şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çeşitli kimyasal maddelerin kullanıldığı ve bunarlın diş minesiyle bileşik oluşturması sonucunda dişlerde meydana gelen renk açılması işlemi.

  di$ler piyasada satilan saglik bakanligindan ruhsatli bir di$ macunuyla ve uygun bir di$ fircasiyla fircalanirsa sittin sene a$inmaz ve bozulmaz.cunku di$ minesi cok sert bir maddedir ve ancak bundan sert bir madde macun formulasyonuna katilirsa di$leri cizer,a$indirir.bu da ruhsat alamaz zaten..
 • dis macunuyla oldugundan daha beyaz olmasa da parlak olabilen dislerimiz doktorlarin dis agartma dedikleri bir yontemle 2 ila 4 ton arasinda beyazlayabilmektedir. kimi dis minesi hassasiyetlerine sebebiyet veren bu islem genellikle agzina odaklandigimiz spikerler ve sarkicilar tarafindan tercih edilir.
 • diş doktorunuz öncelikle dişlerinizin kalıbını alarak size dişlik hazırlıyor. daha sonra da bir takım çok çok pahalı ilaçlardan veriyor. her akşam yatarken bu dişliğe ilaçları sürüp dişlerinize geçiriyorsunuz. ilk günden itibaren beyazlamayı farkediyorsunuz. fakat bu işlem 24 gün kadar sürüyor. bu süre zarfında sigara içmeniz halinde nikotin direk dişlere yapışıyor ve verdiğiniz paranın karşılığını sarı diş olarak alabiliyorsunuz. bu işlemin rahatsız edici özelliği şu, ilaç diş minesine işlediği için sızlama yapıyor. bu sızlama sanki çürümekte olan bir dişiniz varmış da bu dişe soğuk ya da sıcak dokunuyormuş gibi. eğer ön dişlerinizde dolgu var ise, kendi dişlerinizin aşırı beyazlaması sebebiyle bu dolguların rengi koyu kalabiliyor. bu yüzden değişmeleri icap edebilir. ana fikir olarak aşırı beyaz ve parlak dişleriniz oluyor olmasına ama parası çok ve zahmetli.
 • (bkz: opalescence)
 • eğer dişleriniz çay içmekten sararmışsa küçüklere tavsiye etmeyeceğim ama dikkatli yapılırsa oldukça etkili olan bir yöntemi kullanabilirsiniz. her zaman kullandığınızın dışındaki bir diş fırçası, beyazlar için persil, omo, ariel, vs.,hangi deterjanı kullanıyorsanız ona batırılır ancak ıslatılmaz, dişleriniz bir güzel deterjanla fırçalanır, ancak deterjanı yalamayınız yutmayınız, ağzınızı yıkamadan önce deterjan fazlasını kağıtla alınız. bir kaç saat dudaklarınızın içi hafif uyuşuk kalacak olsa bile oldukça ucuza pırıl pırıl dişlere sahip olabilirsiniz.
 • i$in kullanilarak da yapilmaya ba$lanilan eylem. bir cihazla mavi renkte i$in veriyolar di$lere. takribi 1 saatlik i$lemden sonra bembeyaz oluyo di$ler.*
 • (bkz: bleaching)
 • bildigim kadariyla iki cesidi mevcuttur; evde veya ofiste. ofiste yapilani hidrojen peroksit iceren bir maddenin mavi bir isinla etkin hale getirilmesi ve kisa surede dise nufuz etmesi prensibine dayali. iki veya (daha sari disler icin) uc seans yeterli olmaktadir. dis renginin 4-5 ton kadar acilmasi mumkundur. bence gayet zorlu bir islemdir cunku bahsettigim maddenin dis etine degmesi durumunda aninda yaniklar olusmaktadir. dolayisiyla agiz gerdirici bir alet kullanilmaktadir ki julia roberts gibi bir agiz yapisina sahip olmak istemeyenler icin iskencedir. evde yapilani ise discinin ofisinde yapilanindan daha dusuk yogunluklu hidrojen peroksit icermektedir. ofiste yapilanindan dis kaliplarinin hazirlanmasi nedeniyle ve maddenin muhteviyati nedeniyle daha uzun surmektedir.

  gene bilgi aldigim dis hekimine gore 8 senelik bir surecte bile dis beyazliginda geriye donme gozlemlenmemistir. ne kadar saglikli ve objektif bir gozlemdir bilemiyorum ama kendi gozlemlerime gore iki seneden beri hala beyazlattigim dislerimin renginde degisme olmadi.
 • dikkatli okunduğunda verilen mesaj gayet açıktır: "diş beyazlatma". ilkel yöntemlerle yapıldığında *** çok zararlı çıkacağınız eylemdir. dişler de insanlar gibi renklere sahiptir. zencisi, beyazı sarısı. lâkin küçük çocuklara söylenen sözler doğrudur, "kahve icersen arap olursun", "sigara içersen kararırsın" gibi.
 • (bkz: rapid white)