şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son zamanlarda pek bir moda olan yeni dövme türü. amy winehouse ve elvis presley dövmesi en çok tercih edilenler arasındadır. benim alternatiflerimse diş üstüne maydanoz ya da iki diş arası sığır figürü...
  • üstteki yazar 2011 yılında başlığını açmış ama benim yeni haberim oldu bu ilginç şeyden. çok çirkin duruyor. bir de güldüklerinde dişlerinde yemek artığı kalmış gibi duruyor. bir insan kendine bunu neden yapar anlamadım.
  • ecnebilerin tatooth dediği olay.
    amerika 'da epey popüler.

olayın aslı şu; kaplama yapılan dişlerin üstüne porselen boyası ile desen çiziliyor. tabi çizimden çizene kadar birçok etken fark var. o yüzden kime yaptırdığınız da önemli.
    ha, gerçi ileride fikir değiştirirseniz, istediğiniz zaman hekim tarafından silinebiliyor. bu da artı yönü.
    dişin hem iç (damak) kısmına hem de dış (yanak) tarafındaki yüzeye yapılabiliyor.
    istediğiniz hemen her şekli, deseni, logoyu, suratı, sıfatı vs uygun boyutta size işliyorlar ve ağzınıza takıyorlar bildiğin.

bundan yaklaşık iki-üç yıl önce bir arkadaşım dişine snoopy yaptırmıştı.
    o zaman çok ilgimi çekmiyordu ama son zamanlarda yaptırmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.
    bu yüzden biraz araştırdım ve sonucu sizinle paylaşıyorum;

istanbul'da bu işi yapan birkaç klinik var. reklâm olmasın diye direkt adlarını yazmayacağım.
    ama bunu türkiye'de ilk uygulayan diş hekiminin (arkadaşımın da dövmesini yapan kişi oluyor* kendisi) adını ve sosyal medya hesabını paylaşayım; denizhan uzunpınar.
    merak ettiğiniz hususları sorun.
    misal ben fiyatı merak ediyordum; şu an için 250 tl ve bence en güzel yanı silinebilir olması.
  • her geçen gün yeni bir akım yeni bir trend derken bazen bu hıza yetişmek zor oluyor. amerikalıların ve japonların bu akımına ve aynı zamanda bizi bu akımı bu kadar hızlı ileten internet ve sosyal medyaya bir teşekkür edelim sözlük.
    teşekkür
    insanların farklı hazlar ve yenilikler peşinde koşması onları bu diş dövmesi denilen, eskiden beri varolan ama bu aralar yine gündeme taşınan akıma itiyor. kendi fikrimce saçma olan bu akımı merak eden insanlara anlatayım.
    istenilen her desen ve şekil diş üzerine elle çiziliyor.
    sıkıldığınız vakit 10 dakika gibi bir sürede çıkarttırabilirsiniz. dişe kaplama yapılacakmış gibi ölçü alıp hastanın talepleriyle birlikte istenilen dövme modelini teknisyenlerin mikroskop altında iğne ucuyla deseni, kaplama üzerine çiziyor. ücret konusuna gelirsek de 250-350 lira arasında bir fiyat biçiliyor. bu arada bunun diş minesine zarar verdiği hatta diş kaybına yol açtığını söyleyenler var.