şükela:  tümü | bugün
  • dişi çektirdikten sonraki 3-4 gün boyunca yanakta oluşan dev alien yumurtasına, katı hiçbirşey yiyememekten ötürü iş yerinde/okulda güçten düşüp uyuklamaya, freddy'e dönüp manitalara rezil olmaya son. kalorisinden dolayı sakındığınız nutella'ya saldırmak için fırsat bu fırsat sevgili ekşiciler.

diş çekildikten sonra oluşan boşlukta pıhtıyı iyi korumak gerekir, bu yüzden taneli veya katı hiçbirşey yemeyiniz, listerine veya tuzluyla falan çalkalarken ani hareketler yapmayınız. herşey yumuşak yumuşak tatlı tatlı. pıhtı koparsa kuru boşluk oluşur ve morfin bile zor geçirir o ağrıyı. gecenin bi saati acile gidersiniz.
    yanağa buz kompresi ile başlayınız. katı yemek diye ağlayarak diş çektirmek başlığına entry girmek yerine buyrun sizi güçten düşürmeyecek diyet listemiz:

sabah:
    patates püresi , içine krem peynir (labne olmayan)
    öküz boy kahve
    nutella (çok abanmayın 4 kaşık yeter)

ara öğün: meyveli yoğurt (kesinlikle taneli meyve parçalı falan olmasın, aromalı dandik olanlardan alın. bir parça gelir de pıhtıya temas edip yerinden koparırsa artık terminator gelse kurtaramaz)

öğlen:
    domates çorbası (yine tanesiz)
    kola
    vanilyalı dondurma

akşam:
    patates püresi krem peynir
    ayran / akışkan meyveli yoğurt veya milkshake

gece: çay + nutella
  • belki çok saçma gelecek ama kış ayında başınıza geldiğinde indirimden bikini almaya giderseniz doktordan direkt bir zaman kırılması olmuyor değil yaşamınızda. apranax candır ayrıca.
  • çekimden sonraki 24 saatlik sürede
    sigara içmeyin, hekiminize bir tane bile mi diye sormayın
    alkol almayın
    tükürmeyin
    buzu denildiği gibi kullanın
    ve en önemlisi
    size saatlerce post-op anlatıldıktan sonra hiç anlatılmamış gibi davranmayın sabır da bir yere kadar ümüğünüzü sıkıverirler valla!
  • herşeyi yeyin. çekilen tarafla yemeyin tabi. bunu da ben mi söylicem.

ve evet o kan normal ve ölmüyorsunuz.

bişe değil.
  • diğer tarafla olsa dahi katı yemeyin, kanama olması problem değil fakat pıhtı olması gereken yerde kuruluk oluşursa enfeksiyon kapar ve acısı çok pis olur.
  • cpk onemli bir rehber! kili kilina uygulanmali! daha gecen gun disini cektirmis bir arkadasimi kaybettim. gencecik hayatinin baharinda bir insandi.. disi cekildikten bir kac saat sonra vefat etti. sakaya gelmiyor insanlari bilinclendirmeliyiz.
  • bir de kesmeli ve dikişli bir 20lik diş çekimine giderken "bugün yanımda olmalısın tımam mııı" diye sevgilinizi götürmeyin, bu hataya düşmeyin. ameliyat bitince o diş kökünde çok pis bi ağrı olcak ve aaaıııııııığğğğğğğğaaaaaggggfffff ııııığğğğğğğğğğğğğğğ ğğğğğğğğffffffffhhhhhhhhhhhh sesleri ile bağırmanız gerekecek, haberiniz olsun evet.
  • çekim işleminden sonra hekimin anlattıklarını can kulağıyla dinleyin, sağdan soldan duyduklarınızla hareket etmeyin, sigarayı 24 saat kesinlikle içmeyin ve son olarak çekimin zorluğuna göre kanama, ağrı ve şişlik az ya da çok olur. panik yapmayın daha önce diş çektirdim hiç bu kadar ağrımamıştı kesin içinde parça kaldı diye sıkıntı yapmayın, her dişin çekim sonrası verdiği cevap farklıdır. bunların arasında en önemlisi ilk madde ' hekimi can kulağıyla dinleyin', bunların tamamını size çekim sonrası hekim de anlatacak ama çoğunlukla hastaların çekim sonrası kafaları başka yerde olduğu için yeterli dikkatle dinlemezler. önce hekimi dinleyin sonra eve gidip dinlenin.
  • bundan 2 yıl önce bir diş çektirdim ve burada yapılmaması gereken şeyler kısmında yer alan çoğu şeyi yaptım (doktor hiç uyarmadı , zavallı bende internete bakmayı bile düşünmedim.).sonrasında nemi oldu ?

o bölge iltahap kaptı , doktor o iltahapları almak için çene kemiğine kadar soktuğu aletle içini temizledi.temizledi derken bildiğin çin işkencesi , böyle bir acı yok. o bölgenin kanayıp pıhtılaşması için diş etinizin iç tarafından kanatma çalışmaları beni benden aldı.daha sonra diş doktoruna gidebilmem için 2 sene geçti ama bu sefer tecrübeli olduğumdan ilk gece korkudan birşey yiyemedim.ikinci gün çorbalarla idare ettim.
  • dün özürlü bir 20' lik dişimi çektirdim. özürlü diyorum çünkü normalde dişler yukarı doğru bakarken, bu özürlü arkadaş 90 derecelik bir dik açı kuzu gibi yan gemiş yatıyor. hal böyle olunca %20 si yan yatmış yanındaki dişle ilginç bir komşuluk ilişkisi geliştirmişken, %80 lik kısmı, olması gerektiği gibi çene kemiğinin alt kısmında değil, resmen yanak tarafında kök salmış "kolaysa beni buradan çıkarında göreyim" edası ile bize bakıyor.
    3 saat ve 6 anastezi ile çene kemiğide kesilerek bu inatçı arkadaştan kurtulmayı başardım. daha öncede operasyonla alınan 20 lik diş deneyimlerim oldu ama bu başkaydı.
    gelelim ne yapılmalı ne yapılmamalı konusuna; bu işin püh noktası ve asıl amacı yara iyileşmesinin sağlanması ve bir an önce normale dönebilmek için yapılması gerekenlerden ibaret. bunlardan en temellerine eski bir sağlıkcı olarak kısaca değinmek istedim;
    1-kesinlikle ve kesinlikte bölgede oluşan kan pıhtısına zarar verecek herşeyden kaçının. o kan pıhtısı o bölgede iyileşmeyi, huce rejenerasyonunu sağlayan en önemli oluşumdur.
    2- dilinizi kesinlikle o bölgeye götürmeyin. hem kan pıhtısına hemde bölgeye zarar verirsiniz ve buda iyileşme sürecini çoooooook uzatır.
    3- mümkünse operasyondan 1 gün önce, degil ise hekim reçete ettikten sonra antibiyotiğinizi saati saatine mutlaka alın. en hayat kurtarıcı şey antibiyotik olacaktır.
    4- katı gıdalardan bir kaç gün uzak durun. yiyeceklerinizi dipten bıçaklı bir mixerden geçirip pipet yardımı ile içmeniz en doğrusu olacaktır. "ben o bolgeye kacmadan kati yiyecek bir sekilde yiyebilirim, bir sey olmaz" demeyin, olurrr ve kaçar. buda hem o bölgeyi tahriş eder hem de bakteri üremesine zemin hazırlar.
    5- mutlaka ve mutlaka bir antiseptik gargara alın ve her yemek sonrası bunu uygulayın. ağrılarınız icin table yaninda gargara seklinde olan bir agri kesicide ekstra olarak kullanabilirsiniz.
    kısacasi o bolgeyi bir kac gun saglikli tutun, buna ozen gesterin.
    şu an 2. günüm ve hersey cok yolunda. tüm bunlari uyguladiktan sonra sizinde yolunda olacaktir. kaldi ki diş hekimim 20 yillik hayatimda bu denli zor bir operasyon yapmamistim dedi...
    biraz sabredin korkmayin hepsi gececek ??