*

şükela:  tümü | bugün
 • argoda öpü$mek.
 • her cesaret sahigi çocugun hayatinda en az bir kere yaptigi eylem. süt dislerini dökme çaglarinda elinle bakarsin bir disin sallaniyor. onun oynarsind a oynarsin , sallarsin da sallarsin en sonunda elinde kalir. agzin yüzün kan dolar ama garip bir zevki vardir.
 • sıradan bir imalat atölyesinde kullanıldığı zaman bir deliğin içini veya bir silindirin dışını gerekli işlemlerle vida haline getirmek anlanır.
  (bkz: usta bu deliklere m16 diş çekilecek)
 • argoda oral seks.
 • bir dişe yapılması gereken en son şeydir.20lik değilse çekme/çektirme yazık olur.(bkz: dişçiden nasihatlar)
 • çocuklukta dökülen süt dişleri için kendi kendimize yaptığımız eylem. genellikle ip bağlanarak çekilmesi söylense de, ben hiç çekinmem ayna karşısına geçip kendim çekerdim sallanan dişlerimi.
 • hala daha güçle bagdastiriliyor. böyle zanneden adama sen ne kadar bu is teknik isi desen de bos. yapacaksin anesteziyi, vereceksin "kerpeteni" eline, allah ne verdiyse buyur çek diyeceksin- bakalim çekebiliyor mu? ha çekmesine çeker, ama mühim olan disin etrafindaki kemige zarar vermeden minimal travmayla o isi kotarmaktir. elevatör denilen tornavida benzeri aletle dis iyice hareketlendirildikten sonra, isin küçük kismi kerpetene*birakilr. yanisi, bu is kuvvete degil onu dogru sekilde uygulamaya bakar.

  peki ben bu konuda neden gerildim, neden gerginim? geçen odaya dis agrisiyla "dalan" hasta, benim de duyacagim bi sekilde yanindakine dönerek, münasebetsizce "bu mu çekecek disimi?" demis bulundu. o noktadan sonra malum cümbüs basladi. bayan dis hekimleri söyle de böyle de, bilmem ne. hayir ufak tefek bir tip de degilim. allah boyuma posuma bakmis çok sükür, ama minyon olsam nolur? bakiyorsun fakültenin yüzde 80'i bayan. narin baaayanlarimiz ellerinin hamuruyla dantel isler gibi dolgu islemeli tabii ki. dis çekmek erkek isi. herkes o dangoz gibi dandun söylemese de, yüzlerdeki ifadeden anliyorsun o yapamaz "bu" hissiyatini. ulan sen yaklasik 20 sene oku, hem de köpekler gibi oku, öyle yan gel yat osman degil. fakülte sana yetkinlik belgeni versin, hala allahin mallarina laf anlatmakla ugras dur. ama para aliyon, isin ne de mi ana rahmi terkleri sen adam edeceksin

  ha böyle tiplerin disini bir güzel çekip eline verince (bkz: eline vermek) nasil koydum çocugu hissiyati doguyor inceden, o güzel bi. yoksa muamele bu olunca çekilir is degil cidden
 • ilk diş çekiminin ardından kendinizi cerrah gibi hissetmenize sebep olan,hasta için üzülürken yapılan işin verdiği hazla mutluluktan uçmanızı sağlayan işlem
 • sallanan süt dişini çekmek diş çekmek kabul edilebilir mi emin değilim ama çok zor.

  ben kiiii ne ameliyatlar yapıyorum diye başlayacağım, ukalalık olarak algılanmasın, kızımın herhangi bir yerinde bir kan, minicik bir yara görmeye dayanamıyorum. sadece kızımın da değil, ben keserken sorun yok da kontrol dışı kesilmiş bir yaraya bakarken içim çekiliyor.

  okula başladı, süt dişleri de çıkmaya başladı. sallanan ilk dişi uzuuunn zaman sallandı. ne o elletti ne ben elleyebildim. artık alttan gelen yeni diş görünmeye başlayınca diş hekimine çektirmek zorunda kaldık. ikinci dişi simit yerken kendiliğinden çıktı, çok şükür. üçüncü dişini ben nöbetçiyken idil'e bakan teyze çıkardı. dördüncü diş en inatçısı oldu. çok sallandığı için yemek yemekte zorlandı, dibinden mimik minik kanadı. uyurken çıkar akciğerlerine gider diye ödüm koptu. iş başa düştü artık. elle çekilecekse iki parmakla tutup çekilmiyor. minicik diş zaten kayıveriyor. eğer ağzına da bir şey sokturmuyorsa en büyük ipucunu veriyorum, tırnaklar. baş parmağımın ve işeret parmağımın tırnaklarını dişin tabanına oturtup çok hafifçe çektim ve diş pıt diye çıktı. tırnakların normal uzunlukta olması yeterli. muhtemelen ben çekmesem diş artık isyan edip kendisi çıkacaktı, ama olsun aklınızda bulunsun.
 • süt dişlerimiz dökülürken yaptığımız eylem.artık sallanmaya başlayan dişin çekilme vakti gelince hunharca ileri geri hareket yaparak diş yerinden sökülürdü.o anda biraz acı verse de çok tatlı bir histi.zevk alınan ufak sapıklıklar kategorisine girebilecek boyutta bir deneyim hatta ufak demek biraz saçma belkide.mevcut dişlerimiz için böyle bir zevkin söz konusu dahi olamayacağını da belirtmekte fayda var.kimse dişlerini sökmek zorunda kalmasın.ama o süt dişlerini katır kutur yerinden çıkartmak çok başka bir şeydi yahu.*