olacaksa, onun da müsebbibi bu gidişe neden olan yönetimdir. belki bunu iyi düşünürler.

  evet, öncelikle şu gözaltındaki arkadaşlarımız bir serbest bırakılsın, bir uzlaşı diyaloğu olacaksa ondan sonra konuşulabilir ancak. bu haliyle değil.
 • kutsal reklam kaynağına dönen sözlüğün kutsal bilgi kaynağı tanımını hak edecek reformlar yapması. 255 255 255 beyaz nedir yahu.

  bide japon balığını geri getirin ama kanzuğa çaktırmayın.
 • yazarların ip adreslerini savcılığa vermeyeceksiniz. herkes özgürce yazabilmeli. yegane talebim budur size 24 saat süre sonra yıllar boyu yazdığım 500'e yakın entrymi silerim.
 • sözlüğün aşırı işsizlerle dolu olduğunu bir kez daha anladığım taleplerdir. nedir bu direniş, entry silme, bilmem ne saçmalıkları. bir haftadır aynı şeyler dönüyor sözlükte. devrimci olacaz diye statükocu oluyosunuz farkında değilsiniz. tutturmuşsunuz bir eski ekşiyi istiyoruz diye nereye gittiğiniz belli değil.
  yeni tasarımdan sonra mobil dışında sözlüğe hiç girmedim. bence yeni tasarım mobil için eskiye göre daha şık,daha kullanışlı.
  ayrıca her şeyi anlarımda "devamını okuyayım"a neden karşısınız onu bir türlü anlayamıyorum. gereksiz insanların sırf saçmalamak için yazdığı uzun entrylerden kurtulmuş olduk onun sayesinde. bu uygulamaya geçmek için geç bile kalındı.
  biraz akıllı olun, boş beleş şeylerle uğraşmayın. istemiyorsan sil bütün yazdıklarını çık git.

  not: radikal kararları ve değişen şartlara uyan fikirleri takdir eden yazar.
 • 2+1, tercihen 3+1 de olur. 0 daire.