şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dönüşüm).
 • (bkz: resurrection)
 • demet akbağ'ın yanağında koca bir ben ile bugüne taşıdığı diri diri bir yorumu vardı. dün...
 • küllerinden doğmaktan zevk alan bünyelerin sık sık gerçekleştirdiği eylem.
  et expecto resurrectionem mortuorum çalıyormuş bahar temizliğinin fonunda. ne zaman ki bitecek, bu kul resurrexit diye inleyecek...
 • (bkz: lazarus)
 • sezai karakoç'un, çıkardığı dergiye, kurduğu yayınevine ve bir dönem genel başkanlığını yaptığı partiye ad olan sözcük.
 • aziz nesin'in bir şiiri:

  diriliş

  gittikçe artıyor yerçekimi
  çek elimden
  kurtarsın yerçekiminden
  aşkın çekimi

  akıyorum aşağılara sızım sızım
  duyuyorum içimdeki derinlikleri
  öpe öpe çek çıkar
  soluğunla dirilt beni

  kumsaldan nasıl sızarsa sular
  çöküyorum en dibe azar azar
  dağılıp parçalanıp ayrılıyorum
  topla beni tut beni

  yağmurca gözyaşlarınca
  aşağı aşağı çizgilerim
  al avuç avuç fırlat gökyüzüne
  yeniden yarat beni
 • tolstoy'un kitabı olan diriliş için:
  (bkz: voskresenie)
 • kasvet çukuru'nda kendini ölüme terk eden ranini'yi alıp, bir çekmecede muz ve çeşitli meyvelerden oluşan büyülü (!) bir karışımda saklayan urughk khakh'ın elinden kurtarılışının öyküsüdür.

  yer: büyücü urugh khakh'ın mevkii bilinmeyen mağarası

  oynayanlar:
  ranini (kendisi, diomedea exulans, çeyrek, kumandan shagrat)
  urugh khakh (kendisi, ceyrek )
  bobadillo [uh] ( kendisi)

  urugh khakh çevirisi: ranini

  --- spoiler ---
  hikayeler online olarak yazılmakta ve oyun sonuna kadar fake karakterlerin kimler tarafından yazıldığı oyunculara açıklanmamaktadır. yani bu oyunda en azından urugh khakh bilmiyordu durumu...

  --- spoiler ---

  --------------

  urugh khakh: uyaynnn rannikghh uyayn!!
  urggg buycususu konzsanytraszzyonuynuyn torukuna gechmisztihi...ceyreyk uszzluy uszzlu raniyniykiyn ussztuyndtey otruyorggtuy...artiyk siray soyn ashamayya gkelmishti...buycuy tuym rune lariy vfe buyu sosleriyni soylledti...simdti szira ceyreykteydti..raniyniykiyn suratisina ishemeliydti....
  og gakh 14.03 (15.03)

  (uyan ranini uyan! uruk büyücüsü konsantrasyonunu doruğuna geçmişti. çeyrek uslu uslu ranini'nin üzerinde oturuyordu. artık sıra son aşamaya gelmişti. büyücü tüm rünleri ve büyü sözlerini söyledi. şimdi sıra ceyrekteyti. ranini'nin suratına işemeliydi.)

  ceyrek: snııf..snıııf..snııf...
  (aa sahip kokusu efekti)
  şılooopssssk...şılooopssssk...şılooopssssk
  (çok sevindik sahibi yalayalım biraz)
  hauuuvvvv!!hauuuvvvv!!hauuuvvvv!!
  (bu ne ya hertaraf yapış yapış)
  hav!hav!hav!(kuyruk sallanır.)
  höööönkk!! nöönnkk!!
  (bu garip yaratık benden bişii yapmamı istiyo ama anlamadım bakışı)

  urugh khakh: biyr bartaykdayn obuyrszuney...
  eliydtekiy suyyu bosaltdmayya bashladti urgg buycususu,...ceyreyk hiypnotisse olmuysh onuy hayraynliyklayn isszliyorgtu..."sshhhrrrrrrrrr, shrrrrrrrrr" seszleriyle oddta inlaymreyye bashladti....
  og gakh 14.08 (15.08)
  (bir bardaktan diğerine ... elindeki suyu boşaltmaya başladı uruk büyücüsü. ceyrek hipnotize olmuş onu hayranlıkla izliyordu. "şırr şır sesleriyle oda inlemeye başlamıştı.)

  ceyrek: (para sesi, kadin sesi, su sesi)
  hav hav hav! hrrrrrrr
  (bu kokmush adam bana ne yaptiymaya calisiyor...ama ama ne hosh ve ferahlatici bi huzur bu!) uuuuuuuuuuuuu! uvvvvvvv!
  (ahhhhhhh, iste hayat bu!!) havf! havf!
  (olamazzzzzz raninini! sahibimin suratina isedim)
  havf! hawfffffffffffff!
  (eyvah ranini uyaninca beni oldurecek...hadi uyan ama sahibim!!!)
  havffffffffffffffffff!

  çeyrek: "sshhhrrrrrrrrr, shrrrrrrrrr"
  iyyk..iykkk.. (bu ses ne?)
  buuuuuuğğğrrrkhhhhh.
  (gerinme efekti..)
  *çişim mi geldi ne?* tıkı..tık..tıkı...
  (şu garip yaratığı gözüm tutmadı!)
  şooooorrrrhhhh!! (yaratığın bacağına işeme sesi)
  ooohyyyykkkkkkk.... *rahatladım!*

  ranini: ...

  kumandan shagrat: shagrat..
  karnını doyurmak amacıyla eski ve tanıdık bir yere gelmiş.
  yıkıntıları görünce şaşırmıştı. belki bir iki leş bulurum ümidiyle dolanıyordu. shagrat kendi cinsini ve her canlıyı acımadan öldürebilecek yapıda bir ork'tu.
  yeterkiiii karniiii aciksiiindı!!

  urugh khakh: ceyreyyykkk!!!!
  ufrgg buycsusu raniyniykiyn szuraytiyna ishemeyye basliyayn ceyraykiyn kendtiniyni tutaymayiyp ussuney keylmesiney sashirti vfe bi seyh yapaymaddti..."iyttt, dtefoyl, usszumey isheme, bayk fenay yapiceym...giyyyt!!" pachalariy vfe ayayklari leszh kipi olmuyshtuy, "acaybay yetriynche isheyebiltiymi, raniyniykiyn, szuratiyna bu hayfayn?" dtiye mnerklaynarayk raniyniykin ussuney eyildti..."ciyplaykkeyn ne hoss oluyorg bu rannighk" dtiye dtusuynmeteyn etemeden...:p
  og gakh 14.28 (15.28)
  (ceyreek! uruk büyücüsü ranini'nin suratına işemeye başlayan ceyreğin kendini tutamayıp üstüne gelmesine şaşırdı ve bişey yapamadı. "it! defol üstüme işeme, bak fena yapıcam.. git!" paçaları ve ayakları leş gibi olmuştu, "acaba yeterince işeyebeldi mi, ranini'nin suratına bu hayvan?" diye meraklanarak ranini'nin üzerine eğildi. "çıplakken ne hoş oluyor bu ranini" diye düşünmeden edemedi. :p)

  ranini: uyanma zamanı mı?
  zihni açık gibiydi.. sanki istese olduğu yerden kıyıya çıkabilirdi. hep istediği, hayal ettiği o engin denizde yüzdüğünü düşünüyordu. ve biri onu kıyıya çekiyordu..gözlerini ağır ağır açtı.
  parlak bir ışık etrafını dağlamış görmesini engelliyor gibiydi. vücudunu kıpırdatmaya çalıştı. başaramadı. anne rahminden ilk fırlayış gibi derin bir nefes aldı. ciğerleri acımıştı.. gözlerinin önündeki ışık parlak ve beyazdan gri ve karanlığa dönüyordu..

  urugh khakh: efeyt gusseliym...uyayn artiyk...bayk szabayh oldtu...
  urugkh buyczusu raniyniykiyn yafash yafash keyntiney kelmeykdte olduyuynu sefiynchle fargetti....leissz yemeyki olmaydayn buncah szure naszi yashayabiylmishtiy..."tamaym lesisz, fasszlay harkeyt eytmeye calishma...karshiy koygma!...eliymdtesizn, kaynli canliszin aytiyk" dterkeyn aaaziyndtayn akayn saylyalayra enkel olamiyorgtdu... "simdti nayapszam, nayapzam" dtiye dusuyndtu...karshiszintayki, circibyliktayk hoppoyik onuyn aykliyni bastayn almayk usseyreyti...biyr andta yukaytayn yiykiyntdilayrtayn gkeleyn sezsle irgkiyldti??!!??
  og gakh 14.42 (15.42)
  (evet güzelim... uyan artık... bak sabah oldu.. uruk büyücüsü ranini'nin yavaş yavaş kendine gelmekte olduğunu sevinçle fark etti. leziz yemeği olmadan bunca süre nasıl yaşayabilmişti. "tamam leziz, fazla hareket etmeye çalışma. karşı koyma, elimdesin. kanlı canlısın antık.." derken, ağzından akan salyalara engel olamıyordu. "şimdi ne yapsam, ne yapsam" diye düşündü. karşısındaki çırılçıplak hobbit aklını başından almak üzereydi. bir anda yukarıdan yıkıntılardan gelen sesle irkildi.)

  diomedea exulans: albatros..
  iki gündür bobadillo'yu takip ediyordu. yıkıntılar arasında gezinen ork'u biraz yakından görünce sinirlendi.. sezgileri onu yanıltmıştı! ilk kez! bu takip ettiği ork bobadillo değildi. tam şayka'ya atlayıp gidecekken tanıdık bir koku engel oldu.. sessizce beklemeye karar verdi..

  kumandan shagrat: shagrat'ın burnuna taze et kokuları geliyordu. açlık gözünü döndürmüştü. yıkıntıları gezerken, tabahda bir tahta kapak buldu. ağır ve temkinli hareketlerle kapağı kaldırdı. aşağıya.. bir mahzene indiğini tahmin ettiği merdivenlerden inmeye başladı. küçük koridor boyunca ilerlerken, kokular gittikçe netleşiyordu. durdu havayı tekrar koklayıp, eli kılıcının kabzasında, ışığa doğru ilerledi.

  çeyrek: iiiyyykkk!! iyyykkk!!
  *ne baarıyo bu yaratık*
  haav!!haavvvv!!! hiiiirrrrhhhk!!! hiiirrrrk!!
  *yardım bulalım..yardım bulalım.. koşalım kaçalım*
  ziiiinkk!!
  *bu ne ini, bi yaratık daha!!!*
  patada kütadaayyyiiikktzzkkkkk!!
  (kaçma efekti)
  huuuaaaavvvv!!! hauuuvvvvvv!!!
  *kimse yok muuuuuuvvvvv!! *

  diomedea exulans: ork'un kayboldugu delikten koşarak çıkan hayvanı tanıdı!!
  çeyreeek!! diye bağırarak koştu. hayvan, kuyruğunu sallayıp oraya buraya koşturarak yardım ister gibiydi.
  bir an gözlerini yumdu. sezgileri onu yanıltmış olamazdı. "burda bekle çeyrek ve sesiz ol.." diyerek kılıcını çekip merdivenlerden aşağıya orkun peşinden dehlize indi..

  kumandan shagrat: yerde çıplak yatan bir hobbit
  üstelik daha çürümemiş bile.. başında onu yemek için ayin düzenleyen bir ork..
  shagrat dost görünmeye çalışarak seslenir.
  "heeey dostum!! tek başina mi yiyeceksin o hobbiti"
  gülümseyerek ilerlemeye devam eder..

  ranini: sesleri duyuyor
  ama kıpırdayamıyordu. zihni olanları algılayamıyordu.
  sadece üşüyordu..öleyise bir titreme sarmıştı vücudunu...

  urugh khakh: bu kyim sziymdti??....eyn szevgliy andta...
  urgg buycusuzu, sezleriyn ardtmasiyla beraybper karaynliyk kordordayn kendtiszine katiylayn yabaynchiyi inceylemeyye bashladti....ork kafvali bu yartiyk dta nerteyn ciykmishtiy...ishiya yayklashtiyindta onuyn cuszzesiyniyn kendiyniynkinydeyn fassla oldtuyunu gordtu..."bu orgg ytaym bi ayyu!!" dtiye ich kechirdti..."seyn kimzziyn? burtay ney aryorgszuyn? yayklashma" diyye bayiriyrkeyn, biyr yandtayn kendiyni koruyma buyyulariylayn dtonatti...aarkgasizyndayndta heyr iyttimayle karshi sszaltiriy buyleriyni ayklina getirdti...
  "ciuyk burtayn...beyn yanlizsim....heyp yanniszim, teyk bashmimay evfeyt teyk bashima onuy yiceym...kiymszeyleyn paylashmaym" diye ordtamiy yumuysatiyp samayn kazsaynmaya calshtiy...
  og gakh 15.01 (16.01)
  (bu kim şimdi? e zevkli anda.. uruk büyücüsü, seslerin artmasıyla beraber karanlık koridordan kendisine katılan yabancıyı incelemeye başladı. ork kafalı bu yaratık da nereden çıkmıştı... ışığa yaklaştığında onun cüssesinin kendininkinden fazla olduğunu gördü.. "bu ork tam bir ayı!" diye iç geçirdi. "sen kimsin? burada ne arıyorsun? yaklaşma!" diye bağırırken bir yandan kendini korum abüyüleriyle donattı... arkasından her ihtimale karşı saldırı büyülerini aklına getirdi... "çık buradan.. ben yalnızım.. hep yalnızım.. tek başımayım.. evet, tek başıma onu yiyeceğim.. kimseyle paylaşmam" diye ortamı yumuşatıp zaman kazanmaya çalıştı.)

  kumandan shagrat: tamam tamam sakin ol!!
  dedi shagrat ellerini kaldırıp silahı kuşanmadığını anlatmaya çalıştı. sonra devam etti:
  "ben kumandan shagrat dostum!
  sadece aç bir yolcuyum!"
  bir adım daha attığında yerde yatan hobbiti iyice görebilir haldeydi.
  (ne bencil bir ırkız biz yahuu. paylaşmayı hiç bilemedik)
  dedi içinden..(ama yemiyenin hobitini yerler)
  diye devam etti düşünceleri..
  bi kolunu da bana versen??

  diomedea exulans: albatros.. sessizce izledi..
  sakince olanları izledi.. ork loş ışıkta sezemediği birine sesleniyordu.
  herşey yıldırım hızıyla geçti aklından.. demek ceseti saklayan bobadillo idi.. emin olamıyor ama kokulardan tahmin etmeye çalışıyordu. sessiz adımlarla geri çıktı. ceseti bobadillo sakladıysa zarar vermezdi. fakat yabancı ork... durgun havadan yararlanıp mahzenden geri çıktı. köpeğin yanına geldi. şayka'ya yaklaştı. "yardım çağır!" dedi..

  urugh khakh: koluymuy?
  urgg buycusuysu, biyr karshiszinytakiy zilahsis orggka bayktiy, biyr yertey ciryplayk tiytreymeykte olayn raniyniykiyn enfeszz fucuyduyna..."siymdti koluynuy keszeyk ayp olmassszmiy?" diyye sonrdtu..gosszleri fayltashi gkibi aciylmishti...teiytremeykte olayn raniyniykin koluyna...soynra kollay fvucuytunuy biyrleshtirey omuszuna..dahay sonray taha ortaylara bagktiy...koszleriyniyn onuyndteyn meyfe tabayi gkeciyorgdtu szankiy..."portaykayllar, usszzleriyndte kiraszzlayr, vishney bacceszi, ananaszz vfe kivfileyr"... sangkiy arlariyndta bi teyk musss eyksziktiy "butuyn bunnayri yemeyk farkeyn seyn koyl mu iszztiyorgszun satcey?'" tiye szortiuu ogg ayyuszuna..."bayk nazsi dta tiytremeye bashladti...iziytmayk iciyn ovushtuyrmamiszz laziym simdti...ya iciyndteyn djinn cikayrdta dileyk tileytirsze?" diye eykledti...sahcmalamayya bashladiyinin od ta fargiundtayti amma raniniyniyk aykliyni bashiyndtayn alamyk ussereydti...aniy biyr donushlaeyn soyl eliyni say bileyiniyn cevfresiney dolayyarayk orgka yoneyltti..."nayh zsana koyl! geyl banna geyl bana!"
  og gakh 15.26 (16.26)
  (kolu mu? uruk büyücüsü, bir karşısındaki silahsız orka baktı, bir yerde çırılçıplak titremekte olan ranini'nin enfes vücuduna.. 'şimdi kolunu kesmek ayıp olmaz mı?" diye sordu.. gözler ifaltaşı gibi açılmıştı... itremekte olan ranininin koluna.. sonra kolların vücuduyla birleştiği omuzuna... daha sonra daha ortalara baktı... gözlerinin önünden meyve tabağı geçiyordu sanki.. "portakallar, üsterinde kirazlar, vişm ebahçesi, ananas ve kiviler.." sanki aralarında bir tek muz eksikti "bütün bunları yemek varken sen kol mu istiyorsun sadece?" diye sordu ork ayısına... "bak nasıl da titremeye başladı.. ısıtmak için ovuşturmamız lazım şimdi.. ya içinden cin çıkar da dilek diletirse?" diye ekledi. saçmalamaya başladığının o da farkındaydı ama ranini aklını başından almak üzereydi. ani bir dönüşle sol elini sağ bileğinin çevresine dolayarak orka yöneltti.. "nah sana kol! gel bana gel bana!")

  kumandan shagrat: nayh zsana koyl! muuuuu!!!!!
  shagrat sinirlerine hakim olmaya çalışarak bir adım daha attı.
  kafasıyla arkasını işaret ederek
  "beni izleyen bir elf var dostum.. zaten yalniz değiliz" dedi.. yaşlı ve buruşuk yüzüne bakıp..
  çok yaşli ve güçsüz görünüyorsun- ve aç!!
  muhahahahaha!!! hem aç hem yaşli! dövüşemezsin!!
  çıplak hobbite baktı evet! sadece bir kol!! üç tane daha var sana yeter de artar bile

  urugh khakh: alz szana buszz!!!
  kendtisiyney adtiym adtayn orggg'a haddisiniy biyldtirmeyszi gkeregkiyorgtu...."beyn yashliy, beyn yorkuyn?...eveyt ach olabiliyriym amma bu seniy yememyme szepep diyil!!! seniyn leshiniy effe bayishlayacayim, tdiyereyk buyyuluy sosleriy soyledti, eliyndteyn cikayn froszzzt isiyniy orggkuy dtontuyrmayk iciyn birye biyr dti...
  og gakh 15.49 (16.49)
  (al sana buz! kendisine adım atan orka haddini bildirmesi gerekiyordu. "ben yaşlı bir, ben yorgun? evet, aç olabilirim ama bu seni yememe sebep değil!! senin leşini elf'e bağışlayacağım, diyerek büyülü sözleri söyledi. elinden çıkan frost ışını orku dondurmak için bire birdi.)

  ranini: vücudundaki titremeler dindi..
  zihni ona sonuçsuz bir oyun oynar gibiydi.
  tanıdık ısılar duyuyordu. anlam veremediği bir sıcaklık
  içini ısıtıyordu. yeniden hareket etmeyi denedi. başaramadı.
  gözlerindeki karaltılar seçilir hale gelmişti.
  ama tavana yansıyan gölgelerden başka birşey göremiyordu

  kumandan shagrat: buzzzz!!!
  işine karıştığı için çok sinirlendirdiği orkun
  büyücü olduğunu son anda anlar.
  neye uğradığını anlayamadan shagrat olduğu yerde donar..
  buuuzzzz!! büyüsüüü müüüüüü :((((

  urugh khakh: caniym sefvtaliy ceyktiy!!!
  urugh buycususu...karshiysiyndta busssdayn heykeyle dtoneyn orggg safvashciszi shakrak'i ilgkiyle issleyr "coyk yawashmissiyn dtostuym...amma coyk da ceszuyr...achliyk orgglari bu haley gketiyriyorg...uszuyldyum sana amma merayk edtmey, kisza suraydte eriyrszin...amma artiyk beyn vfe raniyniyk bashbashayiszz....tabii soylediyiyn effv geyrceykteyn burlardta diyilsze!"
  .....
  karaynliykdta duydtuyu sez uszeriyne szirtiyndtakiy peleyriyniy ortdmeyk usszerey tiytreyen raniyniykiyn yaniyna eyildti..."saniyryim bissure taha beykliyceykszin leszs" dterkeyn gkoszzleriy son biyr kess lesizs pottakayllara takiyldti...alamiyordtu gosszleriyni onnardtan, daha sonray biraszz dtaha assayilari inceyledti..."ayh sevftaliy mefszimiy halay gkelmedti mi" dtiye hayfalanarayk ussuynuy orddtu....

  gkerisine donduyundte karshiyszindta bi elfv....tabiyyki alpatrozee dtan bashkaszi diyildti...ve popaytilloy dturuyorgdtu...."sonuyndta buldunuszz sayklandtiyim yeri haa! amma banay nazsi enkel olcaykszinisss?"
  og gakh 16.05 (17.05)
  (canım şeftali çekti!!! uruk büyücüsü... karşısındaki heykele dönen ork savaşçısı shagrat'ı ilgiyle izler "çok yavaşmışsın dostum.. ama çok da cesur.. açlık orkları ne hale getiriyor.. üzüldüm sana ama merak etme, kısa sürede erirsin.. ama artık ben ve ranini başbaşayız... tabii söylediğin elf gerçekten burada değiyse!"
  ...
  karanlıkta duyduğu ses üzerine sırtındaki pelerini örtmek üzere ranini'nin yanına eğildi.. "sanıyorum bir süre daha bekleyeceğiz leziz.." derken gözleri son bir kez portakallara takıldı.. alamıyordu gözlerini onlardan, daha sonra biraz daha aşağıları inceledi.. "ah şeftali mevsimi hal agelmedi mi" diye hayıflanarak üzerini örttü.. arkasını döndüğünde karşısında bu elf... tabii ki albatros'dan başkası değildi.. ve bobadillo duruyordu.. "sonunda buldunuz saklandığım yeri ha! ama bana nasıl engel olacaksınız?)

  bobadillo[uh]: bobadillo.....
  iki gündür albatros'u takip ediyordu... albatros'un da kendisini takip ettiğini sanarak ilerlemesine kıs kıs gülüp durmuştu... bu averi ukalasının ranini'yi bulabilecek tek kişi olduğunu bobadillo'dan daha iyi kimse bilemezdi.. tek sorun onunla birlikte yolculuk etmenin vereceği sıkıntıydı.. ama kartallarının da yardımıyla bu sıkıntıyı atlatmış, averi'yi yanıltmış ama hissettiği kadarıyla yolun sonuna varmıştı.. eh.. albatros'a da için için anlam veremediği bir saygı da duymuyor değildi hani.. kartallarından aldığı ejderha baskını haberlerinden sonra urugh büyücüsünün daha korunaksız bir yerde ortaya çıkacağını tahmin etmişti... albatros'un içinde kaybolduğu dehlizin başında derin bir soluk aldı ve içeriden gelen seslere doğru ilerledi.. elinde her zamanki dev palası parlıyordu

  diomedea exulans: kolundan sertçe tuttu!!
  susması için işaret etti.. yavaşça fısıldadı..
  "demek içerdeki sen değilsin.. sersem ork!
  elini kolunu sallaya sallaya nereye gidiyorsun?"
  dedi. sonra durumu özetledi.
  "'bir ork irisi var..diğeri de.." küçümser gözlerle baktı..
  "sen olmadığına göre.. ork büyücüsü.. ceset tam ortada.."
  kılıcını eline alıp "büyücü senin olsun.. diğer ork benimm.."

  bobadillo[uh]: içeriye girdiğini sandığı albatros'un...
  bir anda karanlıktan uzanıp kolunu tutan eli boba'nın iki metre zıplamasına neden oldu.. tam palasını indireceği sırada muhatabının kim olduğunu anladı..* sersem orkmuş.. asıl sersem... neyse.. büyücü benim mi olsun? yahu büyük büyücü sen değil misin? yanlış bir dağılım olmadı mı? ben bildiğim büyülerle ancak tabure yapıştırabilirim.. bu urugh beni kurbağaya çevirir anında..*

  diomedea exulans: gülümsedi albatros..
  "kurbağa mı.." keşke dedi içinden. devam etti.
  "hobbit hanım kurbağaları pek severdi.." dedi.
  hesaplaşmayı sonraya bırakıp. sessizce iki orku
  ve cesedi görebilecekleri noktaya kadar yaklaştı.
  "senin bu kokun bizi fazla saklamaz.. hazırlıklı ol!" dedi.

  bobadillo[uh]: bobadillo koltuk altını kokladı...
  oysa daha dört ay önce yıkanmıştı.. daha doğrusu yağmur altında dolaşmıştı.. neyse.. *ukala..* diye düşündü.. * kurbağaları ben de severim..hımmmm.. * ağzı sulandı... palasını sıkı sıkı kavradı.. albatros'un üzerinden kafasını uzatıp içeride olup bitenleri görmeye çalıştı.. *hazır.. haz.. hass..* ranini... çırılçıplak orada öylece yatıyordu..

  diomedea exulans: ...
  ork büyücüsünün lanetli sesiyle başını ileri doğru uzatan bobadillo'yu
  yeniden ve daha sertçe kolundan çekti. "kurbağa değil ama neyse..
  pikniğe gelmişiz gibi davranmayalım ork!" dedi.
  ork büyücüsü, iri yarı olanı buza çevirmişti. albatros hiçbir canlıyı
  büyü ile öldürmeyeceğine dair and içmişti. "bir adım daha atarsak bizi anlar.. dikkatli olmalıyız.. elimizden kaçırmayalım.."

  bobadillo[uh]: urugh!!!!
  *seni kağıttan kayıkta gördüğümden beri epey zaman geçti.. bu macerada sana güvenmemem gerektiğini en baştan beri biliyordum.. * palasını her an kullanmaya hazır biçimde buzdan heykelin yanından geçti.. geçerken de palasının ucuyla biraz dürttü.. kımıldamadığını görünce dikkatini tekrar büyücüye çevirdi.. her an yapabileceği bir büyüye karşı albatros'un müdahale edeceğini umarak ilerledi.. amacı büyücüyü araya almaktı.. göz ucuyla ranini'ye baktı..

  urugh khakh: bopaytilyo!!
  urgg buycsusu iszzrayrla kendtiszini takiyp edteyn bu kepeykliy orggka bayirtdi..."yeteyr artdiyk, heyp szeyn, heyp zseyn...biraykdta yeniy biyr irgg yaraytayiym...ddtunyaya hakiym olceyk teyk biyr irgg, hepbinizsi ezir etceyk, guychluy vfe akiylli biyr irgg!"
  gozsu biyr yanydtayn kendtiszine ileyrlemeykte olayn kilinchiniy ceykmish orggku takipy edteyrkeyn, biyr yaydyan buszz heykeyliynin argkasiynda kalayn alpatrozu issliyorgtu..."geliyn bakalylim, ne kadtayr yashayabiliyszinisskiy?, nek kadtar sanzinizss vfar bana karshi?, biyr kolloriyliyk bi orgg, vfe buyyu yeteyneyiniy kaypetmish biyr efff teyn bashkay?"

  elleriynleyn harrekeytlerye bashladti, bunnartayn kisza suryedte kuttulmaliydti....
  og gakh 16.27 (17.27)
  (bobadillo! uruk büyücüsü ısrarla kendisini takip eden bu kepekli orka bağırdı. "yeter artık, hep sen, hep sen.. biraz da yeni bir ırk yaratalım.. dünyaya hakim olacak tek bir ırk.. hepinizi esir edecek, güçlü ve akıllı bir ırk" gözü bir yandan kendisine doğru ilerlemekte olan, kılıcını çekmiş orku izliyordu.. "gelin bakalım, n ekadar yaşayabilirsiniz ki? n ekadar şansınız var bana karşı? bir kalorilik ork ve büyü yeteneğini kaybetmiş bir elften başka?" elleri hareketlenmeye başladı, bunlardan kısa sürede kurtulmalıydı. )

  diomedea exulans: albatros!!
  sinirden cırtlak sesiyle bağıran ork büyücüsünün görüş alanına girdi.
  "büyücü! " diye seslendi. kılıcını göstererek tanımasına zaman verdi.
  elindeki kadim kılıç ork büyüsüyle bezeliydi. vücudunun küçük
  bir yerine bile değse dayanılmaz acılar çekebilirdi. kılıcı
  iyice öne çıkarıp kabzasındaki yeşil taşı görmesini sağladı.
  taş parlayıp ışık hüzmesiyle albatros4un elini sarıyordu..
  "bizi zorlama urugh khakh!! hem sen çaresiz bir hobbiti
  yiyerek zevk almazsın.. bunca zamandır yemek için uğraşıyorsun..
  yersen biter urugh khakh! ya sonra? sonra sen ne yapacaksın?"
  diye sordu..

  bobadillo[uh]: *sonra ne yapacakmış.. pöh..*
  *ne yapacaksa yapacak.. morgoth aşkına.. laf mı bu şimdi?.. * morgoth.. albatros'un urugh'un gözüne sokmaya çalıştığı yeşil taşı görünce kendi palası geldi aklına.. morgoth'un hediyesi olan palayı havaya kaldırdı ve kabzasındaki kırmızı taştan parlayan ışığın mekanı aydınlatmasına izin verdi.. * guguk büyücüsü.. ne yapabileceğimizi biraz sonra göreceksin.. tabii hala görebiliyor olursan.. * büyücüye doğru iki adım daha attı.. *haydi.. sıra sende..*

  urugh khakh: ayh u isiyklayr!
  urgg buycsusus kirmiszi vfe yesiyl isiyklariyn ekkiszindte kaylmijjtiy...(amaniyn amaniyn amaniyn yandtayn....hoppidi hopbidi... yandayn) "huyoyypp uleyn, tiszkoydtamiyiszz neyisz, banay hiych bi seyh yapaymazsinisss, cuykum etdrafiym koruyma buyyu...(aldtmijj...oh oh, yedtmishh...oyh ohy, zeykzeyn...oyh ohy, toksayn...uh uh, yusszzsss...) leyrle kaypliy, noyoluyorg, gobeyimme yawf...? buyyu muy buy?" urggg buycusuysu kendtiniy tudtamiyorgtuy, kalchalayryini vfe kopeykiyni sallamayya bashlamishtiy, gorurszsusunussss siszzz (karadta yusszz, havfadta yuszzz, denisssd te yuszz...) beyndteyn kuyrtulaymayaccaykszinizss...
  og gakh 16.57 (17.57)
  (ah şu ışıklar! uruk büyücüsü kırmızı ve yeşil ışıkların etkisinde kalmıştı (amanin amanin yandan yandan.. hoppidi yandan) "hoop lan! diskoda mıyız neyiz, ban ahiç birşey yapamazsınız, çünkü etrafımda koruma büyü ( altmış... oh oh yetmiiş oh oh seksen) leşle kaplı, ne oluyor göbeğime yahu? büyü mü bu?" uruk büyücüsü kendini tutamıyordu, kalçalarını ve göbeğini sallamaya başlamıştı,görürsünüz siz (karada yüz, havada yüz, denizde yüz) benden kurtulamayacaksınız..)

  diomedea exulans: işıklar büyücünün gözünü almıştı.
  albatros çabuk bir hamleyle ileri doğru atıldı. yerde yatan hobbit hanımı
  kucakladı. kaldırıp kaçacaktı ki hobbiti üzerini örten pelerinin bir ucunun hala ork büyücünü üzerinde olduğunu farketti. sendeledi. sağ eliyle kılıcını kaldırdı. tek hamlede gergin duran kumaşı kesti. kucağında baygın gibi yatan hobbitle pentagramın dışında duruyordu. bir adım atarak buz heykel haline gelen ork'un arkasına sığındı.

  urugh khakh: niynnn....aysziniy yiriym beyn!!...
  "bus zamayna kadtayr nireyleyrteytiyn seyn!!" biyr yayndtayn kopeyk atmaykdta oolayn buycu, ussgkuyn kosszleyrle raniyniykiyn, alpatroze un vfe popaytilyonuyn kachmaylariyna bakaykaldti...isiyklayr kittiykteyn 10 taykka szonray gkendtine eklmishti vfe odtada yalnissz...."yawf bu buszz eryimeyye bashladti, bayagiydta yorgkunuym, bunuynlayn bashedtemeym beyn, eyh raniyniyk, bu szefeyrliyk kurtdulytuyn eliymszdeyn, amma bunuyn yarniy vfar" diyyereyk, yikiylmish mayarasiyna biyr gkeciyt achtiy, devf orgg kendtiney gkelmeytdeyn kachmaliydti burtayn..........endo
  og gakh 17.15 (18.15)
  (seniin ağzını yerim ben!! "bu zaman akadar nerelerdeydin sen!! bir yandan göbek atmakta olan uruk büyücüsü, üzgün gözlerle ranini'nin, albatros'un ve bobadillo'nun kaçmalarına bakakaldı.. ışıklar gittikten on dakika sonra kendine gelmişti ve odada yalnızdı.. "yahu bu buz erimeye başladı, bayağı da yorgunum, bununla başedemem ben, ey ranini, bu seferlik kurtuldun elimizden ama bunun yarını var" diyerek yıkılmış mağarasına bir geçit açtı, dev ork kendine gelmeden kaçmalıydı buradan. bitti.)
 • dirilme işi veya biçimi, dirilme, canlanma