şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle.."

  yuh amk ya.

  sen uretemeyip asalak gibi surekli tuketirsen, topraginda yetisen urunu rant ugruna ithal edersen, her olumsuzlukta batili ulkelere cemkirirsen, vatandasi girtlagina kadar vergilere bogarsan, ulkenin demografik yapisiyla oynarsan, otokrasi ile ulke yonetmeye calisirsan, damadini hazinenin uzerine oturtursan, sana muhalefet yapanlari cezaevine atarsan, aydin insanlarin sesini kesmeye calisirsan, elinoglu gelir şamari bi patlatir nerden geldigini sasirirsin.

  bir defa da kabullenin lan basarisizliklarinizi. ben bunlar kadar utanmaz, piskin, haysiyetsiz insanlar gormedim.
 • çin, rusya gibi ülkelere yönelmeyi çözüm olarak görüyorlar sanki bu devletler emperyalist değilmiş gibi.

  bir açın bakın bakalım çin borç ya da hibe verdiği ülkelerden karşılığında hangi imtiyazları istiyor (askeri üsler, maden arama imtiyazları, gümrük imtiyazları vb.) sanıyorlar ki çin bunların kara kaşına kara gözüne para verecek ya da putin seni çok delikanlı olduğun için seviyor (!)
 • meali; batıda bize güvenip borç verecek keriz bulamadık, biraz da doğuyu deneyelim.
 • lan bunlar hani katliam yapıyordu soydaşlarımıza?
  hani alperen ocakları çekik gözlü kimi bulsa kovalıyordu?

  ne oldu şimdi yuanları görünce unuttuk mu bunları?
 • en uygun kredinin imf den alınacağını bile bile oy kaybetmemek için daha fazla faizlerin uygulandığı çin'e yönelmektir. yapın oğlum yapın, vatandaş ödeyecek nasıl olsa..
 • bir allahın kulu, bunun kılı da çıkıp diyemiyor ki "yav biz ımf ye borç veriyorduk, ne oldu da çin'den borç alabilmemiz sevinçli haber oldu?"

  svihs, hatta itfaiye arabasını, çinden gelen itfaiyeciyi, çalan sirenini, püskürttüğü suyu da.
 • "ilim çin'de de olsa gidip arayınız"dan, "para çin'de de olsa gidip arayınız"a.

  (bkz: eyy çin seddi sen kimsin ya)
 • batidan daha fazla borc alamayacagini anlayan hukumetin daha fazla borc bulmak icin yon degistirmesidir. hayir bu da bitince ne olacak? uzaylilardan mi borc alacagiz?

  cin'den borc alan venezuela'nin durumunu gorememisler anlasilan. cin, venezuela'nin tum petrol uretimini istiyor borca karsilik. yani venezuela kapitalizme somurgeye karsi olacagim derken cin'in kucagina oturdu. cin bu tur konularda batidan cok daha insafsiz onu bilin.

  bak bedava petrol, bir iki sirket filan degil. tamamina hakim olmak istiyor ve venezuela 2016'da tum ekonomik problemlre ragmen dunyanin 11 numarali petrol ureticisiydi. zaten baska da gelirleri yok.

  eger yolunuz cin'e dustuyse ve bir iki yil orada kaldiysaniz, degil cin'e koz vermek, borc almak vs. onlarla is yapmamak icin her yolu denerdiniz. damat kafasiyla korkunc bir batagin icine gidiyoruz.

  asil soru su. borcun teminati ne? onu bir aciklaskalar iyi olacak. zira bati borcun teminati olarak en azindan imf'yi getiriyor, onu biliyoruz. peki ya cin? neyi alacak bizden borc odenmezse?
 • vatandaşının kredi kartı borcunu başka bir kredi kartı kullanarak kapattığı bir ülkede çok normal bir açıklamadır.
  avrupa'ya amerika'ya borç olmuş 453 milyar dolar.
  yeni kaynaklar şart tabii.