şükela:  tümü | bugün
 • harry potter ve ölüm yadigarları kitabında geçen ölüm yadigarlarından biri. bu nesne ölüleri yeniden hayata döndürmeye yarar ancak ölüler hayata kanlı canlı bir şekilde değil, hayalete benzer bir yansıma olarak hayata dönerler.

  diğer ölüm yadigarları;
  (bkz: mürver asa)
  (bkz: görünmezlik pelerini)

  ukteyi veren: sanerixx
 • harry potter and the deathly hallows, part ii filmini üçüncüye izledikten sonra kani oldum ki:

  --- spoiler ---

  ...sanıyorum elinde (yahut üzerinde, ya da bir şekilde himayesi altında) bu taşı bulunduran kişi, sayesinde ölmüyor olabilir. taşın bilinen işlevi dışında bir de bu halta yarıyor olabileceğini düşünüyorum- rowling daha sonra bu konuda bir açıklama yaptıysa hiç haberim yok. zira potter'ın hortkuluk da olsa hayata geri dönebilmesinin geçerli başka bir nedeni olduğunu sanmıyorum- dumbledore'u avada kedavra'yı beynine yedikten sonra zihninde görmesi, onun sayesinde hayata döndüğü anlamına tabii ki gelmez amk; adamın merhemi olsa kendini diriltir.

  evet.
  --- spoiler ---
 • bahsedildiği gibi insanları ölümden korumayan taş. asıl olayı ilk entryde söylendiği gibi bir ara formda (ne ölü - ne diri) insanları geri getirebilmesidir.

  --- spoiler ---

  ancak harry potter'ın ölmemesi kitapta açık bir şekilde belirtildiği üzere harry potter'ın son hortkuluk olmasından kaynaklanmaktadır. voldemort güçlenmek için bedenini harry'nin kanı ile elde eder fakat farkedemediği ikisinin arasındaki bağı kuvvetlendirdiğidir.

  bu sayede harry avada kedavra'yı karşılar ve harry'nin içindeki hortkuluk ölür. beyninde gördüğü sahneler sadece bir rüyadır; bana kalırsa rowling dumbledore ölünce hikayeyi açıklamak için bu sahneyi yazmış sadece. yoksa ölü dumbledore nasıl oluyorda olayları açıklıyor biraz havada kalmış. zaten ben senin eğlenceninim tarzı bir şeyler söylüyor kitapta dumbledore.

  --- spoiler ---
 • (bkz: diritme)
  (bkz: diriltmek)
 • üç kardeşin hikayesi'nde geçen yadigârlardan biridir. ilk yadigâr olan mürver asa sahibine haddinden fazla özgüven vererek ölümüne sebep olur, ikinci yadigâr ise sahibinin kaybettiklerine olan özlemini artırarak ölümü arzulatır ve yine ölüme sebep olur. buraya kadar tamam. ama geçenlerde bir arkadaşım diriltme taşı son kitapta tam olarak ne işe yaradı diye sorunca üzerinde düşündüm.

  yadigârların ilki başkası tarafından öldürülmeyi*, ikincisi kendini öldürmeyi*, üçüncüsü ise doğal yollarla ölümü* temsil ediyor.

  hatırlarsanız dumbledore vasiyetinde harry'ye, harry'nin ilk quidditch maçında yakaladığı snitch'i bırakıyor. snitch'in üzerinde i open at the close yazıyordu ve ancak harry, voldemort'un yanına gitmeyi kabul ettiğinde açılmıştı. bu anların hemen öncesinde harry, hogwarts'ın bahçesinde ginny'yi görür. "evime gitmek istiyorum." diyen bir kızı sakinleştirmeye çalışıyordur. o an harry fark edilmek, geri döndürülmek ister, çocuk gibi davranabilmek ister. çünkü ne kadar fedakar da olsa o da bir insan ve ölmeyi istemiyor.

  işte tam bu anda taş devreye giriyor. harry'nin kalan son tereddütünü alıp götürüyor. taşla çağırdığı herkes onu ölüme teşvik ediyor. sirius ona ölümün kolaylığından bahsediyor, anne babası onunla gurur duyduğunu söylüyor ve sonuna kadar seninleyiz artık mesajı veriyorlar, fedakarlığının yüceliğini oğlu teddy'nin de anlayacağını söyleyerek lupin sevdiği kişileri korumaya çalışan harry'nin zayıf noktasından vuruyor. yani taş görevini yapıyor ve harry'yi ölüme ikna ediyor, kandırıyor, aynı ikinci kardeşe yaptığı gibi.

  dumbledore'un amacı da tam olarak bunun gerçekleşmesi. harry'ye taşı direkt vermiş olsa harry vaktinden önce hortkuluk savaşında pes edip kendini öldürebilirdi ama dumbledore onun voldemort'un elinde ölmesi gerektiğini bildiği için son ana kadar, the close anına kadar sağ kalmasını istiyor. ve nasıl ron'a ışıkemeri* verirken ne yaptığını biliyorsa burada da aynen biliyor harry'nin son anlarında teşviğe ihtiyaç duyabileceğini.

  manipülasyonda üstüne yok dumbledore. en zeki kitap karakterlerinden birisisin. iyi ki dumbledore karanlık tarafta değil. eminim gelmiş geçmiş en korkutucu karanlık büyücü o olurdu. zaten o da bunu bildiği için, kendisini güç ile sınayacak her şeyden* uzak durup okul müdürlüğü yaparak bir nevi inzivaya çekilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap