şükela:  tümü | bugün
  • genelde oral b markası tavsiye edilir, bir kalın bir ince spiral ucu vardır ki her büyüklükteki aralığa girebilir. eczanelerde satılır.
  • herkesin kullanmasını önerdiğim edevattır. ne var ki o tel durmadan eğilir, bükülür, şaftı kayar ve sık sık yenilenmesi gerekir. dolayısıyla biraz masraflı bir temizlik ürünüdür aynı zamanda.
  • çoğunlukla "ara yüz fırçası" denilen fırça.
  • diş ipi kullanamayan hastalar için üretilmiş olan çok ince tipleri de vardır. oldukça esnek teller kullanıldığından kırılma sorunu bir nebze azaltılmıştır. örneğin:

http://www.curaden.ch/…ox/cps_prime.php?language=tu

nasıl kullanılacağı burdan öğrenilebilir:
    http://www.curaden.ch/…/interdental.php?language=tu

oral implantların çevresini temizlemek için üretilmiş formları mevcuttur.
    çantada taşınabilecek şekilde tasarlanmış fırça sapları daha kulanışlı olduğundan tarafımdan şiddetle önerilir.

edit: amacım reklam yapmak değil. her şey ara yüz çürüklerini ve dişeti hastalıklarını önlemek gibi ulvi bir hizmet uğrunadır.

yıllar sonra edit: tepe ve gum da var efenim. hele tepe'nin soft olanları ciddi bir açığı kapatmıştır. ara yüz çürüğü istemiyorsanız kullanın kullandırın.
  • bu fırça diğer fırçanın aksine diş eti ile temas etmez ve yine diğer fırçanın aksine dişler yumurta çizer gibi fırçalanmaz. aşağı yukarı şekilde temizlenir. diş fırçasının sapı sabit ve uzun ömürlüdür. yenilemek gerektiğinde bir tek fırçası yeni alınır. diş teli veya geniş diş arası boşlukları için eğimli, ince- dar diş arası boşlukları içinse ince diş arası fırçası alınmalıdır.
  • dislerinizin yemek biriktirme potansiyelini gosteren dis fircasi.
  • özellikle diş teli kullananların çok büyük yardımcısı.fiyatı biraz pahalıdır,ankara'daki eczanelerde fiyatı en son 8tl idi.
  • küçük ve sinsi fırça. şirin görüntüsüne aldanıp dikkatsizce kullandığınızda canınızı yakabilir.

şimdi bu arkadaşın daha küçük çaplıları oluyor mu bilmiyorum ama bugün uğradığım eczaneler ağız birliği etmiş gibi "en küçüğü bu kardeş" dedikleri için 2.7 mm çaplısını alıp eve döndüm ve işe koyuldum. ancak o da ne? fırça bir türlü dişimin arasına girmiyordu. nasıl girmezdi? en küçük çaplısı buymuştu. ayrıca yedek fırçalar ve sapıyla birlikte toplam 16 lira saymıştımdı. girmek zorundaydı! başka yolu yoktu! ittim, kaktım, zorladım ve neticede teli diş etime saplayarak zik kadar fırçayla kendime zarar vermeyi başardım. yani siz siz olun, arayüz fırçanız diş aranıza girmiyorsa zorlamayın. efendi olun. girmiyorsa girmiyor.
  • dişleri sürekli olarak iki diş arasından ve köke yakın yerlerden çürüyen, çürük uzun süre gözle görülmediği için de iyice ilerlemeden (koku ve sızı ile anlıyoruz en son) anlayamayan, benim gibi dişleri birbirine sımsıkı yapışık insanlar için bir çözüm olur mu merak ettiğim fırça türü.
  • saçmalık. hele diş ipi diye bir şey varken.

not: mühendisim.