şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bildiğiniz gibi kentsel dönüşüm * ile yenilenen binalar, yönetmelik gereği eski binalarda yapılan izolasyon uygulamaları veya yeni yapılan binalarda sıva altı izolasyon malzemeleri ve cephe kaplama malzemelerindeki yangın riskinin, ingiltere'de meydana gelen yangın faciası* sonrası önlenemez olduğu ortaya çıktı. dikey mimarinin kutsandığı türkiye'de, bu tarz binalarda yaşayan milyonlarca insan büyük bir risk altında yaşıyor.

yönetmelikte şöyle bir tavsiye buldum; ve türkiye'de kimsenin bu kurallara riayet ettiğini sanmıyorum.

"yüksek binalarda, ister spendral yüksekliği yeterli olsun, ister alev yönlendirici yapılsın, isterse yağmurlama sistemi yapılsın veya bunların hepsi birden yapılsa bile yönetme-liklere göre cephe kaplama malzemesinin yanmaz malzeme olması zorunludur. kap-lama malzemesi kompozit şeklinde ise dış kaplama malzemesinin yanmaz olması ve kompozit levhanın yüksek yapılar için en az 2 saat bütünlük (integrity) özelliğine sahip olması gerekir. yanıcı yalıtım malzemesi üzerinin 5 mm sıva yapılarak a2 yanmazlık sınıfı ve bütünlük özelliği sağlanamaz. sıva altındaki malzemenin de yangına dirençli olması gerekir."

not: mimar değil mühendisim.*
  • dış cephe kaplaması olarak strafor köpük mimarisi yaygın olarak kullanıldığından, özellikle fatih gibi kentsel dönüşüm yapılmayan eski binaların kaplama yapıldığı yerlerde artan risktir. hepsi birbirinin benzeri köpük mimarisi bu kaplamalar en ufak kıvılcımda bütün cephenin yanmasına sebep oluyor. daha yeni fatih'te doğalgaz patlaması sonucu yanan binaların dış cepheleri malesef tekrar yanıcı dandik malzemeler ile kaplandı. bu ucube ve sağlıksız mimarinin bitmesi için devletin bu konuda standartlar koyması gerekmektedir.