şükela:  tümü | bugün
  • dis etinde kanama, kirmizilik, sislik, agri ya da rahatsizlik hissi, dis eti cekilmesi, dislerde sallanma ve agiz kokusu gibi belirtiler gosterebilecek bir hastaliktir.. nedenleri arasinda birinci sirada agiz bakiminin gereken sekilde yapilmamasi, daha sonra da vitamin eksikligi gelir.. stres, hormonal duzensizlikler, vitamin azligi, alinan bazi ilaclar ve sigara kullanimi hastaligin ilerlemesine sebep olur..
  • (bkz: gingivitis)
  • şu an kendisiyle boğuşmaktayım, öğrendim ki doktora gitmeden kurtuluş yokmuş bu zıkkımdan. yardıma ihtiyacım var yani.
  • kaç gündür sövdüğüm meret. sanırım. damağımda antarktika kadar bir şişlik oluştu, geceleri uyutmuyor ağrı kesici olmadan ve dilimi koyacak yer bulamıyorum ağzımda. doktorları sevmediğim için gitmeyi sürekli erteliyorum ama zaten ayvayı yemiş dişlere bir şey olacak diye de ödüm kopuyor.
  • berbat bir durum. tam iki aydır resmen kabir azabı yaşatıyor bana. yatay konumdaki gömülü yirmilik dişim, azı dişime baskı yaparak, diş etinin şişmesine ve azı dişinin yarısının kapanmasına yol açtığı için, bölgede gıda ve tükürük birikmesi akabinde diş eti iltihabına yol açtı. diş etim lazerle kesildi ama tam anlamıyla geçmedi. iki kutu antibiyotik, 3 şişe gargara bitirdim. şimdilik daha iyiyim. yaşadığım şehirde ne yazık ki çene cerrahı olmadığı içinde gömülü olan dişimi çektiremiyorum. çektirene kadar ızdırap olmaya devam edecek anlaşılan.
  • diğer çevre dişleri de etkilediğinden ağzında 1 değil 4 tane çürük var zannettiren, antibiyotikle kurutulan, geceleri uyutmayan, dişte soğuk-sıcak hassasiyeti yaratan, doktorsuz çözülmeyen, zonklamanın ne demek olduğunu damarlarında hissettiren ilahi test olduğunu düşündüğüm lanet bi hastalık. düşmanımdan bile uzak dursun. o derece..
  • ew-ew-ew şeklinde konuşmamı sağlayarak mestetmiştir.
    yeni bir skill, büyü, ulti, vodoo yapıyorum sanıyorlar. o gün ağzımı açarken bile ölüyordum çevremdeki canlı aforizmalar. anlasanıza şunu. konuyu dağıtmayalım.

özellikle ağrıların şiddetli olduğu günde, ağzınızı açamazsınız. bende böyle sirayet etti en azından. 1 hafta oldu eczacının verdiği netfen denen ilaç da derman olmadı. doktor ya da diş hekimine de gitmeyeceğim. çünkü kimse üzerime beyin atmadı bu zamana kadar. tam olarak düzeldiğimde editlemek için dönerim belki.
  • 34 aylık bebeğimi 2 gündür ağlatan sızlatan hastalık. antibiyotikler daha hızlı etki etsin diye dua eder durursun. o küçücük bedeniyle ağrıya katlanmaya devam eder. yeni öğrendiği kelimeleriyle ifade etmeye çalışır : dayanamadım anne...
    işte yürek neye dayanmaz nasıl dayanmaz anlarsın. evladının acı çektiğini görmek en acısı.
  • diş hassasiyeti nedeniyle diş hekimim diş etlerimden şüphelendi ve antibiyotik verdi. oysa ben ne umutlarla gitmiştim doktora, ağrıyı dindirecek bir mucize olacaktı. yok. antibiyotik kullanmaktan kaçınan bünyem antibiyotik etkisini dört gözle bekler halde.
    neyseki yufka yürekli eczacım bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde verilen bir jel verdi, çokokrem gibi onu tüketiyorum. sağolsun uyuşturuyor da.
    şimdilik keyfim yok ama umudum mevcut.
  • yirmilik dişimin üzerinde "kapşon" diye tarif edilen küçük bir et parçasını lazerle kestirmemin arkasından şiştikçe şişen iltihaplanmadır. kloroben ile gargara yapıyorum. ama lenf bezlerim şiştiği için yutkunmak acı veriyor. devam ederse antibiyotiğe başlamam gerektiğini öğrendim doktordan.