şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle el üzerine düşme sonucu olur.. oldukça ağrılıdır ve aynı omuz çıkığında olduğu gibi acil müdahale gerektirir.
  zira eklem yerinden çıkarken çevre damar ve sinir yapılarına zarar verebilir.. başımıza gelince ne yapmalıyız?
  genellikle çıkan dirsek hareket ettirilemez ve bizde hareket ettirmeye çalışmamalıyız.. dirseğimizin bize uygun gördüğü şekilde ( ki genelde bükülü bi vaziyette kalır) en yakın hastaneye uçarcasına gitmeliyiz.. giderken de çıkan dirseğin üzerine soğuk kompres uygulamakta fayda vardır.. sonrası biraz acır.. hastaneden çıktıktan sonra da alçılı (atel) kolumuza iyi bakmalıyız, alçımızı ve pamuklarını kirletmemeliyiz.. bu önemli.. feci kokar, kontrole gittiğimizde doktora rezil oluruz..
  tabi bunlar çıkıkla beraber kırık yoksa geçerli.. kırık varsa son 6 satte yemek yiyip, su içmediysek adamı hemen soyarlar, akabinde bayıltırlar.. yani ameliyat gerekir büyük ihtimalle..
  az önce bi tanesini yerine koydum ordan biliyorum..
  (bkz: kapalı redüksiyon)
 • oldukça tatsız bir vücut deformasyonu. sinirler kolun -olmaması gerektiği bu şekilde- ayrılmış olan iki kemiği arasına sıkıştığından en ufak bir harekette kıvrandırıcı acılar veriyor oturtulana dek.

  oturtulduktan sonra ise 2-3 haftalık bir atel süreci var. her şey normal gider ve atel çıkarılırsa da bu sefer dirsek 90 derece açıyla o kadar süre sabit kaldığından kaslar kendini kısaltmış oluyor ve kol düzgün çalışmıyor. yine bir 2-3 haftalık sıcak su tedavisi ya da fizik tedavi ile kol çalışır hale getiriliyor.
 • geçen ay başıma gelen olay, kırıktan daha fazla acıyan bir durumdur. radius yerine oturtulunca şıp kesilir ağrı. sonrası 21 günlük bir alçı dönemi, sıkıntı alçıyı çıkardıktan sonra başlıyor ama, kolu açmak için epeyce uğraşmanız gerekiyor. 1 ay gibi bir sürede sıcak suda yapacağınız egzersizlerden netice alırsınız. kolunuz tam olarak açılmaz ama idare eder bir duruma gelecektir. korkmayın zamanla eski haline gelecektir.
  bir yıl sonra gelen edit: şu an kolumdaki % 10 luk kayıp tamamen düzeldi. demem o ki tam iyileşme için biraz süre gerekiyor.
 • üçe ayrılır.
  a: hem ulna hem radius çıkıktır.
  b: sadece ulna
  c: sadece radial çıkık.

  %80-90 tip a çıkıktır. en az da tip c görülür ve monteggia kırığı ile birlikte görülür genelde.