şükela:  tümü | bugün
 • adam gibi akvaryum kurmak isteyen balık severlerin kullandığı su filtrasyon cihazı. şimdi efenim su filtrasyonunun iki yolu var;
  1. iç filtre
  2. dış filtre

  bu isimleri akvaryumun içinde mi yoksa dışında mı duruyo ona göre alıyorlar. iç filtre dediğimiz şeyler alttan suyu al süzgeçten geçir üstteki delikten geri ver mantığındaki dandik şeylerdir. hem çok iyi temizlemez hem büyük akvaryumlarda iş görmez hem dandik şeyler olduğu için çabuk bozulurlar. kısacası balıklar için işkence birşeydir.
  ama dış filtre denen aletler harbi alettir. kocaman olurlar zaten akvaryumdaki suyu dışarı çeker türlü süzgecin (ki bu süzgeç maddeleri kendin belirlersin) içinden geçirir geri pompalar.

  bu ne demek? yani mesela karbon koyarsın bakteri populasyonunun gelişimine yardımcı olur, elyaf koyarsın süzer, peat koyarsın suyu yumuşatır. 2 veya 3 sepetli olur bu filtreler çoğunlukla içleri karbon + sünger+ elyaf dolu gelir. bu da akvaryumu güzelce temizlemeye yeterli malzemelerdir. ayrıca bunların güçleri ve devri de yüksek olur. bi saatte 2-3 kere tüm suyu değiştirir.

  siz siz olun akvaryumunuza insan gibi dış filtre alın, balıklarınıza eziyet etmeyin.

  edit:

  not1: dış fitre alırken kıstasınız akvaryumdaki suyun 2-3-4 katını saatte çevirebilen bişey almak olsun. yani 100 litre akvaryumunuz mu var? 300lt/saat debili bişey işinizi görür.

  not2: dış filtreyi pratik bulmayabilirsiniz. üstte çok bok atmış gibi göründüm ama iyi çalışan iç filtreler de var. (bkz: #24920725)

  not3:efenim sumpdan bahsetmeyi unutmuşum. sump da dış filtrenin bi üst versiyonu olan filtrasyon sistemidir diyebiliriz. nitekim sump satın alıp tak diye koyabileceğin bvişey olmadığı için bahsetmedim. sump çok daha iyi temizler ancak kurulumu biraz zahmetli bişeydir. ayrıntılı bilgi (bkz: sump/@devaki)
 • aslında kuruluşu ve kullanımı gayet kolay ama benim gibi fiziğe kafanız basmıyorsa ne olur ne olmaz kurarken ve temizlerken bilen birini bulmakta fayda var. su basıyordu evi.
 • dış filtre temizliğinde musluk suyu -içerdiği klor nedeniyle- kullanmamak gerekir, aksi halde akvaryumdaki biyolojik döngüyü sağlayan yararlı bakterileri siker atarsınız. temizlik işlemini akvaryumdan doldurduğunuz bir kova suyla halledebilirsiniz.
 • basit bir google araştırması ile;

  basit bir iç filtre motoru,
  5 litrelik bir turşu bidonu,
  500 gr aktif karbon
  500 gr arıtma kumu
  300 gr biyolojik seramik
  2 tane sıvacı süngeri
  3 tane scotch brite temizlik bezi
  bir miktar duş filesi ve bir miktar boru ile 30 lira maliyetle bu gun kendi kendime 1 adet yapmış bulunmaktayım. tıkır tıkir da calismakta.